Eksperci z PwC o zmianach w polskim prawie podatkowym. Zobacz szczegóły raportu

2020-09-14, 12:00

Eksperci z PwC o zmianach w polskim prawie podatkowym. Zobacz szczegóły raportu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: 88studio/ Shutterstock

Zmiany w polskim systemie podatkowym mogą być skuteczną odpowiedzią na spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią - wynika z raportu firmy doradczej PwC. Według ekspertów kluczowe jest m.in. pobudzenie inwestycji i konsumpcji, transformacja cyfrowa.

Jan Wacławek z PwC uważa, że remedium na wyzwania nadchodzących kwartałów mogą być zmiany w systemie podatkowym. "Dają one szansę na zapewnienie narzędzi proinwestycyjnych i prokonsumpcyjnych, przy jednoczesnym wsparciu transformacji cyfrowej biznesu i administracji oraz uszczelnieniu systemu podatkowego" – twierdzi Wacławek.


Autorzy raportu "Podatkowe remedium. Transformacja biznesu – rekomendacje PwC" uważają, że remedium na obecny stan gospodarki to stworzenie zachęt podatkowych do inwestowania środków finansowych, a nie do dystrybucji do właścicieli.

Inwestycje powinny być realizowane zarówno w sektorze MŚP, jak i przez dużych przedsiębiorców, których aktywność inwestycyjna powinna być motorem wzrostu. 


Powiązany Artykuł

podatek podatki vat 1200.jpg
Na wprowadzeniu Slim VAT skorzystają nie tylko małe i średnie firmy

Konsumpcja pomoże gospodarce 

Zdaniem ekspertów PwC kluczowa jest też konsumpcja. "Zastosowane narzędzia podatkowe powinny zachęcać konsumentów do wydawania gotówki, a nie do oszczędzania" - zaznaczają. Inny ważny czynnik to uproszczenia - "przedsiębiorcy i administracja nie powinni być obciążani obowiązkami, które nie są niezbędne, albo których realizacja jest bardziej kosztowna od zakładanych efektów".

Raport wskazuje też na wpływy budżetowe – stworzenie rozwiązań, które pozwolą na "efektywną weryfikację rozliczeń dotyczących wydatków inwestycyjnych i konsumpcyjnych", a także na transformację cyfrową. "Wprowadzane narzędzia powinny wspierać zmianę podejścia biznesu i administracji w stronę cyfryzacji" - podkreślono. Według ekspertów narzędzia cyfrowe w podatkach powinny objąć zmiany w każdym filarze.

Co warto wprowadzić ? 

Zdaniem Tomasza Kassela z PwC brakuje "kompleksowych programów przeciwdziałania recesji, z wyjątkiem programów opartych o dotacje czy instrumenty dłużne". Kassel zwrócił uwagę, że w innych państwach UE wprowadzane są np. przejściowe obniżki VAT, co ma pobudzić konsumpcję.

Eksperci PwC wskazują na potrzebę wdrożenia zapowiadanych przez Ministerstwo Rozwoju dwóch rozwiązań: ulgi na automatyzację (czasowy dodatkowy odpis na wydatki inwestycyjne w zakresie automatyzacji procesów) oraz obniżenie barier wejścia do Polskiej Strefy Inwestycji dla MŚP.

Pozytywnie oceniana jest także praca Ministerstwa Finansów nad wprowadzeniem podatku dochodowego na wzór estoński dla MŚP, czyli brak podatku dochodowego do momentu dystrybucji środków z biznesu lub finansowania kosztów niepodatkowych.


Powiązany Artykuł

straming online internet oglądanie praca 1200.jpg
Eksperci: obniżki VAT, PIT i CIT to celowana polityka podatkowa wspierająca osoby młode

Obniżenie stawki VAT ? 

Propozycje narzędzi, które mogłyby pobudzić konsumpcję to m.in.: "przejściowa obniżka stawki VAT na usługi pracochłonne, loteria e-paragonowa, czyli automatyczna loteria, w której biorą udział posiadacze e-paragonów oraz dodatkowy odpis na wydatki konsumpcyjne dla osób fizycznych".

Według raportu istotne z punktu widzenia samej administracji, ale też biznesu są uproszczenia. W tym obszarze eksperci wymieniają takie narzędzia jak: jasne wytyczne dotyczące pojęcia reprezentacji, pełne uznawanie elektronicznego podpisu i praca z organem na kopiach dokumentów, czy możliwość zdalnego udziału w rozprawach sądowych.


PR24/IAR/PAP/sw


Polecane

Wróć do strony głównej