W poszukiwaniu innowatorów. Rusza kolejna edycja konkursu e-Pionier
25 września rusza kolejna edycja konkursu e-Pionier, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Wyłonione w nim projekty mają się przyczynić do rozwiązywania problemów społecznych i gospodarczych, budżet tegorocznej edycji e-Pioniera to 15 mln zł.
2020-08-25, 14:00
"Wnioskodawcy mogą starać się nawet o 8 mln zł dofinansowania. Grant powinien być wydatkowany na wytworzenie produktu o minimalnej gotowości technologicznej, przy czym wkład własny wnioskodawcy nie może być mniejszy niż 20 proc. wysokości wydatków kwalifikowanych" – podaje NCBR w komunikacie.
Konkurs łączy naukowców i przedsiębiorców z jednostkami samorządowymi oraz instytucjami publicznymi, aby wspólnie odpowiadali na zidentyfikowane wcześniej problemy, istotne dla lokalnych społeczności czy wybranych grup społecznych.
Powiązany Artykuł
Niezwykłe zdjęcia Słońca sondy Solar Orbiter. W historycznym projekcie biorą udział Polacy
Przełom w podnoszeniu jakości życia
Do naboru w konkursie – który potrwa do 2 października 2020 r. – mogą zgłaszać się tzw. akceleratory technologiczne, czyli firmy mające doświadczenie związane z inwestycjami w startupy z dziedziny ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne), w szczególności pod kątem coachingu, mentoringu oraz komercjalizacji nowych technologii.
Wytypowane akceleratory wybierają następnie interdyscyplinarne zespoły programistów (członkami zespołów mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i spółki prawa handlowego) i wspierają je w realizacji pomysłów rozwiązujących istotne problemy społeczne i gospodarcze. Dzięki wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych mają one szansę stanowić przełom w podnoszeniu jakości życia całego społeczeństwa.
REKLAMA
Według ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka, w e-Pionierze wyraźnie widać, że nauka potrafi rozwiązywać konkretne problemy społeczne.
– Wiedza i kreatywność utalentowanych badaczy i programistów służy tworzeniu technologii bezpośrednio podnoszących jakość życia ludzi – podkreśla minister Wojciech Murdzek.
Powiązany Artykuł
Dzień Polskiej Nauki. Oto wynalazki, które zmieniły świat
Poszukiwanie najlepszego zespołu
Centrum podało, że w celu rozpoznania ważnych zagadnień NCBR połączył siły z KPRM realizującą program GovTech Polska, którego celem jest stworzenie mostu pomiędzy sektorem publicznym a polskimi innowatorami.
Jednostki publiczne (ministerstwa, samorządy, placówki medyczne, edukacyjne itp.) zgłaszają wyzwania, które mogą być rozwiązane z pomocą nowych technologii. Zadaniem akceleratora jest doprecyzowanie potrzeby i znalezienie najlepszego zespołu mogącego zbudować takie rozwiązanie.
REKLAMA
– Wspólna edycja konkursu e-Pionier to szansa, dzięki której kolejne jednostki publiczne zyskają na wdrażaniu najnowszych technologii, opracowywanych przez polskie zespoły naukowców, przedsiębiorców i innowatorów – zaznaczyła pełnomocniczka Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska.
PolskieRadio24.pl/PAP/DoS
REKLAMA
REKLAMA