more_horiz
Gospodarka

Trudny rok dla światowej turystyki. Straty szacuje się już na ponad 300 miliardów dolarów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 09:30
Z powodu pandemii koronawirusa w okresie od stycznia do maja tego roku globalna turystyka poniosła straty w wysokości 320 mld dolarów. W opinii Światowej Organizacji Turystyki w branży zagrożonych jest 100-120 mln miejsc pracy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

- To ponad trzykrotność strat odnotowanych w dochodach z turystyki międzynarodowej podczas światowego kryzysu gospodarczego w 2009 roku - wynika z raportu Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), która jest agendą ONZ. Organizacja zaznaczyła, że od stycznia do maja liczba turystów zagranicznych spadła o 56 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r. To o 300 mln mniej podróżujących za granicę.

lotnisko FREE 1200.jpg
Koronawirus na świecie. Sprawdź, do których państw nie polecimy z Polski

Ryzyko nowych blokad

Światowej Organizacji Turystyki podkreśliła, że pomimo powolnego ożywienia w turystyce, zwłaszcza na półkuli północnej, "wskaźnik zaufania ustalony przez UNWTO wykazuje historycznie najniższe wartości". Wśród głównych zagrożeń wymieniane jest odrodzenie się wirusa i ryzyko związanych z tym nowych blokad.


Na początku maja organizacja przewidywała na rok 2020 spadek liczby turystów zagranicznych o 60 do 80 proc., ze stratami, które mogą wynieść łącznie od 910 mld do 1,2 bln dolarów. Agencja obawia się także, że zagrożonych jest 100-120 mln miejsc pracy w turystyce.

Niepewność związana z otwieraniem granic

Swój raport opublikowało także Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), które prognozuje, że przed 2024 r. globalny ruch lotniczy nie powróci do poziomu sprzed pandemii.


- Obecnie szacujemy, że poziom ruchu lotniczego z 2019 r. zostanie osiągnięty dopiero w 2024 r., czyli rok później niż oczekiwaliśmy - oświadczył dyrektor finansowy IATA Brian Pearce. Wyjaśnił także, iż w maju i czerwcu następuje wolniejsze niż oczekiwano ożywienie, co związane jest z niepewnością jeśli chodzi o otwieranie granic.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md