X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

GUS podał dane o inflacji w czerwcu. W ciągu roku paliwa staniały o prawie 20 procent

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 10:24
Koronawirus i związane z tym ograniczenia najbardziej odbiły się na cenach paliw. Te, jak informuje GUS, zmniejszyły się w ciągu roku o prawie 20 procent. Więcej za to - o 5,8 proc. - płacimy za żywność.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak informuje GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w czerwcu 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 3,3% (wskaźnik cen 103,3), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,7% (wskaźnik cen 100,7).

W maju inflacja ukształtowała się na poziomie 2,9 procent.

Najbardziej w ciągu roku zdrożała żywność – o 5,8 proc. oraz energia – o 5,1 proc.

O prawie 20 proc. mniej płacimy za paliwa

Mniej natomiast zdecydowanie płacimy za paliwa – na stacjach paliw wydajemy o ok. 20 proc. mniej niż przed rokiem. Tyle że ich ceny zaczynają odbijać – w czerwcu ceny benzyny i diesla wzrosły o 5,7 proc. w stosunku do maja.

Zaskakuje inflacja bazowa

Ekonomistka PKO Banku Polskiego Urszula Kryńska powiedziała, że najbardziej w tych danych zaskakuje inflacja bazowa, która nie uwzględnia żywności i energii.

Według szacunków analityków tego banku, mogła ona przyspieszyć do 4,1-4,2 procent wobec 3,8 procent w maju.

Posłuchaj
00:29 inflacja.mp3 Ekonomistka PKO Banku Polskiego Urszula Kryńska powiedziała, że najbardziej w tych danych zaskakuje inflacja bazowa, która nie uwzględnia żywności i energii.

ING: wyższa inflacja prawdopodobnie utrzyma się przez wakacje

Wysoki poziom cen prawdopodobnie odzwierciedla odbicie popytu po kwarantannie; inflacja prawdopodobnie utrzyma się na relatywnie wysokim poziomie przez wakacje – oceniają analitycy banku ING.

ING, komentując wtorkowe dane dot. inflacji w czerwcu przypomniał, że prognozy wynosiły 2,8 proc. rdr.

Wzrost cen wynika z odbicia popytu po kwarantannie

- Zaskoczenie wynika z wysokiej inflacji bazowej. Na podstawie wstępnych danych szacujemy, że podniosła się ona z 3,8 proc. do 4 proc. r/r. Wysoki poziom cen prawdopodobnie odzwierciedla odbicie popytu po kwarantannie" - wykazali analitycy.

Ocenili oni, że inflacja prawdopodobnie utrzyma się na relatywnie wysokim poziomie przez wakacje.

Wzrost cen będzie jednak coraz słabszy

"W dalszej części roku CPI powinien jednak spadać. Dane z rynku pracy wskazują spowolnienie dynamiki płac i wzrost bezrobocia, a więc słabszy popyt konsumpcyjny. W efekcie prognozujemy, że na przełomie roku inflacja znajdzie się poniżej celu inflacyjnego NBP" - wskazali.

Bank dodał, że czerwcowe dane dotyczące inflacji prawdopodobnie nie będą mieć wpływu na politykę Rady Polityki Pieniężnej.

"Rada jest przede wszystkim skupiona na sferze realnej, a nie cenach. W naszej ocenie stopy pozostaną na niezmienionym poziomie co najmniej do końca 2021" - podsumował ING.

GUS, IAR, PAP, Ing Bank, PKO BP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS podał dane dotyczące cen i inflacji w marcu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 10:30
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2020 r. wzrosły o 4,6 proc. (licząc rdr), a w porównaniu z lutym, powiększyły się o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tym razem inflacja w dół. Znamy szybki szacunek GUS za kwiecień

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 11:21
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w kwietniu o 3,4 procent licząc rok do roku wobec 4,6 procent w marcu. Tak wynika z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny wstępnego odczytu inflacji.
rozwiń zwiń