"Odczyty powinny być już lepsze". Premier i analitycy resortu rozwoju o danych dot. produkcji

Przy realizacji zapowiadanych scenariuszy odmrażania gospodarki w maju można oczekiwać spadku produkcji o 15 proc. - uważają analitycy Ministerstwa Rozwoju. W opinii premiera Mateusza Morawieckiego, jak tylko eksport będzie znów możliwy, ruszy produkcja przemysłowa i wskaźniki będą coraz lepsze.

2020-05-21, 15:38

"Odczyty powinny być już lepsze". Premier i analitycy resortu rozwoju o danych dot. produkcji
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Stokkete

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja przemysłowa w kwietniu spadła o 24,6 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 25,5 proc., podczas gdy z analiz PAP Biznes wynikało, że rynek spodziewał się spadku produkcji w kwietniu rdr o 10 proc., a mdm o 11,2 proc.

Prognozy pogarszały się z dnia na dzień

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że marzec i kwiecień to miesiące najbardziej intensywnej walki z koronawirusem.

Powiązany Artykuł

KPRM mateusz morawiecki free 1200.jpg
Premier: w gospodarce wychodzimy z dołka, nasze działania są profesjonalne

- Prognozy w marcu pogarszały się praktycznie z dnia na dzień - przyznał szef rządu. Przypomniał, że analitycy mówili o tym, że spadek produkcji wyniesie ponad 35 proc.

Premier wyraził przekonanie, że zsynchronizowanie polityki pomiędzy różnymi instytucjami finansowymi, fiskalnymi, budżetowymi, monetarnymi pomaga w przejściu przez te najtrudniejsze miesiące – marzec, kwiecień, maj – w znacznie lepszy sposób niż w wielu innych krajach.

REKLAMA

Do zaprezentowanych przez GUS danych odnieśli się także analitycy Ministerstwa Rozwoju.

Prognoza na maj silnie zależy od tempa przywracania produkcji w poszczególnych sektorach, w tym szczególnie w sektorze motoryzacyjnym, który w kwietniu odpowiadał za jedną trzecią odnotowanego spadku.

Głębsze spadki obejmą górnictwo oraz działy silniej powiązane z produkcją energii. Większość działów przetwórstwa powinno doświadczyć niższego spadku. Przemysł farmaceutyczny, notujący najszybsze tempo wzrostu, w maju może odnotować gorsze wyniki wskutek wysokiej zeszłorocznej bazy odniesienia - szacuje resort rozwoju.

Spadek odnotowano w 30 działach przemysłu

Jak podkreślają analitycy, spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 30 działach przemysłu. Największy - w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 78,9 proc. Niższe dotyczyły produkcji maszyn i urządzeń (o 34 proc.), urządzeń elektrycznych (28,1 proc.), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (25,9 proc.), metali (20 proc.).

REKLAMA

W czterech działach przemysłu odnotowano wzrost produkcji sprzedanej w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku, a największy dotyczył produkcji wyrobów farmaceutycznych – o 14,8 proc. (przy spadku o 37,2 proc. mdm).

Ministerstwo dodaje, że ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły w kwietniu o 1,3 proc. w ujęciu rok do roku oraz o 0,6 proc. w porównaniu z marcem 2020. Ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły natomiast odpowiednio o 2,8 proc. rdr i o 0,2 proc. w relacji do marca.

Spadek produkcji jest bezprecedensowy

Dane GUS skomentowali także analitycy Banku Pocztowego.

– Tegoroczny kwiecień zapisuje się jako najgorszy dla polskiego przemysłu w ostatnich kilkudziesięciu latach. Spadek produkcji w ujęciu rocznym jest bezprecedensowy, znacznie głębszy od spadków notowanych po wybuchu kryzysu w 2008 r. – uważa główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

REKLAMA

Według niej w kolejnych dwóch miesiącach, tj. maju i czerwcu, odczyty powinny być już lepsze, niemniej jednak nadal będą to wartości ujemne. Wiadomo bowiem, że zamówienia wraz ze stopniowym odmrażaniem gospodarki będą się zwiększać, ale bardzo powoli.


Powiązany Artykuł

praca koronawirus 1200 free
W kwietniu wzrosło wynagrodzenie. Znamy nowe dane GUS

Z kolei w opinii eksperta Konfederacji Lewiatan, Soni Buchholtz, dane GUS pokazują rzeczywistą skalę uderzenia COVID-19 w polskie przetwórstwo przemysłowe. Spadek produkcji w kwietniu dotyczył ponad 88 proc. kategorii generujących 96,9 proc. wartości dodanej polskiego przemysłu.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej