X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

"Straty oszacujemy za kilka tygodni". Minister rolnictwa o tegorocznej suszy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 14:00
- O kondycji upraw decydują opady w maju, dlatego za kilka tygodni będziemy wiedzieć, jakie straty spowoduje susza, czy to będzie klęska, czy zmniejszenie zbiorów – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jego zdaniem w warunkach polskiego rolnictwa, susza w rzekach, nie przekłada się w prosty sposób na ilość wody w glebie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

– Jeżeli chodzi o suszę 2020 r., czyli obecną – nie możemy praktycznie jeszcze nic o niej powiedzieć. Owszem, przesłanki są, była bezśnieżna zima, mało deszczu – co prawda meteorolodzy coś tam zapowiadają – nie wiadomo – powiedział minister Ardanowski w TVP Info.

zakupy sklep market żywność jedzenie 1200.jpg
Ardanowski: z powodu suszy nie zabraknie w Polsce żywności, ale sytuacja jest poważna

Jego zdaniem w warunkach polskiego rolnictwa, susza np. w rzekach, nie przekłada się w prosty sposób na ilość wody w glebie.

"Decydujące opady majowe"

– O kondycji upraw rolniczych decydują opady majowe. Zapewne straty jakieś będą, trzeba realnie na to patrzeć, natomiast to, czy to będzie rzeczywiście ogromna klęska, czy też zmniejszenie zbiorów, dowiemy się dopiero za kilka tygodni – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister Ardanowski podkreślił, że Polska jest dużym krajem o różnych strefach klimatycznych i glebowych i nie ma takich sytuacji, żeby wystąpiło masywne zjawisko na terenie całego kraju "i w górach, i nad morzem, na wschodzie i na zachodzie". Na razie – według szefa resortu rolnictwa – "susza jest wykorzystywana raczej jako pretekst, żeby zaatakować, żeby straszyć ludzi, że pod rządami PiS-u nawet na polu rosnąć nie chce".

rolnictwo finanse1200.jpg
Rolnicy mają więcej czasu na składanie wniosków. ARiMR przedłuża terminy

"Pieniądze wypłacono 220 tys. rolnikom"

Na pytanie, na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy w tym roku, Jan Krzysztof Ardanowski odparł, że jeszcze nie wiadomo, ale na pewno jeżeli ta pomoc będzie niezbędna, to rolnicy ją dostaną. Przypomniał jednocześnie, iż w 2018 r. pomoc wyniosła 2,2 mld zł, za 2019 r. naliczono podobną kwotę.

– Zgłosiło się 340 tys. gospodarstw. Do tej pory, pieniądze wypłacono 220 tys. rolnikom. I teraz, wczoraj, dziś, jutro i w piątek będzie wypłacona pomoc dla 71 tys. rolników. Natomiast około 30 tys. rolników będzie miało wypłaconą zaliczkę, a reszta środków wpłynie w najbliższych tygodniach – poinformował minister. 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Resort rolnictwa: więcej czasu na składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 18:30
- Jeżeli domagają się tego rolnicy, termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie będzie przedłużony o miesiąc, do 15 czerwca - zapowiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ardanowski: widać, jak ważną rolę odgrywa rolnictwo w dobie koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 17:27
- Dla mnie istotne jest to, żeby był duży budżet rolny, widać jak ważną rolę odgrywa rolnictwo w dobie koronawirusa. Rolnictwo jest po prostu potrzebne - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnicy mają więcej czasu na składanie wniosków. ARiMR przedłuża terminy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 18:30
Nabór wniosków o dofinansowanie instalacji nawadniających w gospodarstwach rolnych przedłużony został do 20 lipca br. Z powodu utrudnień związanych z pandemią koronawirusa, ARiMR wydłużyła także terminy naborów wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje chroniące przed ASF lub powodzią. Agencja przypomina, że wnioski na restrukturyzację małych gospodarstw można składać do 29 maja.
rozwiń zwiń