X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezydent Andrzej Duda: cieszę się, że rządowa pomoc sprawnie trafia do firm

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 13:59
Ciesze się, że w ogromnej większości przypadków ta pomoc biegnie sprawnie i trafia tam, gdzie trzeba, że ci, którzy zostali zwolnieni z obowiązku płacenia składek na ZUS, rzeczywiście to odczuwają, że możemy powoli uruchamiać w tej chwili polską gospodarkę - powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie konferencji Polskiego Funduszu Rozwoju dotyczącej rządowych pakietów pomocowych - tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda: dzięki pomocy PFR dla firm wiele polskich rodzin jest spokojniejszych (IAR)
Prezydent Andrzej Duda na dzisiejszej konferencji
Prezydent Andrzej Duda na dzisiejszej konferencjiFoto: screen YouTube
  • Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki biorą udział w konferencji dotyczącej państwowego wsparcia dla firm w dobie koronawirusa
  • Prezydent: do tej pory do firm trafiło 30 mld zł, cieszę się, że rządowa pomoc przekazywana jest sprawnie
  • Andrzej Duda: świadczenia takie jak 500+ będą wypłacane, pewność to fundament funkcjonowania państwa

Konferencja odbywa się online. Gospodarzem jest prezes PFR Paweł Borys, a oprócz prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego biorą w niej udział przedsiębiorcy, którzy skorzystali już z rządowych instrumentów pomocowych. To reprezentanci takich firm jak Browar Kormoran, Wiromet, 4F czy Imex.

Szybka reakcja państwa

Andrzej Duda mówił, że po tym, gdy okazało się, jak duża jest skala pandemii koronawirusa, stało się jasne, że będzie tu potrzebna stanowcza reakcja państwa i jego zaangażowanie się w pomoc polskim firmom. Dodał przy tym, że w odpowiedzi na kryzys i potrzeby przedsiębiorców została opracowana przez rząd przy jego współudziale tarcza antykryzysowa zawierająca pakiet pomocowy dla polskiego biznesu.

bar 1200.jpg
"Nowa normalność". Lokale gastronomiczne działają w zaostrzonym rygorze sanitarnym

Prezydent przypomniał swoje hasło wyborcze - "by Polakom żyło się lepiej". Jak podkreślił, on sam był od początku silnie zaangażowany w temat państwowej pomocy, bo tylko przez takie wsparcie da się ograniczyć skutki kryzysu dla polskich rodzin. Przypomniał, że PFR wypłacił dotychczas polskim firmom blisko 30 miliardów złotych subwencji, a pomoc trafiła do 145 tysięcy podmiotów, zatrudniających 1,5 miliona ludzi.

- Ile to jest osób, ile to jest polskich rodzin, które dzięki temu są spokojniejsze - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że tylko w poniedziałek do 20 tys. polskich firm trafiło 3,5 mld zł z funduszu, którym dysponuje PFR. Dodał przy tym, że tego typu wsparcie i stan polskiej gospodarki zostało docenione nie tylko przez polskich, ale także światowych ekspertów i światowe media.

Nie ma obaw o świadczenia

Prezydent zapewnił, że mimo kosztów ponoszonych przez państwo w związku z pakietami pomocowymi wszelkie świadczenia, takie jak wsparcie z programu Rodzina 500+ czy emerytury i renty będą wypłacane. Jak mówił, pewność w tej sprawie jest fundamentem funkcjonowania państwa.

- Państwo musi się opierać na pewności społecznej, na pewności jego funkcjonowania, bo bez tego rzeczywiście popadlibyśmy w kryzys, choćby poprzez spadek nastrojów społecznych - mówił.

Miliardowa pomoc dla firm

Jak podał resort rozwoju, do tej pory w ramach wszystkich instrumentów pomocowych związanych z pandemią (a więc tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej) do firm trafiło ponad 37 miliardów złotych.

Z tej kwoty 28,5 miliardów złotych to subwencje, jakie popłynęły do firm z Polskiego Funduszu Rozwoju. Do mikrofirm trafiło 8 miliardów złotych, a do małych i średnich przedsiębiorstw przeszło 20 miliardów.

Na pomoc gospodarce

Tarcza antykryzysowa (obecnie już w wersji 3.0) to kilkadziesiąt rozwiązań, które mają wesprzeć firmy dotknięte pandemią koronawirusa. Główne propozycje to zwolnienie ze składek ZUS dla części firm (m.in. mikrofirm, czyli firm zatrudniających do 9 pracowników), wypłata świadczenia postojowego dla pracowników, dofinansowanie wynagrodzeń, a także mikropożyczki do 5 tysięcy złotych dla najmniejszych firm.

Tarcza finansowa to z kolei bezpośrednia pomoc płynnościowa dla firm. Przedsiębiorstwa mogą uzyskać m.in. subwencje w postaci pożyczek, które w większości mają być bezzwrotne - zależy to od tego, czy pracodawca przez rok utrzyma poziom zatrudnienia. Bezzwrotne może być maksymalnie 75% pożyczki.

shutterstock firma biznes 1200.jpg
Wsparcie mikrofirm w ramach tarczy antykryzysowej. Warszawa najwolniej rozpatruje wnioski

Dla dużych firm (zatrudniających powyżej 250 osób) państwo ma również subwencje, ale też innego rodzaju pomoc, polegającą na obejmowaniu udziałów państwa w danej firmie, która ma kłopoty. Warunkiem ubiegania się jest co najmniej 25-procentowy spadek przychodów.

Na subwencje dla firm ma trafić w sumie 100 miliardów złotych. Wnioski można składać za pomocą bankowości elektronicznej.

PolskieRadio24.pl, PAP, 300polityka, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne otwarte. Sprawdź obowiązujące zasady bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 19:37
Ponownie działają m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne, jednak ich funkcjonowanie w związku z koronawirusem jest ograniczone i muszą one przestrzegać zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Otwarte zostały również restauracje i kawiarnie, a także kina plenerowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PFR: jeśli otrzymamy zgodę KE na pomoc dla dużych firm, subwencje będą wypłacane w końcu maja

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 20:00
- Wydaje się, że polskie firmy najtrudniejszy okres mają za sobą, największy "dołek" gospodarczy był w drugiej połowie kwietnia. A małe, mikro i średnie przedsiębiorstwa już mogą liczyć na subwencje od państwa, w ramach rządowego programu tarczy finansowej z PFR - powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju w audycji Programu 1 Polskiego Radia "Express Gospodarczy".   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Piekarz o tarczy finansowej: to największy program pobudzająco-osłonowy dla polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 09:10
Gość "Komentarza poranka" w "Sygnałach dnia" mówił o forum gospodarczym zorganizowanym przez Polską Fundację Rozwoju, na którym omówione zostaną dotychczasowe działania państwa w walce z ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa. 
rozwiń zwiń