X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Konsolidacja w rolnictwie. ARiMR pomaga w tworzeniu grup producentów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 12:00
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowuje kolejny, ósmy już nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania "Tworzenie producentów i organizacji producentów". Wsparcie finansowane jest z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. na lata 2014-2020. 
Posłuchaj
02:19 PR1_AAC 2020_09_23-06-32-43.mp3 Konsolidacja w rolnictwie. ARiMR pomaga w tworzeniu grup producentów (Tomasz Matusiak/PR1)

O pomoc mogą ubiegać się grupy i organizacje producentów rolnych, które zostały uznane od 14 grudnia 2019 roku i nie składały jeszcze wniosku o przyznanie pomocy - przypomina Andrzej Niemirka, dyrektor Departamentu Grup i Organizacji Producentów ARiMR.

Grupy i organizacje muszą prowadzić swoją działalność, jako mikro, małe i średnie przedsiębiorstwo i zadeklarować realizację planu biznesowego w okresie 5 lat od uznania oraz złożyć wniosek o pomoc.  

Wsparcie stanowi procentowy ryczałt od wartości rocznych przychodów netto grupy producentów rolnych lub organizacji producentów, pochodzących ze sprzedaży żywności wyprodukowanej w gospodarstwach członków grupy producenckiej. Środki wypłacane są przez pierwszych 5 lat funkcjonowania grupy czy organizacji. W pierwszym roku pomoc wynosi 10% sprzedaży kwalifikowanej netto, w drugim roku 9%, w trzecim 8% , w czwartym roku 7% i w piątym 6%. W każdym roku grupa może uzyskać wsparcie, nawet 100 tys. euro.

ZYWNOSC.jpg
Polska żywność odzyskała eksportowe rynki. Rośnie sprzedaż

Na co może trafić wsparcie?

Pochodzące z pomocy środki mogą być przeznaczone na dowolny cel. Grupy i organizacje najczęściej przeznaczają te pieniądze na realizację planu biznesowego, wynajęcie powierzchni biurowej, czy magazynowej oraz wynajęcie doradcy handlowego.

Posłuchaj
00:56 2309 arimr skrot ok.mp3 Konsolidacja w rolnictwie. ARiMR pomaga w tworzeniu grup producentów (skrót audycji/PR1)

Dyrektor Niemirka zachęca rolników do zrzeszania się w grupy producenckie. Wiążą się z tym konkretne korzyści - związane są ze skalą produkcji  jaka dysponuje grupa, w porównaniu z produkcją pojedynczego rolnika. Grupa może negocjować lepsze warunki sprzedaży produktów, rolnicy najczęściej w ten sposób uzyskują atrakcyjniejsze ceny za wytworzoną żywność i taniej zakupują środki do produkcji.

Nabór wniosków rozpocznie się 19 października i potrwa do 30 listopada. Złożone przez grupy producentów rolnych i organizacje producentów wnioski zostaną poddane ocenie punktowej.

O kolejności przyznawania pomocy będzie decydowała suma uzyskanych punktów.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

PolskieRadio24, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ARiMR: za przekazane gospodarstwo należy się premia. Zobacz, komu przysługuje

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 13:45
Właściciel małego gospodarstwa, który zdecyduje się zakończyć działalność rolniczą i przekazać lub sprzedać swoją ziemię oraz inwentarz innemu rolnikowi, może od 30 września br. ubiegać się w ARiMR o specjalną rekompensatę z PROW 2014-2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla rolników poszkodowanych przez pandemię. ARiMR zaczyna nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 09:56
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków od rolników poszkodowanych przez epidemię koronawirusa. Środki na rekompensaty pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aby las był lepszej jakości. ARiMR wspiera właścicieli prywatnych lasów

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 15:00
Do 11 września można składać wnioski o przyznanie pomocy na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska.
rozwiń zwiń