Pomoc covidowa cieszyła się dużym zainteresowaniem. ARiMR podsumowuje program wsparcia
Ponad 191 tysięcy wniosków o wsparcie złożyli rolnicy, którzy szczególnie mocno odczuli skutki kryzysu wywołanego przez koronawirusa - tak wynika z najnowszych danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak mówi Janusz Szulc zastępca dyrektora w departamencie Płatności Bezpośrednich w Agencji, zainteresowanie wsparciem było duże.
2020-10-13, 10:05
Posłuchaj
Najwięcej wniosków złożono w województwie mazowieckim - ponad 34 tysiące - oraz w woj. wielkopolskim - ponad 30 tysięcy. Najmniej natomiast wniosków złożono w województwie lubuskim, około 1700, i w województwie zachodniopomorskim – około 2 tysięcy.
Powiązany Artykuł
Odbudowa gospodarstwa po klęsce żywiołowej. ARiMR rozpoczyna nabór wniosków
Co ważne jeszcze do jutra - czyli do 14 października - rolnicy mogą uzupełnić złożone w Agencji wnioski. Mogą przynosić różnego rodzaju dokumenty, których zapomnieli dołączyć do wniosku. W listopadzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie naliczała płatności w zakresie tej pomocy a ich wypłata będzie się odbywać w miesiącu, w którym została ona naliczona.
Zakończenie tego Programu, a więc wypłatę płatności dla wszystkich rolników planujemy wykonać do końca grudnia tego roku - tłumaczy Janusz Szulc z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Posłuchaj
Jak wygląda covidowa pomoc?
Wsparcie będzie mieć formę jednorazowej płatności ryczałtowej. Stawki płatności są uzależnione od kierunku prowadzonej produkcji, a także od jej wielkości. Rolnicy mogą ubiegać się o kilka płatności we wniosku, natomiast maksymalna pomoc to jest 7 tysięcy euro.
Wsparcie finansowane jest z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Z unijnych środków będą mogli skorzystać rolnicy szczególnie dotknięci kryzysem COVID-19. Z tej formy pomocy mogli skorzystać przede wszystkim rolnicy i hodowcy pracujący w sektorach produkcji rolniczej. Chodzi tutaj o: bydło mięsne, krowy typu mlecznego i kombinowanego, świnie, owce, kozy, drób rzeźny, drób nieśny oraz uprawę roślin ozdobnych, gdzie produkcja odbywała się w szklarniach ogrzewanych lub w tunelach foliowych ogrzewanych.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Justyna Golonko, md
REKLAMA