X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Ministerstwo Infrastruktury: prawa jazdy dla zawodowych kierowców będą przedłużone

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 13:00
Ministerstwo Infrastruktury proponuje zawieszenie szkoleń i automatyczne przedłużenie ważności niektórych dokumentów dla kierowców. Są to zmiany w przepisach, które pozwolą na wydłużenie ważności dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami i innych związanych z ruchem drogowym oraz szynowym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Bartosz Zakrzewski

To  jeden z elementów walki z epidemią koronawirusa. Odpowiednie zapisy znalazły się w nowelizacji przepisów tarczy antykryzysowej.

Resort infrastruktury chce, żeby w związku z pandemią koronawirusa została przedłużona data ważności praw jazdy, w tym międzynarodowych, pozwoleń na kierowanie tramwajem oraz na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi.  Chodzi między innymi o karetki, wozy straży pożarnej i samochody przewożące pieniądze.

Dokumenty będą nadal ważne

Ponadto resort infrastruktury chce automatycznego przedłużenie ważności różnych dokumentów. Chodzi o te związane ze szkoleniem innych kierowców oraz takich, które są wymagane przy profesjonalnych prawach jazdy.

Chodzi o: 

  • świadectwa kierowcy;
  • legitymacje instruktora nauki jazdy;
  • legitymacje egzaminatora;
  • zaświadczenia o wpisie do ewidencji instruktorów techniki jazdy (świadectwa instruktora techniki jazdy);
  • uprawnienia do kierowania pojazdami,
  • wpis w prawie jazdy kodu 95 potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego.

Wejście w życie nowych przepisów oznaczałoby, że wszystkie te dokumenty, uprawnienia i szkolenia pozostaną ważne także w okresie 60 dni od daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Po zakończeniu obowiązywania obecnych regulacji posiadacz takich dokumentów będzie musiał w ciągu 60 dni wykonać wszystkie zaległe badania, wziąć udział w zaległych szkoleniach, a także odnowić dokumenty, aby przedłużyć ich ważność.

Szkolenia okresowe będą zawieszone 

Resort infrastruktury poinformował także, że zawieszone będzie wykonywanie szkoleń okresowych w transporcie drogowym.

Dodatkowo resort wprowadził dodatkowe udogodnienia dla zawodowych kierowców, którzy na czas epidemii muszą  zrezygnować z niektórych swoich, dotychczasowych obowiązków. 

Oznacza to, że zawodowi kierowcy wykonujący przewozy drogowe nie są zobowiązani do przechodzenia i dostarczania okresowych badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy. Po odwołaniu staniu epidemii kierowcy będą jednak musieli wykonać te badania w ciągu 60 dni.

 

PolskieRadio24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak