X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Mesko będzie produkować części do rakiet myśliwców F-35

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 16:20
Europejska firma zbrojeniowa MBDA zamówiła w Mesko SA kolejne komponenty do pocisków rakietowych. W ramach tego kontraktu polska spółka po raz pierwszy wyprodukuje części do rakiet powietrze-powietrze będących uzbrojeniem samolotów F-35. 
Lockheed Martin F-35A
Lockheed Martin F-35AFoto: jgorzynik/ Shutterstock

Specjalizujący się w broni rakietowej europejski koncern przyznał też spółce Mesko certyfikat dostawcy pierwszego poziomu.

- W ramach nowego zamówienia MESKO po raz pierwszy wyprodukuje komponenty do rakiet klasy powietrze-powietrze ASRAAM, stanowiących uzbrojenie myśliwców F-35. Dodatkowo Mesko została powierzona produkcja kolejnej partii komponentów do pocisków obrony powietrznej CAMM i pocisków przeciwpancernych Brimstone – poinformowała grupa MBDA.

Pociski obrony powietrznej CAMM są oferowane Wojsku Polskiemu w ramach programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew. Pociski Brimstone to uzbrojenie oferowane dla niszczyciela czołgów w ramach programu Ottokar-Brzoza.

"Mesko to zaufany dostawca" 

Na ubiegłorocznych targach zbrojeniowych w Kielcach Polska Grupa Zbrojeniowa, do której należy Mesko, i MBDA podpisały list intencyjny w sprawie przyszłej współpracy. Jest on rozszerzeniem porozumienia o współpracy zawartego dwa lata wcześniej. Europejski koncern ogłosił też wtedy, że Mesko stało się częścią globalnego łańcucha dostaw dla rakiet CAMM i Brimstone.

Od tego czasu polska spółka wyprodukowała i dostarczyła MBDA ponad 1000 części pocisków, które zostały użyte w rakietach najnowszej generacji, przeznaczonych na rynek globalny.


rosomak 1200 F.jpg
Bartosz Kownacki o PGZ: trzeba zacząć myśleć, że nie produkujemy tylko dla polskiej armii

- Dostarczone produkty spełniły i w wielu przypadkach przekroczyły rygorystyczne wymagania jakościowe obowiązujące w MBDA. Ponadto konkurencyjne ceny zapewniły opłacalność produkcji dla MBDA i klientów z całego świata zamawiających pociski Brimstone i CAMM – podkreśliła europejska firma. Dodała, że "zespół MBDA odwiedził zakłady Mesko w Skarżysku-Kamiennej i Pionkach, gdzie przeprowadził ocenę kompetencji przemysłowych. Efektem wizyty było przyznanie MESKO certyfikatu dostawcy pierwszego poziomu".


wyrzutnia rakiet patriot shutterstock free 1200.jpg
Prezes PGZ: chcemy rozwijać kolejne technologieW komunikacie podkreślono, że Mesko jako część globalnego łańcucha podwykonawców MBDA "ściśle współpracuje z zespołami technicznymi MBDA, m.in. uczestnicząc w kluczowych spotkaniach z dostawcami organizowanych w Wielkiej Brytanii".

Mesko firmą z tradycjami 

Mesko S.A. z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej działa od 1924 r., początkowo jako Państwowa Fabryka Amunicji. Firma jest podmiotem wiodącym w utworzonej w 2009 r. w ramach konsolidacji polskiego przemysłu obronnego Grupie Amunicyjno-Rakietowej, w której skład wchodzą spółki Dezamet, Nitro-Chem, Belma i Gamrat oraz byłe spółki, które obecnie są wydziałami zamiejscowymi Mesko S.A. – WSK Warszawa II, ZM Kraśnik, FPS Bolechowo i ZPS Pionki.

Mesko produkuje wyroby i zespoły do wszystkich rodzajów amunicji i rakiet, używanych przez polskie wojsko i inne służby mundurowe, zaopatruje także wojska innych państw NATO. Zakłady dysponują najnowocześniejszą w Europie infrastrukturą do unieszkodliwiania zbędnych środków bojowych.

Mesko produkuje na izraelskiej licencji przeciwpancerne pociski kierowane Spike, wytwarza także przeciwlotnicze przenośne zestawy Grom i Piorun oraz (również na licencji) niekierowaną rakietę NLPR-70 mm, opracowaną jako uzbrojenie śmigłowców i samolotów.


Grupa MBDA została utworzona w 2001 r. ze specjalizujących się w produkcji pocisków rakietowych firm z Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii; dołączyły do nich przedsiębiorstwa z Niemiec (2006 r.) i Hiszpanii (2010 r.). Udziałowcami MBDA są Airbus, BAE Systems i Leonardo.

PAP/PR24/sw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trwają targi obronne w Kielcach. Zobacz, jakim sprzętem dysponuje polska armia

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 12:35
Drugi dzień XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego należy do polskiego wojska. Żołnierze prezentują sprzęt i wyposażenie, jakiego używają w codziennej służbie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największy polski koncern zbrojeniowy chwali się dobrymi wynikami. Perspektywiczne rynki: Azja i Bliski Wschód

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 10:28
W minionym roku Polska Grupa Zbrojeniowa odnotowała ponad 43-proc. wzrost eksportu w porównaniu z rokiem 2016. Firma sprzedała w ubiegłym roku za granicę produkty za ok. 800 mln zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PGZ: chcemy rozwijać kolejne technologie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 11:27
– W ostatnich sześciu miesiącach staraliśmy się przede wszystkim zweryfikować strategię Polskiej Grupy Zbrojeniowej w oparciu o potrzeby, które zgłasza polska armia – powiedział Jakub Skiba, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Na temat bieżącej sytuacji w koncernie oraz o planach rozwoju spółki mówiliśmy w audycji „Cafe Armia”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: mamy najlepsze stosunki polsko-amerykańskie od czasu transformacji

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 13:27
- Stany Zjednoczone zajmują ósmą pozycję w strukturze naszego handlu. Jeśli przełożymy to na pieniądze, to jest to niewielka kwota np. w stosunku do Niemiec, ale systematycznie rośnie. Tak dobrych kontaktów gospodarczych ze Stanami jak w ostatnich latach nie mieliśmy nigdy po 1989 r. Oczywiście zawsze jest pytanie, co i w jakim stopniu można jeszcze poprawić - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Konrad Raczkowski, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zielone światło dla większej współpracy gospodarczej na linii Polska-USA. Jakie obszary będzie obejmować?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 16:09
Umacniające się relacje gospodarcze między Polską a USA są ważne nie tylko dla Polski, ale również mają coraz większe znaczenie dla tego największego na świecie mocarstwa gospodarczego. Świadczą o tym wielkie kontrakty energetyczne – dotyczące gazu LNG czy rozwoju energetyki jądrowej, ale również rosnąca obecność amerykańskich firm w Polsce i obroty handlowe, przekraczające już ponad 50 mld dol. rocznie.
rozwiń zwiń