X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Wchodzi w życie dyrektywa o delegowaniu pracowników. Firmy z dodatkowymi kosztami i obowiązkami

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 11:44
Od dziś obowiązują nowe unijne przepisy regulujące delegowanie pracowników do innych państw członkowskich UE. To oznacza zmianę zasad zatrudnienia cudzoziemców.
Zdj. ilustracyjne.
Zdj. ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Posłuchaj

02:42 [ PR1]PR1 (mp3) 30 lipiec 2020 06_40_09.mp3 Wchodzi w życie dyrektywa o delegowaniu pracowników. Firmy z dodatkowymi kosztami i obowiązkami (Tomasz Matusiak/PR1)

Polska jest liderem w delegowaniu pracowników w ramach UE - mówi Krzysztof Jakubowski ze Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. Jednocześnie wskazuje, że nowa dyrektywa nakłada na firmy dodatkowe obowiązki. Pojawia się m.in. pojęcie zastępowalności - po 12 lub 18 miesiącach pracownik, który jest delegowany za granicę, musi być traktowany jak osoba pracująca w kraju przyjmującym. Wzrastają też obowiązki administracyjne firm, które wysyłają pracowników do innego kraju.

Firmy muszą się liczyć ze wzrostem kosztów

Zdaniem eksperta, nowe regulacje wpłyną na wzrost kosztów delegowania pracowników. To z kolei może negatywnie odbić się na sytuacji osób delegowanych.

- Ograniczenie delegowania, konieczność zakładania firm w krajach tzw. starej Unii i konieczność odprowadzania w nich danych publicznych - to są koszty, które będą realnie poniesione przez polski biznes - dodaje.

komisja europejska free shutter 1200.jpg
Kolejny pakiet pomocowy dla polskich firm. Jest decyzja Komisji Europejskiej

Na początku będzie duże zamieszanie

Każdy kraj UE ma wprowadzić własne przepisy, które pomogą wdrożyć unijną dyrektywę. W przypadku różnic i rozbieżności zastosowanie mają wyłącznie krajowe przepisy - wyjaśnia mec. Michał Jackowski z Kancelarii DSK.

- Te polskie przepisy powinny być interpretowane w taki sposób, by jak najpełniej odzwierciedlać dyrektywę. Jeśli będzie niepewność, jak rozumieć polskie przepisy, to należy im nadać taką treść, jak w dyrektywie. Jeśli natomiast byłaby całkowita rozbieżność, to wówczas w sporze z państwem polski przedsiębiorca mógłby się powoływać bezpośrednio na dyrektywę - tłumaczy ekspert.

- Część państw członkowskich nie ma jeszcze gotowych implementujących ją ustaw - przypomina dr Marcin Kiełbasa z Inicjatywy Mobilności Pracy. Zastrzega przy tym, że trzeba się w tej kwestii uzbroić w cierpliwość, bo wiele krajów po prostu nie było i nie jest przygotowanych na stosowanie tych przepisów.

Projekt ustawy dot. unijnej dyrektywy Sejm przyjął na ostatnim posiedzeniu. Obecnie zajmuje się nią Senat.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz więcej firm chce zatrudniać pracowników, coraz mniej planuje zwolnienia

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 07:33
Rośnie odsetek małych i średnich przedsiębiorstw, które w najbliższych trzech miesiącach będą zatrudniać nowych pracowników, maleje natomiast grupa firm zamierzających zwalniać - wynika z badania "KoronaBilans MŚP".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister rozwoju: jest szansa na szybkie odbicie polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 17:02
Są przesłanki do optymizmu - uważa wiceszef resortu rozwoju Marek Niedużak, który w Programie 1 Polskiego Radia - komentował ostatnie dane dotyczące polskiej gospodarki, w tym te wskazujące na wyraźną poprawę produkcji przemysłowej w czerwcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badanie: większość Polaków spokojna o pracę, poprawia się kondycja biznesowa firm

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 13:47
78 proc. Polaków jest spokojnych o pracę - wynika z badania kondycji firm i pracowników przeprowadzonego przez Polski Fundusz Rozwoju i Polski Instytut Ekonomiczny. 61 proc. firm ocenia swoją płynność finansową jako dostateczną, by przetrwać dłużej niż 3 miesiące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą ułatwienia dla inwestorów. MR podsumowuje 2 lata Polskiej Strefy Inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 14:18
W ciągu dwóch lat działania Polskiej Strefy Inwestycji 556 inwestorów zadeklarowało inwestycje na kwotę 25,2 mld zł - poinformowała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że daje to ponad 11,2 tys. miejsc pracy.
rozwiń zwiń