more_horiz
Gospodarka

Prezes PFR: jeśli otrzymamy zgodę KE na pomoc dla dużych firm, subwencje będą wypłacane w końcu maja

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 20:00
- Wydaje się, że polskie firmy najtrudniejszy okres mają za sobą, największy "dołek" gospodarczy był w drugiej połowie kwietnia. A małe, mikro i średnie przedsiębiorstwa już mogą liczyć na subwencje od państwa, w ramach rządowego programu tarczy finansowej z PFR - powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju w audycji Programu 1 Polskiego Radia "Express Gospodarczy".   
Audio
  • Prezes PFR Paweł Borys przedstawia szczegóły tarczy antykryzysowej (Express Gospodarczy, PR1)
Paweł Borys
Paweł BorysFoto: PR

Prezes PFR przypomniał, że wnioski można składać drogą elektroniczną przez bankowość elektroniczną, tam gdzie firma ma swój rachunek. A pieniądze z "tarczy" trafiają z PFR na rachunki firm w ciągu 24-48 godzin.

Aż 90 tys. wniosków skierowały do PFR to mikroprzedsiębiorstwa, reszta to małe i średnie firmy. Na pomoc dla firm z kategorii MŚP, rząd przewidział aż 75 mld złotych. - Jeżeli ktoś otrzymał odmowę, to wynika to najczęściej z powodu zaległości w płaceniu podatków lub składek na ZUS, choć czasami we wnioskach pojawiają się błędy, które można szybko wyjaśnić i skorygować - podkreślił Paweł Borys.

Dlatego Paweł Borys przypomniał, że na stronie internetowej PFR jest zamieszczony regulamin, który wyjaśnia, komu przysługuje pomoc z tarczy finansowej. Głównym kryterium jest minimum 25-procentowy spadek przychodów w danym miesiącu 2020 roku, w porównaniu do poprzedniego miesiąca z tego roku lub do tego samego miesiąca z roku poprzedniego.

- W przypadku pomocy dla dużych firm, na co jest zgromadzone 25 mld złotych, czekamy na zgodę Komisji Europejskiej, aby uruchomić program - wyjaśnił prezes PFR. Dodał, że wszelkie niezbędne notyfikacje zostały wysłane do KE już w połowie kwietnia. I jeżeli KE da zgodę na pomoc dla dużych firm, zostanie ona udzielona już w końcu maja.

- To  dla rządu bardzo ważne, bo te duże firmy zatrudniają 3 mln pracowników i 400 tego typu firm już wyraziło zainteresowanie otrzymaniem pomocy od państwa - powiedział Paweł Borys prezes PFR.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.

PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw  

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem