X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Sztuczna inteligencja oceni skutki suszy. Danych dostarczą zdjęcia z kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 12:15
Rolnictwo to dziedzina gospodarki, która jest coraz bardziej zależna od nowoczesnych technologii. W opinii Polskiego Instytutu Ekonomicznego mogą się okazać się pomocne w przeciwdziałaniu skutkom suszy. Pomogą w tym komputerowe analizy zdjęć satelitarnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Jak wyjaśnili eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, analiza występowania suszy jest możliwa dzięki zdjęciom satelitarnym wykonywanym w paśmie bliskiej i średniej podczerwieni, czyli teledetekcji. Robione przez satelity zdjęcia są w rzeczywistości nałożonymi na siebie warstwami obrazu powstałymi przez rejestrację promieniowania słonecznego odbijającego się od powierzchni ziemi.

Pilotaż teledetekcji satelitarnej

– Dokładna analiza odbicia światła od roślin lub gleby pozwala na ocenę stopnia ich wysuszenia, bez konieczności dodatkowej analizy gleby – czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Eksperci przypomnieli, że w 2019 r. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przeprowadził pilotaż teledetekcji satelitarnej w celu wypracowania metodologii oceny zniszczeń w uprawach rolnych spowodowanych m.in. przez suszę.


SUSZA1200.jpg
"Straty oszacujemy za kilka tygodni". Minister rolnictwa o tegorocznej suszy

Równolegle państwowy Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa pracuje nad wdrożeniem teledetekcji do systemu monitoringu suszy rolnej, a Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa zamierza wdrożyć teledetekcyjny system wyceny szkód spowodowanych przez suszę.

Szacowanie strat przez sztuczną inteligencję

Analitycy PIE zwrócili uwagę, że obecnie publiczna "pomoc klęskowa" jest oparta na szacunkach strat opracowywanych przez komisje gminne. Rolnicy następnie składają do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oświadczenia o poniesionych szkodach wycenionych przez komisję.

– Ministerstwo Rolnictwa deklaruje zastąpienie tej procedury szacowaniem strat przez sztuczną inteligencję opartą na teledetekcji satelitarnej, co ma pozwolić na uproszczenie procedur oraz bardziej obiektywną miarę zniszczeń w skali całego kraju – informuje PIE.


rolnictwo finanse1200.jpg
Można składać wnioski o dotacje na nawadnianie gospodarstwa. Nawet 60 proc. refundacji

Szersze wykorzystanie technologii satelitarnych jest – zdaniem analityków – konieczne do tego, by zwiększyć efektywność produkcji rolnej w Polsce, obecnie notującej wyraźnie niższe wskaźniki produktywności ziemi i wydajności pracy niż kraje starej UE.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekonomista: susza może być barierą przy odmrażaniu gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 12:45
- Gospodarka wodna i rolnictwo, to w tej chwili najważniejsze kwestie. Możemy być pomocni innym, jeśli poradzimy sobie z tymi sprawami - mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista Jerzy Bielewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnicy mają więcej czasu na składanie wniosków. ARiMR przedłuża terminy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 18:30
Nabór wniosków o dofinansowanie instalacji nawadniających w gospodarstwach rolnych przedłużony został do 20 lipca br. Z powodu utrudnień związanych z pandemią koronawirusa, ARiMR wydłużyła także terminy naborów wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje chroniące przed ASF lub powodzią. Agencja przypomina, że wnioski na restrukturyzację małych gospodarstw można składać do 29 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: rośliny uprawne dobrze zniosły ciepłą zimę

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 13:15
Z badań polowych przeprowadzonych przez rzeczoznawców wojewódzkich w lutym i marcu br. wynika, że w tym roku uprawy ozime przezimowały znacznie lepiej niż w 2019 roku, praktycznie bez strat - poinformował w środę GUS.
rozwiń zwiń