X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

W Zachodniopomorskiem powstaną nowe obwodnice miast. Minister zatwierdził plan

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 11:09
Będą kolejne obwodnice w województwie zachodniopomorskim. Powstaną w ramach programu budowy 100 obwodnic w całym kraju.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził program inwestycji dla obwodnicy Złocieńca w ciągu drogi krajowej nr 20. Takie inwestycje powstaną również nieopodal trzech innych miejscowości Człopa, Szwecja i Wałcz.

Minister w kwietniu tego roku zatwierdził już programy dla obwodnic Gryfina, Kołbaskowa, Stargardu i Szczecinka.

Bezpieczeństwo priorytetem

Podstawowym celem budowy obwodnic  jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w miastach. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości. Inwestycje poprawią również warunki i bezpieczeństwa przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego.

pow 1200.jpg
Szybsze połączenie drogowe ze Słowacją. Powstaną kolejne odcinki drogi S1

Resort podkreśla, że w przypadku obwodnicy Człopy jest to istotne, ponieważ droga krajowa nr 22 jest też ważnym korytarzem dla ruchu tranzytowego. Dzięki podjętym działaniom eliminowane będą przejścia przez miejscowości na tym korytarzu komunikacyjnym. W ramach planowanej inwestycji powstanie nowy odcinek drogi o długości ok. 4,5 kilometra.

Dla obwodnicy Człopy rozpoczęły się prace przygotowawcze. Inwestycja posiada wydaną decyzję środowiskową. Ogłoszony został przetarg na dokumentację projektową. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy planowane jest na II połowę 2024 roku, a zawarcie umowy w III kwartale 2025 roku. Roboty budowlane realizowane będą w latach 2025-2028.

Dla obwodnicy miejscowości Szwecja rozpoczęły się prace przygotowawcze. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy planowane jest na I połowę 2023 roku, a zawarcie umowy w I kwartale 2024 roku. Roboty budowlane realizowane będą w latach 2024-2027.

Dla obwodnicy Wałcza prowadzone są prace przygotowawcze. W ramach inwestycji powstanie odcinek drogi o długości 12 kilometrów. Ogłoszony został przetarg na dokumentację projektową. Roboty budowlane realizowane będą w latach 2024-2028.

Z kolei ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy, który wybuduje obwodnicę Złocieńca, planowane jest na II połowę 2023 roku, a zawarcie umowy w II kwartale 2024 r. Roboty budowlane realizowane będą w latach 2026-2028.

Miliardy złotych na budowę obwodnic

W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 kilometrów. Ministerstwo infrastruktury zapowiada, że będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych.  Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 miliardów złotych. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podpisano umowy na ponad połowę ze 100 obwodnic z rządowego programu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 16:00
Minister infrastruktury zatwierdził program inwestycji dla obwodnicy Wielunia w ciągu drogi krajowej nr 45. Oznacza to, że od momentu ogłoszenia listy zadań w Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030, do realizacji skierowana została już ponad połowa jego zadań.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szybsze połączenie drogowe ze Słowacją. Powstaną kolejne odcinki drogi S1

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 13:05
Rozpoczęła się budowa odcinka trasy ekspresowej S1 między miejscowościami Przybędza i Milówka. Jest to fragment trasy o długości 8,5 kilometra, który stanowi obejście Węgierskiej Górki. Dziś na placu budowy odbyło się symboliczne wbicie pierwszej łopaty. W budowie bądź w przygotowaniu są też inne odcinki tej trasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za kilka dni rozpocznie się łączenie dwóch odcinków Południowej Obwodnicy Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 20:55
W najbliższy poniedziałek, 29 czerwca rozpoczną się prace przy łączeniu istniejącej części Południowej Obwodnicy Warszawy, z budowanymi odcinkami. W związku z tym zmieni się organizacja ruchu na ulicy Puławskiej, a także na dotychczasowym zjeździe z obwodnicy.
rozwiń zwiń