W Kielcach rozpoczął się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

W Kielcach po raz 28. otwarto Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Mimo utrudnień związanych z utrzymującą się epidemią COVID-19 do stolicy województwa świętokrzyskiego przyjechało prawie dwustu wystawców.

2020-09-09, 12:50

W Kielcach rozpoczął się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Targi Kielce

Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń, otwierając oficjalnie hale wystawiennicze, podkreślił, że impreza jest organizowana w reżimie sanitarnym, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Dodał, że nawet w czasie pandemii kieleckie targi obronne mogą być ważnym dla rozwoju gospodarczego wydarzeniem.

Andrzej Mochoń przypomniał, że jednym z ważniejszych elementów rządowego programu rozwoju ekonomicznego jest kwestia pozycji naszego państwa na świecie oraz kondycja naszej armii. Dlatego – jak powiedział prezes Targów Kielce – właśnie MSPO promuje polskie firmy zbrojeniowe i buduje silną markę.


Solidarność z partnerami

Tradycją MSPO od 2004 roku są wystawy narodowe. Dotychczas swój potencjał obronny prezentowało 13 państw: m.in. Niemcy, Francja, Izrael, USA, Włochy, Turcja, i Korea Południowa. W tym roku wystawę narodową przedstawia Wielka Brytania.


Jeremy Quin w wystąpieniu podczas uroczystego otwarcia MSPO powiedział, że Wielka Brytania stoi u boku Polski, jako kluczowi reprezentanci obronności w Europie.

REKLAMA


– To, co nas łączy, to wspólne zagrożenie, jakim jest m.in. cyberterroryzm i plaga dezinformacji. Tym bardziej jesteśmy skłonni do wspólnej walki. Zapewniam was, że opuściliśmy Unię Europejską, ale solidarność z naszymi polskimi partnerami pozostaje niezmieniona, zwłaszcza na arenie międzynarodowej" – powiedział brytyjski minister od spraw zamówień obronnych Jeremy Quin, dodając, że MSPO jest okazją na utrwalenie naszej przyjaźni i współpracy.

Powiązany Artykuł

gruzja nato pap 1200.jpg
W Gruzji rozpoczynają się manewry NATO. Biorą w nich udział także Polacy


MBDA czy PGZ to firmy, z którymi Wielka Brytania chce współpracować. Musimy dalej pogłębiać nasze relacje z partnerami strategicznymi. Mamy do zrobienia dużo wspólnych interesów.

Obecnie Wielka Brytania podejmuje największe wysiłki w rozwoju obronności od czasów "zimnej wojny" i dlatego cieszymy się, że pojawiły się okoliczności tym wysiłkom sprzyjające. Czeka nas wspaniała przyszłość i nie mogę doczekać się, aby wracać tu w przyszłych latach – zapewnił Quin.

MSPO ma wymiar gospodarczy

Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń podczas uroczystego otwarcia imprezy nie ukrywał, że tegoroczna edycja targów przemysłu zbrojeniowego z powodu pandemii jest znacznie mniej okazała niż w latach poprzednich.

– Koronawirus nie zdewaluował kwestii bezpieczeństwa, wręcz udowadnia, że ta kwestia jest teraz szczególnie ważna. Jestem też przekonany, że MSPO służy poprawie bezpieczeństwa nas wszystkich – podkreślił Mochoń.

REKLAMA


Również prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników MSPO podkreślił, że tegoroczna edycja targów przypadła na trudny okres dla Polski, Europy, ale i całego świata.


– Pandemia koronawirusa, która uderzyła we wszystkie dziedziny życia, odcisnęła także piętno na jakże istotnym elemencie gospodarki, jakim jest przemysł obronny, wydłużając łańcuch dostaw oraz utrudniając przepływ towarów i usług. Tym bardziej cieszę się, że wielu wystawców zdecydowało się przedstawić w Kielcach swoją ofertę – zaznaczył prezydent, który objął patronatem MSPO.


– Stabilne, przewidywalne finansowanie w dłuższej perspektywie czasowej to warunek konieczny transformacji sił zbrojnych w armię nowoczesną, gwarantującą w połączeniu z układem sojuszniczym bezpieczeństwo militarne Rzeczypospolitej. Samoloty piątej generacji F-35, program obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła to przykłady tego jak państwo polskie inwestuje w przyszłość i jakość własnej armii – podkreślił prezydent Duda.

Podczas inauguracji odczytano także przesłanie, jakie skierował do uczestników MSPO premier Mateusz Morawiecki, który zaznaczył, że podczas kieleckich targów zawiera się od lat umowy, których efekty widać w pozycji polskiej armii, a na co dzień w jednostkach wojskowych.

– MSPO to także wymiar gospodarczy. Przemysł zbrojeniowy jest, i chcemy, by nadal był, kołem zamachowym naszej gospodarki. Rosnący budżet Ministerstwa Obrony Narodowej, a co za tym idzie wzrastające nakłady na modernizację techniczną, chcemy w jak największym stopniu lokować w krajowym przemyśle – zapewnił Mateusz Morawiecki.

REKLAMA


Rozwój potencjału obronnego jest priorytetem

Wiceminister obrony narodowej Sebastian Chwałek odczytał słowa skierowane do wystawców i gości targów przez szefa MON Mariusza Błaszczaka, który podkreślił, że kielecki MSPO to okazja do zaprezentowania najlepszych polskich producentów i wciąż rosnących możliwości produkcyjnych Polskich Sił Zbrojnych. 

Minister obrony dodał, że trwająca wciąż pandemia negatywnie wpływa na całą światową gospodarkę, w tym na kondycję przemysłu obronnego.


– Rolą władz państwowych jest w tym trudnym okresie wspieranie rodzimych przedsiębiorstw. Dla polskiego przemysłu rozwój krajowego potencjału obronnego jest niezmiennym priorytetem. W ubiegłym roku kontrakty kierowane do polskich zakładów zbrojeniowych wynosiły 6,8 mld zł. Obecnie 65 proc. budżetu MON przeznaczonego na modernizację sił zbrojnych trafia do polskich przedsiębiorstw – zaznaczył szef MON.

W targach uczestniczy 185 firm z 16 krajów: Polski, Belgii, Chin, Czech, Danii, Francji, Izraela, Korei Płd., Niemiec, Republiki Południowej Afryki, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Tajwanu, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Swoją wizytę na Targach zapowiedziało 36 delegacji z 28 krajów oraz 40 attaché wojskowych z 28 krajów. Partnerem strategicznym targów jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

REKLAMA


Posłuchaj

200 wystawców na kieleckich targach broni (MSPO) 0:56
+
Dodaj do playlisty

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej