Teleporada, czyli konsultacja z lekarzem na odległość. Rozwiązanie na czas pandemii i nie tylko

Pandemia koronawirusa sprzyja rozwojowi diagnostyki medycznej na odległość, czyli telemedycyny. Jednym z rozwiązań z tej dziedziny jest platforma Teleporada, uruchomiona przez operatora Chmury Krajowej. Pomaga ona łączyć lekarzy i pacjentów za pomocą wideorozmowy i konsultację lekarską bez konieczności wychodzenia z domu.

2020-04-29, 10:09

Teleporada, czyli konsultacja z lekarzem na odległość. Rozwiązanie na czas pandemii i nie tylko
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock/Elnur

Posłuchaj

Teleporada, czyli konsultacja z lekarzem na odległość. Rozwiązanie na czas pandemii i nie tylko (Tomasz Matusiak/PR1)
+
Dodaj do playlisty

Rzeczniczka Chmury Krajowej Izabela Świderek-Kowalczyk mówi, że na razie projekt jest skierowany przede wszystkim do osób, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem. Każdy taki pacjent może skorzystać z formularza rejestracyjnego, a następnie za pomocą maila lub SMS otrzyma powiadomienie o tym, że może się połączyć z lekarzem.


Powiązany Artykuł

telemedycyn 1200.jpg
Chmura Krajowa łączy zdalnie lekarzy i pacjentów. Teleporada dla osób podejrzewających u siebie zakażenie

Zdalne prace, zdalne porady


Co ciekawe, prace nad nowym rozwiązaniem odbywały się całkowicie zdalnie, a pierwsi pacjenci skorzystali z niego już dwa tygodnie po rozpoczęciu prac. Izabela Świderek-Kowalczyk mówi, że to pokazuje, jak duże możliwości daje korzystanie z chmury obliczeniowej.

E-zdrowie ma przyszłość

Platforma Teleporada to nie tylko pomysł na czas pandemii. Zdaniem doktora Jerzego Gryglewicza, eksperta rynku medycznego z Uczelni Łazarskiego, tego typu rozwiązania mają poważne szanse na rozwój w przyszłości. W jego ocenie pandemia koronawirusa przyczyni się do szybszego rozwoju telemedycyny, a rozwiązania z dziedziny e-zdrowia zostaną na stałe na rynku medycznym.

Rozwój telemedycyny może przysłużyć się także naszej gospodarce. Według szacunków światowy rynek e-zdrowia w 2018 roku miał wartość ponad 38 miliardów dolarów, a w najbliższych latach jego tempo wzrostu ma sięgać średnio 19 procent rocznie.

PolskieRadio24.pl, Program Pierwszy Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej