Centralny Port Komunikacyjny. W czerwcu poznamy plan finansowy jego budowy

2020-06-01, 10:59

Centralny Port Komunikacyjny. W czerwcu poznamy plan finansowy jego budowy
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin (P), sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała (C) i wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc (L) podczas konferencji prasowej pt. "Port Lotniczy Szczecin-Goleniów". . Foto: PAP/Marcin Bielecki

Największa inwestycja komunikacyjna w naszej części Europy nabiera tempa. Jak zapewnia wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, jego budowa nie jest zagrożona, a w czerwcu poznamy jej ramy finansowe.

- Inwestycja Centralny Port Komunikacyjny w żadnym wypadku nie jest zagrożona i w żadnym wypadku nie rozważamy i nie będziemy rozważać wycofania z tej inwestycji - powiedział w porcie lotniczym Szczecin-Goleniów Sasin, który przyleciał tam pierwszym samolotem PLL LOT z Warszawy po wznowieniu pasażerskiego ruchu lotniczego.


Powiązany Artykuł

horała 1200.jpg
Marcin Horała: budowa CPK będzie jednym z narzędzi wychodzenia z kryzysu

W czerwcu rząd zajmie się planem finansowym inwestycji

Jak jednocześnie poinformował podczas konferencji w porcie lotniczym Szczecin-Goleniów wiceminister infrastruktury Marcin Horała, rząd zajmie się prawdopodobnie w czerwcu planem finansowym Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Wszystko wskazuje na to, że w czerwcu pod obrady Rady Ministrów trafi wieloletni plan finansowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. W tym planie zabezpieczymy również środki na dalszą współpracę z portem lotniczym Szczecin-Goleniów” - powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Wiceminister powiedział, że szczecińskie lotnisko będzie portem komplementarnym dla Centralnego Portu Komunikacyjnego, a drugim takim portem będzie Rzeszów-Jasionka.

CPK zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju. Zgodnie z zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.

PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej