Najnowsze dane GUS: wzrost sprzedaży, więcej mieszkań, wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w górę
Sprzedaż detaliczna wzrosła o 3 proc. w ujęciu rok do roku. To pierwszy taki wzrost od czasu ogłoszenia w Polsce stanu epidemii i zamrożenia gospodarki. Wynik jest lepszy niż prognozy analityków. W pierwszym półroczu oddano także więcej mieszkań i poprawił się wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury.
2020-08-21, 12:05
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2020 r. wzrosła o 3,0 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 6,5 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 2,7 proc. rdr. To wyniki znacznie lepsze od oczekiwań analityków.
Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na spadek sprzedaży detalicznej w cenach stałych w lipcu rdr o 0,3 proc. i wzrost mdm o 3,9 proc. W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku o 0,6 proc. rdr.
Najbardziej, bo aż o piętnaście procent zwiększyła się sprzedaż mebli i sprzętu RTV/AGD. 5-proc. wzrost odnotowano w kategorii ubrań oraz obuwia. Sprzedaż zmniejszyła się w przypadku paliw i gazu. Nieznaczny spadek zanotowano też w kategorii żywności, napojów i wyrobów tytoniowych.
Powiązany Artykuł
W maju sprzedaż detaliczna wyższa niż w kwietniu. Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę
Wakacje w kraju i powrót do remontów
– 3 proc. wzrost sprzedaży w lipcu jest dużym pozytywnym zaskoczeniem – ocenia menedżerka ds. klientów strategicznych DNB Bank Polska Magdalena Szlezyngier, podkreślając, że lipiec to po maju i czerwcu kolejny miesiąc, który wskazuje, iż otwarcie gospodarki przywróciło optymizm wśród konsumentów.
REKLAMA
– Odbicie sprzedaży detalicznej, większa skłonność do wydawania – szczególnie w kategoriach związanych z poprawą komfortu w naszych mieszkaniach, takich jak meble, RTV i AGD – oraz powrót klientów do kanałów tradycyjnych – przede wszystkim w kategorii tekstylia, odzież i obuwie. To zdecydowanie dobra wiadomość, zwłaszcza dla właścicieli sklepów w galeriach handlowych – uważa ekspertka.
Z kolei w opinii ekonomisty ING Piotra Popławskiego sprzedaż odzieży wróciła do poziomów bliskich przedkryzysowym, co jest związane z faktem, że Polacy spędzają w tym roku wakacje w kraju. Rośnie sprzedaż mebli, RTV i AGD, co może się wiązać z powrotem do remontów mieszkań.
Według niego na istotnym odbiciu sprzedaży zaważyły głównie auta oraz paliwa: wzrost dynamiki w cenach stałych z odpowiednio -6,4 proc. do 0,7 proc. rok do roku i z -10,9 proc. do -2,8 proc. rok do roku.
- Dane o sprzedaży nie obejmują sektora usług, można jednak przypuszczać, że również popyt w tym obszarze poprawił się - dodał Piotr Popławski.
REKLAMA
W jego ocenie już dane o PKB za drugi kwartał sugerowały, że popyt na usługi nie pogorszył się tak mocno, jak można było się tego obawiać.
Zdaniem Magdaleny Szlezyngier na kształtowanie się zachowań konsumentów będą miały wpływ przede wszystkim poziom zachorowań na COVID-19 w Polsce, jak również niepewność związana z rynkiem pracy.
Powiązany Artykuł
Tarcza antykryzysowa sprawdziła się, teraz czas na firmy zakładane przez bezrobotnych
Deweloperzy oddali o 10,9 proc. więcej
GUS poinformował także, iż w okresie styczeń–lipiec tego roku do użytku oddano 118,8 tys. mieszkań, czyli o 6,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 76,7 tys. mieszkań (10,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.), natomiast inwestorzy indywidualni – 40,1 tys. mieszkań, tj. o 2,7 proc. więcej niż w 2019 r.
W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,3 proc. ogółu mieszkań oddanych do użytkowania (odpowiednio 64,6 proc. i 33,7 proc.). Mniej mieszkań niż przed rokiem oddano do użytkowania w budownictwie spółdzielczym – 705 wobec 1,2 tys.; w pozostałych formach (komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) łącznie oddano 1 297 mieszkań wobec 1 988 w ubiegłym roku.
REKLAMA
Spadła natomiast liczba pozwoleń na budowę mieszkań. Urząd podał, że w pierwszych siedmiu miesiącach 2020 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 147 tys. mieszkań, tj. o 4,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2019.
Wskaźnik klimatu lepszy niż w lipcu
Z danych zaprezentowanych przez GUS wynika także, że w sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury jest lepszy niż w lipcu we wszystkich obszarach gospodarki, ale tylko w sekcji informacja i komunikacja oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa jest dodatni.
"Obserwuje się poprawę ocen bieżących (diagnoza), natomiast negatywne oczekiwania (prognozy) w większości przypadków się utrzymują lub pogłębiają" – czytamy w komunikacie.
W przetwórstwie przemysłowym w sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie -6,6, czyli wyższym niż w lipcu (-10,5); w budownictwie: -15,4, czyli nieznacznie wyższym niż w lipcu (-16,7). W przypadku handlu hurtowego wskaźnik wynosi -4,6 (w lipcu -9,3). Z kolei w handlu detalicznym -9,8 (-12,2); w transporcie i gospodarce magazynowej -12,7 (-14,3); w zakwaterowaniu i gastronomii -19,3 (-22,7).
REKLAMA
W sekcji informacja i komunikacja w sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie 5,4, czyli wyższym niż przed miesiącem (3,1). Także w finansach i ubezpieczeniach wskaźnik w sierpniu jest dodatni, wynosi 2,7 wobec ujemnej wartości przed miesiącem na poziomie -1,3.
PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS
REKLAMA
REKLAMA