more_horiz
Gospodarka

Paweł Borys: pieniądze z tarczy PFR pomogą uratować 3,5 mln miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 10:00
Pierwsze pieniądze z Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm powinny trafić do przedsiębiorstw jeszcze w czerwcu - powiedział PAP prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Tarcza Finansowa PFR jest częścią rządowej tarczy antykryzysowej, której wartość to 100 mld zł. 
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.Foto: Polskie Radio

Prezes PFR powiedział, że nad rozpatrywaniem wniosków składanych przez duże firmy pracuje w PFR 20 zespołów, przy czym każdy z nich analizuje osiem wniosków jednocześnie. - Mam nadzieję, że pierwsze pieniądze trafią na konta przedsiębiorstw jeszcze w czerwcu - podkreślił Paweł Borys. Zaznaczył jednak, że jest to tempo ekspresowe, a niektóre sprawy wymagają dłuższej analizy. Przypomniał, że średni czas rozpatrywania to 3-6 tygodni.

Jakie kryteria oceny wniosku o pomoc ?

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju wyjaśnił, że jeżeli firma się zakwalifikuje do udzielenia jej pomocy, czyli spełni warunki, takie jak np. liczba zatrudnionych, wielkość obrotów i spadek przychodów w wyniku pandemii, wtedy trafi na listę rankingową. Później zostaną podjęte decyzje inwestycje i po podpisaniu umowy nastąpi wypłata środków na konto bankowe podane przez firmę.


firma free 1200.jpg
Tarcza 4.0 bez tajemnic. Wyjaśniamy jej założenia

Paweł Borys przypomniał, że przy analizowaniu wniosków będą brane pod uwagę takie kryteria, jak: liczba wykonawców i kontrahentów, znaczenie firmy dla regionu oraz tzw. pilność, czyli konieczność udzielenia natychmiastowej pomocy z uwagi na obecny stan finansowy firmy. Wtedy wypłata pomocy może następować w transzach. Na składanie wniosków firmy mają czas do końca roku, a udzielanie pomocy będzie możliwe do końca 2021 roku.

Różne formy pomocy dla firm 

Program wsparcia dla dużych przedsiębiorstw zakłada trzy rodzaje finansowania: pożyczki płynnościowe, pożyczki preferencyjne i instrumenty kapitałowe. W ramach pożyczek płynnościowych dostępnych jest 10 mld zł, na pożyczki preferencyjne przeznaczono 7,5 mld zł, na wsparcie o charakterze kapitałowym - 7,5 mld zł.


Firma przedsiębiorstwo zakład praca 1200.jpg
Wszystko co musisz wiedzieć o tarczy antykryzysowej. Zobacz, jak można skorzystać z porad ekspertów

Z Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm będą mogły skorzystać przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 249 osób lub których obrót przekracza 50 mln euro i suma bilansowa 43 mln euro.

Program PFR wspomoże także średnie firmy, o ile zatrudniają powyżej 150 pracowników i ich obrót przekracza 100 mln zł. Warunkiem jest też to, że firmy te skorzystały z Tarczy Finansowej PFR dla małych i średnich firm.PR24/IAR/PAP/sw 

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem