X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

GUS podał dane o inflacji za listopad. Pozytywne zaskoczenie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 11:05
Inflacja CPI w listopadzie wzrosła o 3,0 proc. licząc rok do roku i nie  zmieniła się od października (mdm) wynika z szybkiego szacunku (flash) GUS.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2020 r. wzrosły o 3,0 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny pozostały bez zmian - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w listopadzie wzrosły rdr o 3,0 proc., a mdm wzrosły o 0,1 proc.

W październiku wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 3,1 proc. rdr i 0,1 proc. mdm.

Dane o inflacji w ocenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Spadku CPI na początku przyszłego roku spodziewa się Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Według analityków będzie to efekt niższego wzrostu cen żywności, wciąż ujemnej dynamiki cen paliw i słabszego wzrostu inflacji bazowej.

PIE zwrócił uwagę, że dynamika cen żywności obniżyła się głębiej od rynkowych prognoz – spadła obecnie do 2 proc. rdr. "Na podstawie dostępnych danych szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła w listopadzie z 4,2 proc. do 4,3 proc. rdr, nieco wyżej od rynkowych szacunków" - wskazał Michał Gniazdowski z zespołu makroekonomii PIE.


Analitycy PIE uważają, że wysoka dynamika inflacji bazowej nadal związana jest z cenami usług. "Wzrost w Polsce jest zdecydowanie wyższy na tle państw Europy Zachodniej i Środkowowschodniej" – podali w swojej analizie. Wyjaśnili, że z jednej strony to efekt dużych podwyżek cen administrowanych np. wywozu śmieci i opłat mieszkaniowych; z drugiej to skutek wzrostu kosztów pracy.

"Spodziewamy się, że obydwa czynniki dalej będą podtrzymywać wzrost inflacji w 2021, nawet pomimo wyraźnego spadku popytu" - ocenili. PIE prognozuje, że CPI spadnie poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.) w I kwartale 2021 r. Według analityków będzie to efekt niższego wzrostu cen żywności, wciąż ujemnej dynamiki cen paliw i słabszego wzrostu inflacji bazowej."Niższych wyników spodziewamy się już w styczniu, pomimo wprowadzenia nowych obciążeń podatkowych – opłaty mocowej oraz podatku cukrowego" - wskazali. W kolejnych kwartałach CPI oraz inflacja bazowa, napędzane przez wyższe ceny usług, powinny oscylować wokół poziomów 2,5-3 proc. rdr. – wskazali eksperci rynkowi PIE.


PR24/IAR/PAP/sw 

Czytaj także

Znamy wskaźnik inflacji za sierpień. Dane zaskakują

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 17:00
Inflacja CPI w sierpniu 2020 roku wyniosła 2,9 proc., licząc rok do roku, ale spadła o 0,1 proc. w porównaniu z ubiegłym miesiącem - wynika z danych GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

We wrześniu inflacja wyniosła 3,2 proc. Więcej płacimy za żywność, mniej za paliwa

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 10:22
Jak informuje GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2020 r. wzrosły o 3,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki był III kwartał dla polskiej gospodarki? GUS podał dane o PKB i inflacji

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 18:00
Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2020 roku spadł o -1,6 proc. licząc rdr wobec spadku o - 8,4 proc. rdr w II kw. 2020 r. - wynika z flash szacunku GUS. Polska gospodarka wciąż na pozycji mocnego gracza na tle znacznie większych spadków PKB w innych krajach UE.
rozwiń zwiń