Najem krótkoterminowy bez zakazu. Wynajęty lokal dobrym miejscem kwarantanny?

Do 11 kwietnia obowiązuje zakaz prowadzenia usług hotelarskich. Nie dotyczy to jednak najmu krótkoterminowego, bo tego zakaz już nie obejmuje - wyjaśnia prawniczka Magdalena Tylipska, ekspertka stowarzyszenia "Mieszkanicznik". W teorii więc można np. wykorzystać wynajęte pomieszczenie jako miejsce kwarantanny domowej.

2020-04-09, 12:20

Najem krótkoterminowy bez zakazu. Wynajęty lokal dobrym miejscem kwarantanny?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, fizkes

Posłuchaj

Najem krótkoterminowy bez zakazu. Wynajęty lokal dobrym miejscem kwarantanny? (Aleksandra Tycner/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

Magdalena Tylipska odradza jednak tego typu pomysły i radzi, by traktować usługi najmu krótkoterminowego jako usługi hotelarskie i przynajmniej do 11 kwietnia wstrzymać się z wynajmowaniem lokali.

- Brak zakazu najmu krótkoterminowego to "furtka" dla niektórych osób - mówi Joanna Lebiedź z biura Lebiedź Nieruchomości. Wskazuje, że z najmu krótkoterminowego mogą korzystać nie tylko osoby w kwarantannie, ale też np. lekarze i medycy, delegowani do służby w innej części kraju.

Potrzeba wskazówek i procedur

Jej zdaniem są jednak potrzebne procedury prawne, które uregulują kwestie najmu krótkoterminowego w sytuacji takiej, w jakiej obecnie jesteśmy. Chodzi m.in. o kwestię odkażania wynajmowanego mieszkania.

Grzegorz Żurawski z Polskiego Stowarzyszenia Najmu Krótkoterminowego mówi, że skoro już dopuszczono tego typu działalność w czasie stanu epidemii, to władze powinny chociaż wydać jakieś zalecenia np. dotyczące tego, jak wynajmowane mieszkanie ma być wyposażone i o jakie kwestie sanitarne trzeba zadbać.

REKLAMA

Pomimo formalnego braku zakazu najmu króktoterminowego, tego typu usługi w ostatnim czasie nie cieszą się w Polsce zbyt dużą popularnością.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Aleksandra Tycner, md


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej