more_horiz
Gospodarka

Prezes GUS : z uwagi na ryzyko pandemii spis rolny będzie przeprowadzany telefonicznie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 17:17
-Tylko w skrajnych przypadkach rachmistrze osobiście odwiedzą gospodarza. Powszechny Spis Rolny 2020 potrwa trzy miesiące, dlatego zachęcamy do korzystania ze specjalnej aplikacji do pobrania ze strony GUS - powiedział jego prezes Dominik Rozkrut w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Eviar

Prezes GUS Dominik Rozkrut pytany o szczegóły Powszechnego Spisu Rolnego 2020 podkreślił, że pytania będą dotyczyły tylko procentowego udziału poszczególnych elementów przychodów, bez dopytywania się o majątek prywatny lub uzyskiwane zyski rolnika.

Podkreślił także, żeby zawsze sprawdzić legitymację rachmistrza, której wzór będzie dostępny na stronie GUS poświęconej spisowi rolnemu. Prezes GUS zachęcał, aby sprawdzić na stronie www nazwisko osoby pytającej się o dane statystyczne dotyczące gospodarstwa.  A w razie wątpliwości radził, aby oddzwonić pod numery podane przez rachmistrza dzwoniącego do rolnika, jeśli coś wyda się podejrzane.

Prezes GUS apelował, aby z uwagi na pandemię podawać w rozmowie telefonicznej precyzyjnie szczegóły dotyczące rolniczej działalności gospodarczej, aby zminimalizować kontakt rachmistrzów z rolnikami i producentami żywności. Dlatego z uwagi na zachowanie społecznego dystansu, co wymusza COVID-19, prosił o korzystanie z telefonu oraz ze specjalnej aplikacji na smartfony, dostępnej na stronie GUS.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
05:13 Prezes GUS Dominik Rozkrut gościem "Ekspresu Gospodarczego ( Justyna Golonko PR1) Prezes GUS Dominik Rozkrut gościem "Ekspresu Gospodarczego ( Justyna Golonko PR1)

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw