Rozpoczęły się konsultacje kolejowego programu przystankowego. Zgłaszanie propozycji do 2 stycznia

Konsultacje publiczne programu budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020-2025, którego głównym celem jest poprawa dostępu do komunikacji kolejowej w regionach, potrwają do 2 stycznia przyszłego roku – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

2020-11-27, 08:17

Rozpoczęły się konsultacje kolejowego programu przystankowego. Zgłaszanie propozycji do 2 stycznia
Program przystankowy został rozszerzony o kolejne inwestycje.Foto: Shutterstock

Na realizację programu, który został opracowany w resorcie infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczą z środków własnych miliard złotych. Jest to pierwszy samodzielny program z obszaru infrastruktury kolejowej, realizowany ze środków własnych spółki, na tak dużą skalę.

Powiązany Artykuł

koleje dolnośląskie free shutter 1200.jpg
Rekordowe zainteresowanie samorządów programem #KolejPlus. Wiemy, ile wniosków przeszło do drugiego etapu



Mniej regionów wykluczonych

– Chcemy, aby efektem realizacji programu przystankowego było zminimalizowanie wykluczenia komunikacyjnego. Zadania wynikające z programu, będące inwestycjami lokalnymi, będą bez wątpienia pozytywnie wpływały na rynek pracy w czasie walki z kryzysem związanym z koronawirusem. W znacznej części przy budowie nowych lub remoncie dotychczasowych przystanków kolejowych będą mogły uczestniczyć nie tylko duże podmioty, lecz również niewielkie, rodzinne firmy – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Dzięki programowi zbudowane zostaną nowe przystanki kolejowe, odbudowane te, które od lat nie istnieją oraz będą wydłużone perony tam, gdzie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne.

REKLAMA

Według Ministerstwa Infrastruktury dzięki programowi budowy i modernizacji przystanków kolejowych podróż pociągiem stanie się powszechniejsza, a regionów wykluczonych komunikacyjnie będzie zdecydowanie mniej. Warunkiem realizacji inwestycji będzie deklaracja regionalnego organizatora przewozów o korzystaniu z wybudowanej infrastruktury.

Propozycja 200 inwestycji

Lista lokalizacji zadań inwestycyjnych została opracowana na podstawie postulatów składanych przez organy samorządowe (prezydentów miast, urzędy gminy, urzędy marszałkowskie), przewoźników, zarządcę infrastruktury kolejowej, przedsiębiorców, lokalne stowarzyszenia oraz obywateli. Program jest otwarty na zmiany oraz nowe propozycje.


Ogłoszony na początku maja tego roku program przystankowy na lata 2020-2025 zawiera propozycję 200 inwestycji. To budowa 104 przystanków nowych i w nowej lokalizacji, 45 przystanków odbudowywanych lub modernizowanych. W 51 lokalizacjach będą wydłużane lub przebudowywane perony.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej