Projekt tarczy 2.0 dla turystyki w Sejmie. Poszkodowani podróżni mogą liczyć na zwrot pieniędzy
Podróżni, którym nie udało się wziąć udziału w imprezie turystycznej z powodu epidemii koronawirusa, otrzymają pieniądze od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – wynika z poselskiego projektu ustawy, który wpłynął właśnie do Sejmu.
2020-08-14, 13:29
Projekt noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych zawiera kolejne rozwiązania pomocowe skierowane do branży turystycznej, która przeżywa kłopoty w związku z koronawirusem. Autorami nowelizacji są posłowie PiS.
Powiązany Artykuł
Tarcza 4.0, bon turystyczny, podwyżka emerytur. Sejm przyjął ustawy
Zastój nie dał możliwości
W uchwalonej jeszcze w marcu tarczy antykryzysowej 1.0 zdecydowano, aby biura turystyczne mogły oferować vouchery na wyjazdy klientom, jeżeli ich impreza się nie odbyła w związku z wybuchem epidemii. Druga opcją był zwrot pieniędzy. W tym jednak przypadku klient musiałby czekać na to do 180 dni. Celem tych przepisów było zapewnienie płynności firmom turystycznym, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji w związku z kryzysem.
W uzasadnieniu projektu czytamy, że z przeprowadzonych analiz wynika, że do końca czerwca niecałe 30 proc. podróżnych zdecydowało się na przyjęcie vouchera.
– Z kolei kilkumiesięczny kompletny zastój na rynku usług turystycznych nie dał organizatorom turystyki możliwości wygenerowania odpowiednich środków na pokrycie wpłat z tytułu odwołanych imprez – podkreślają pomysłodawcy zmian.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Firmy w tarapatach mogą liczyć na pomoc państwa. Polityka Nowej Szansy wchodzi w życie
Wypłaty na rzecz podróżnych
W projekcie zaproponowano wprowadzenie mechanizmu, który miałby pokryć wypłaty dla klientów biur podróży.
– Organizator turystyki za pośrednictwem systemu teleinformatycznego będzie mógł złożyć do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wniosek o udzielenie wypłaty – czytamy w uzasadnieniu.
Z projektu wynika ponadto, że podobny wniosek do UFG będzie składał również podróżny, który ubiega się o rekompensatę. Zgodnie z projektowanymi przepisami, UFG po otrzymaniu wniosków od organizatora turystyki oraz podróżnego będzie je weryfikował, a następnie dokonywał wypłat na rzecz podróżnych.
Środki na wypłaty mają pochodzić z nowo utworzonego Turystycznego Funduszu Zwrotów.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl/PAP/DoS
REKLAMA