X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przybywa pozwów frankowiczów. Sądy orzekają zazwyczaj zgodnie z żądaniami konsumentów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 14:28
Po upływie roku od wyroku TSUE w sprawie państwa Dziubaków, polskie sądy orzekają zazwyczaj na korzyść tzw. frankowiczów. Częściej unieważniają umowy, niż zamieniają kredyt frankowy w złotowy ze stawką LIBOR - podaje serwis Prawo.pl.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Africa Studio

W sobotę, 3 października, minie rok od wydania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyroku w głośnej sprawie kredytu frankowego państwa Dziubaków. Przeważały wówczas opinie, że jest on korzystny dla frankowiczów, choć banki starały się hamować entuzjazm. Po roku można stwierdzić, że TSUE pomógł nie tylko frankowiczom, ale i sądom.

shutterstock_pieniądze 1200.jpg
Bierzemy mniej kredytów mieszkaniowych, gotówkowych i kart kredytowych. Nowe dane BIK

Wyroki sądów mogą być rozbieżne

Kredytobiorcy lawinowo składają pozwy – tylko w Sądzie Okręgowym w Warszawie w pierwszym półroczu tego roku odnotowano wzrost o 400 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Z kolei sędziowie nie boją się już orzekać zgodnie z żądaniami konsumentów. Według cytowanej przez portal analizy orzeczeń dokonanej przez Tomasza Koniecznego, radcę prawnego, partnera w kancelarii Konieczny Polak, wynika, że sądy częściej unieważniają umowy, niż zamieniają je na kredyt w złotówkach. Oba rozstrzygnięcia są korzystne dla kredytobiorców, ale nigdy nie ma pewności, które z nich zapadnie. Jak podaje Prawo.pl, wyroki sądów I i II instancji mogą być rozbieżne. Przykładowo w czwartek Sąd Apelacyjny w Warszawie unieważnił umowę, którą sąd I instancji utrzymał, ale bez klauzuli waloryzacyjnej.

– Wyrok TSUE pomógł i frankowiczom, i sędziom – czytamy w cytowanej przez Prawo.pl opinii dr Anety Wiewiórowskiej-Domagalskiej z European Legal Studies Institute, Uniwersytet Osnabrück, współprzewodniczącej Forum Konsumenckiego przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

– Sędziowie nie boją się już orzekać zgodnie z żądaniami konsumentów, a ci stali się bardziej odważni i domagają się stwierdzenia nieważności – dodaje ekspertka.

Potrzebny jest głos Sądu Najwyższego

Do Sądu Okręgowego w Warszawie, który w I instancji rozpoznaje spory o wartości powyżej 75 tys. zł, w pierwszym półroczu 2020 roku wpłynęły 6592 pozwy. W analogicznym okresie ubiegłego roku frankowicze złożyli tylko 1617 pozwów. Sąd szacuje, że na koniec roku będzie miał 24 tys. takich spraw.

1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Koronawirus uderzył w polskie banki: mniejsze zyski i przychody

Zdaniem ekspertów w sprawach frankowiczów potrzebny jest głos Sądu Najwyższego.

- Obecnie mamy orzeczenia SN, w których uznaje się, że umowa może dalej funkcjonować, i te wskazujące na jej nieważność. To jest nasz największy problem. Zdarza się, że sąd w pierwszej instancji unieważni umowę po usunięciu z niej nieuczciwych klauzul, a w drugiej instancji uzna, że nadal może wiązać - mówi Marcin Szymański, adwokat, partner w kancelarii Drzewiecki Tomaszek.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tysiące frankowiczów kontra bankowy gigant. Dziś rusza proces

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 09:51
Po kilku latach przed warszawskim sądem ma ruszyć proces 5 tys. frankowiczów przeciwko Millennium. Bank raczej się nie wystraszy, bo pozew zbiorowy w Polsce okazał się niewypałem - pisze "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes UOKiK: wakacje kredytowe z Tarczy 4.0 dotyczą wszystkich banków

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 17:00
Zawieszenie spłat rat i odsetek kredytu konsumenckiego i hipotecznego na trzy miesiące, ma chronić osoby pozbawione źródeł dochodu przed pętlą zadłużenia. Taki był cel nowych rozwiązań zaproponowanych w Tarczy Antykryzysowej 4.0 - zapewniał Tomasz Chróstny, prezes UOKiK gość audycji "Ekspres Gospodarczy" Programu 1 Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

1,5 mld zł do zwrotu dla kredytobiorców. UOKiK namawia do składania reklamacji

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 12:30
14 największych banków zwraca klientom opłaty pobrane w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, stosując metodę liniową postulowaną przez Prezesa UOKiK. Szacowana wartość zwrotu, którą otrzymają kredytobiorcy w ramach "małego TSUE" wyniesie co najmniej 1,5 mld zł.  
rozwiń zwiń