Budżetówka bez podwyżek w przyszłym roku. Nauka i szkolnictwo wyższe mogą liczyć na większe środki
W 2021 r. nie zmieni się wysokość wynagrodzeń w sferze budżetowej – przewiduje przyjęty w poniedziałek przez rząd projekt tzw. ustawy okołobudżetowej. Rada ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021.
2020-09-28, 18:00
"Projekt tzw. ustawy okołobudżetowej jest ściśle związany z projektem ustawy budżetowej na 2021 r. Przewidziane w nim propozycje odpowiadają kwotom ujętym w projekcie budżetu i zapewniają jego prawidłową realizację" – wyjaśnia Centrum Informacyjne Rządu.
Projekt dotyczy rozwiązań związanych z funduszem socjalnym, wynagrodzeniami, nagrodami czy nauką i szkolnictwem wyższym.
Powiązany Artykuł
Agencja Moody's: dobre perspektywy dla polskiej gospodarki, ale także wyzwania
Zmienią się zasady naliczania nagród uznaniowych
"Ograniczone zostaną wydatki jednostek sektora finansów publicznych, w tym budżetu państwa, poprzez pozostawienie w 2021 r. podstawy naliczania odpisu: na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla pracowników, fundusze socjalne dla emerytów i rencistów służb mundurowych oraz dla nauczycieli – na tym samym poziomie co w 2020 r." – informuje CIR. Oznacza to utrzymanie podstaw do naliczenia tych funduszy z roku 2018.
Fundusz wynagrodzeń w jednostkach i podmiotach sektora finansów publicznych pozostawiony będzie – co do zasady – na poziomie z 2020 r. Utrzymanie wynagrodzeń w 2021 r. na poziomie z 2020 r. ma objąć całą sferę budżetową. W 2021 r. planuje się również utrzymanie wynagrodzeń na poziomie z obecnego roku dla sędziów, prokuratorów, asesorów i referendarzy sądowych oraz sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku.
REKLAMA
Zgodnie z projektem zmienią się zasady dotyczące naliczania nagród uznaniowych. W miejsce funduszu nagród możliwe będzie przyznawanie nagród za szczególne osiągnięcia czy zachowania, ze środków będących w dyspozycji kierowników jednostek w funduszu wynagrodzeń, a które z przyczyn obiektywnych nie zostały wydatkowane (przebywanie na zwolnieniach, urlopach wychowawczych czy z pochodzące z wakatów).
Większe wsparcie dla Karty Dużej Rodziny
Ponadto – jak poinformowano w komunikacie – w 2021 r., analogicznie jak w 2020 r., planowane jest przekazanie skarbowych papierów wartościowych dla podmiotów szkolnictwa wyższego i nauki.
"Działania te umożliwią kontynuację realizacji programu 'Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza' (papiery wartościowe o wartości nominalnej ok. 500 mln zł). Jest to dodatkowe – ponad ustawowo gwarantowane – wsparcie dla nauki i szkolnictwa wyższego" – tłumaczy CIR.
Na 2021 r. podniesiony zostanie limit wydatków dotyczących: realizacji ustawy o Karcie Dużej Rodziny w związku z rosnącą liczbą wniosków składanych przez rodziny wielodzietne w sprawie KDR; dofinansowania jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wychowania przedszkolnego; zakupu szczepionek do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień, zgodnie z ustalonym na dany rok Programem Szczepień Ochronnych.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Ekspert: dziura w budżecie będzie mniejsza niż planuje rząd
Ponadto w projekcie przewidziano umorzenie pożyczki udzielonej Funduszowi Solidarnościowemu z Funduszu Rezerwy Demograficznej w 2019 r. oraz umorzenie pożyczki udzielonej Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie, co umożliwi realizację licznych przedsięwzięć inwestycyjnych zapobiegających skutkom suszy i powodzi.
PolskieRadio24.pl/PAP/DoS
REKLAMA
REKLAMA