BGK wspiera polskie firmy na afrykańskim rynku
Firmy eksportujące swoje produkty do krajów w Afryce mogą liczyć na wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego. W ostatnim czasie wykupił wierzytelności z kontraktu eksportowego polskiej firmy Wielton, która dostarczy do Wybrzeża Kości Słoniowej 25 naczep.
2020-09-02, 13:12
Jak podkreśla bank, to siedemdziesiąty rynek na mapie wsparcia BGK i czternasty z Afryki.
Firma Wielton SA sprzeda w Afryce swoje naczepy, ubezpieczając transakcję w KUKE. Teraz BGK wykupuje wierzytelności z tego kontraktu.
Polska firma stawia na afrykański rynek
– Afryka to trudny, ale obiecujący rynek, w którym Grupa Wielton dostrzega potencjał dalszego rozwoju. Z każdym rokiem Wielton Afryka, spółka powołana w 2017 r. na Wybrzeżu Kości Słoniowej, sukcesywnie zwiększa swoją sprzedaż, wchodząc na nowe rynki i intensywnie rozbudowując sieć sprzedaży. Spółka koncentruje się także na rozwoju produktów odpowiadających potrzebom rynku afrykańskiego – mówi dyrektor Wielton Afryka Artur Pietrzak.
Realizacja zamówień od dużych klientów i liderów w branży transportowej rynku afrykańskiego w ramach finansowania sprzedaży eksportowej jest możliwa dzięki współpracy z instytucjami finansowymi Polskiego Funduszu Rozwoju, wspierającymi polski eksport: Bankiem Gospodarstwa Krajowego, współpracującego z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
REKLAMA
– Pomoc ta gwarantuje bezpieczny przebieg transakcji z klientem i wpływa na realny rozwój spółki Wielton Afryka – podkreślił dyrektor Pietrzak.
Polskie firmy widza potencjał afrykańskiego rynku
Potencjał do podobnego rozwoju widzą też inne firmy i coraz częściej eksportują swoje produkty na rynek afrykański.
Dane za 2019 r. wskazują na około 25-proc. wzrost w handlu. Obecnie udział Afryki w całkowitym eksporcie polskich towarów wynosi 1 proc.
BGK pomaga polskim firmom eksportowym
– W ostatnich dwóch latach pomogliśmy naszym klientom aż na siedmiu rynkach afrykańskich. W Afryce kryje się bardzo duży potencjał. To piąty kierunek eksportowy, zaraz za Białorusią, Rosją, Ukrainą i grupą państw UE, na który przedsiębiorcy chcą pozyskać finansowe wsparcie transakcji w BGK – powiedział Karol Jakubaszek, menedżer w Departamencie Bankowości Transakcyjnej BGK.
REKLAMA
Dodał, że jednym z zadań BGK jest wzmacnianie pozycji Polski i polskich firm za granicą.
– Biorąc pod uwagę potencjał rozwojowy Afryki na pewno będziemy wspierać i zachęcać przedsiębiorców do zwiększania obecności na tym kontynencie. Współpraca z nami to dla eksporterów m.in. większe bezpieczeństwo transakcji oraz profity ekonomiczne w postaci niższych kosztów transakcji i zapewnienia płynności finansowej – tłumaczy Karol Jakubaszek.
PolskieRadio24.pl.PAP/DoS, jk
REKLAMA