X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Polacy coraz ostrożniejsi z braniem kredytów na mieszkania. Oto nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 11:22
W drugim kwartale 2020 roku banki udzieliły 45,2 tys. kredytów mieszkaniowych, czyli o 20 proc. mniej niż w pierwszym kwartale 2020 roku - wynika z raportu AMRON-SARFiN. W całym 2020 roku liczba nowych kredytów może być niższa o 12-15 proc. niż w 2019 roku.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Łączna wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w II kwartale wyniosła 13,47 mld zł, co oznaczało spadek o 19 proc., licząc kwartał do kwartału (kdk)

W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wyniki akcji kredytowej także okazały się słabsze. W II kwartale 2020 roku zawarto o 14.142 (czyli 23,8 proc.) mniej umów kredytowych, natomiast ich wartość była niższa o 2,97 mld zł (18,1 proc.) niż przed rokiem.

kredyt1200.jpg
Bierzemy mniej kredytów mieszkaniowych, gotówkowych i kart kredytowych. Nowe dane BIK

III kwartał to wzrost kredytów mieszkaniowych?

- Wstępne wyniki z lipca potwierdzają rosnący trend zarówno akcji kredytowej, jak i inwestorskich działań deweloperskich, co pozwala na ostrożną ocenę wyników na koniec roku 2020 - poinformował w raporcie przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych ZBP Jacek Furga.

W jego opinii bieżący rok będzie słabszy od rekordowego roku 2019, ale spadek wartości akcji kredytowej może zostać zdefiniowany wynikiem jednocyfrowym, a spadek liczby nowych kredytów może uplasować się ostatecznie na poziomie od 12 proc. do 15 proc. w porównaniu do rekordowego wyniku z roku 2019.

Z raportu wynika, że II kwartale 2020 roku, wpływ epidemii COVID-19 na rynek mieszkaniowy był już wyraźnie widoczny.

Według przedstawionych danych, w II kwartale 2020 spadek transakcji na rynku pierwotnym wyniósł 64 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału.

banki1200.jpg
Koronawirus uderzył w polskie banki: mniejsze zyski i przychody

Nie ma spadku cen na lokale 

W raporcie podano, że oczekiwane przez niektórych obserwatorów rynku obniżki cen mieszkań nie nastąpiły. Najwyższe wzrosty cen zanotowano w Łodzi i w aglomeracji katowickiej – odpowiednio o 3,7 proc. i 4,3 proc. W Warszawie średnie ceny były wyższe o niewiele ponad 1 proc.

Wzrost przeciętnej stawki czynszu najmu prywatnego lokalu mieszkalnego był w II kwartale symboliczny – średnio na poziomie 0,5 proc. w relacji do poprzedniego kwartału.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wakacje kredytowe dla wszystkich. Rząd chce równych zasad

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 12:32
Wakacje kredytowe dla wszystkich - takie rozwiązanie zawiera przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu projekt ustawy. Póki co, jak wynika z danych Związku Banków Polskich, o odroczenie spłaty rat kredytowych wystąpiło nieco ponad 800 tysięcy osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: spadki w polskiej gospodarce były mniejsze niż się spodziewano

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 11:00
- Polityka niskich stóp procentowych uderza w najzamożniejszych. Obawiam się, że wielu z nich szukając dobrych miejsc do inwestowania, kupowało zbyt wiele mieszkań na wynajem. I właśnie tam obawiam się powstania bańki na rynku nieruchomości -powiedział ekonomista Piotr Kuczyński, gość audycji "Winien i ma" w Programie 3 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus uderzył w polskie banki: mniejsze zyski i przychody

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 15:01
Koronawirus nie omija dziedziny finansów - w okresie styczeń-czerwiec 2020 r. zysk netto sektora bankowego spadł rok do roku o 47,7 proc. i wyniósł 3,93 mld zł - poinformował Narodowy Bank Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes UOKiK: powstanie zespół do walki z patologią przetargów

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 10:25
Pod lupą UOKiK są głównie banki - wkrótce posypią się kary, także dla menedżerów. Prezes urzędu chce też zabrać się za kartele i zmowy przetargowe. Wykorzysta technologię i urzędników "pod przykryciem" - pisze środowy "Puls Biznesu", publikując wywiad z szefem UOKiK.
rozwiń zwiń