Wybór doradcy strategicznego CPK. Trwa kolejna tura rozmów z azjatyckimi lotniskami
Na ten tydzień zaplanowana jest kolejna runda rozmów z portami lotniczymi Incheon w Seulu i Narita w Tokio w ramach wyboru doradcy strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Decyzja zapadnie na przełomie III i IV kwartału tego roku.
2020-06-08, 09:00
– Podpisanie umowy z jednym z tych lotnisk odbędzie się na przełomie III i IV kwartału tego roku. Na razie będzie ona zawarta na okres do trzech lat, dotycząc etapów planowania i projektowania inwestycji lotniskowej – poinformował prezes zarządu CPK Mikołaj Wild.
Powiązany Artykuł
CPK coraz bliżej. Prezydent i premier: inwestycja szansą dla naszej gospodarki
Pierwsza runda tych rozmów odbyła się 2 i 3 czerwca.
Mikołaj Wild podkreślił, że doradca strategiczny ma zapewnić wiedzę operacyjną i komercyjną z zakresu efektywnego zarządzania dużym lotniskiem przesiadkowym. Wiedza ta jest niezbędna na etapie opracowywania master planu i projektowania. – Postanowiliśmy zaangażować do naszego projektu zarządców najlepiej zorganizowanych lotnisk świata – dodał prezes CPK.
Rozmowy prowadzone są na dwóch poziomach
Trwające postępowanie ma dla projektu CPK kluczowe znaczenie, ponieważ w przyszłości doradca może zostać długoterminowym partnerem strategicznym.
REKLAMA
– Zaangażowanie w formule partnera strategicznego oznaczałoby szeroko zakrojoną współpracę nie tylko na poziomie transferu wiedzy, ale też inwestycyjnym i gospodarczym. Dlatego rozmowy z potencjalnymi partnerami prowadzone są równolegle na dwóch poziomach: biznesowym i międzyrządowym – powiedział Mikołaj Wild.
Jego zdaniem zarówno Japonia, jak i Korea Południowa, mają nie tylko bogate doświadczenie w działalności doradczej w różnych częściach świata, ale też wiele do zaoferowania w sektorach lotniczym, kolejowym i w zakresie tzw. smart cities. Dlatego rozmowy i potencjalne partnerstwo wykraczają daleko poza część lotniskową projektu.
Dialog konkurencyjny na doradcę strategicznego został ogłoszony w połowie marca tego roku. Z ośmiu portów lotniczych z różnych stron świata do ostatecznej fazy postępowania zostały zakwalifikowane: Incheon w Seulu i Narita w Tokio.
Powiązany Artykuł
Polska nowym hubem lotniczym na mapie Europy. Budowa CPK nabiera tempa
Strategiczna spółka z punktu widzenia interesów kraju
Główne międzynarodowe lotnisko w Korei Południowej zostało otwarte w 2001 r. – po ośmiu latach budowy. Lotnisko jest położone na wyspie Yeongjong-Yongyu, 52 km od Seulu. Narita International Airport został otwarty w 1978 r. – po 12 latach budowy. Znajduje się 65 km od centrum Tokio.
REKLAMA
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju. Zgodnie z zapowiedziami sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.
PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS
REKLAMA
REKLAMA