X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wskaźnik PMI dalej nad kreską. Listopadowy odczyt taki sam jak w październiku

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 09:59
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce, opisujący aktywność finansową menedżerów, w listopadzie wyniósł 50,8 punktu - podała firma badawcza Markit. To oznacza, że wskaźnik utrzymał się na takim samym poziomie jak w październiku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, PopTika

- Według najnowszych wyników badań w listopadzie polski przemysł wciąż pozostawał w tyle za przemysłem europejskim. Co prawda główny Wskaźnik PMI utrzymał się powyżej neutralnego progu 50,0, lecz tylko dzięki wzrostowi zatrudnienia i znacznym opóźnieniom w dostawach, gdyż produkcja i nowe zamówienia spadły. Spadki te kontrastowały z silnymi wzrostami notowanymi w strefie euro - napisano w komentarzu do danych.

statystyka1200.jpg
PKB Polski spadł w III kwartale o 1,5 procent, czyli mniej niż oczekiwano

Widać pewne symptomy spowolnienia

Autorzy raportu piszą, że spadek popytu stanowił główny czynnik wpływający na produkcję. Respondenci badania zaraportowali także ograniczoną podaż surowców.

- Czas dostaw wydłużył się w największym od maja stopniu, a firmy zasygnalizowały utrudnienia operacyjne związane z kwarantanną pracowników. W efekcie producenci utworzyli więcej nowych etatów, co również było sprzeczne z trendem spadkowym obserwowanym w sektorze wytwórczym Eurolandu - napisano.


Posłuchaj
00:17 Aleksandra Świątkowska ekonomistka z BOŚ mówi o wskaźniku PMI Aleksandra Świątkowska ekonomistka z BOŚ mówi o wskaźniku PMI

 

Autorzy badania piszą, że osłabiona pierwszym lockdownem kondycja polskiego przemysłu do tej pory poprawiła się tylko umiarkowanie.

- Mimo to, zaległości produkcyjne wciąż rosną, prognozy na najbliższe 12 miesięcy są nadal optymistyczne, a rozwiązanie problemów z dostawami powinno pozytywnie wpłynąć na warunki gospodarcze w sektorze - napisano.

Wskaźnik PMI jest wyliczany na podstawie ankiet, przeprowadzonych przez menedżerów. Wartość tego wskaźnika powyżej 50 pkt. oznacza, że firmy planują ekspansję, a poniżej - zapowiada spadek aktywności ekonomicznej.

PolskieRadio24.pl, PAP, Markit, md

Zobacz więcej na temat: przemysł GOSPODARKA POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska liderem w Europie Środkowo-Wschodniej. Odnotowaliśmy najmniejszy spadek PKB

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 17:30
- Goldman Sachs zrewidował prognozy wzrostu gospodarczego w krajach naszego regionu; Polska jest jedynym krajem, w przypadku którego bank spodziewa się lepszego wyniku niż poprzednio. Według banku nasze PKB spadnie w tym roku o 2,3 proc. wobec prognozowanego wcześniej spadku o 3,5 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poprawa sytuacji gospodarczej w III kwartale. Według ekspertów trudniejszy będzie koniec roku

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 11:45
Polska gospodarka dynamicznie odbiła się w III kwartale, ale na skutek powrotu restrykcji czeka ją ponowne spowolnienie. Jak prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny, PKB w IV kwartale skurczy się o 4 proc. rok do roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stopa bezrobocia bez zmian. Znamy najnowsze dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 11:11
Stopa bezrobocia w październiku 2020 r. wyniosła 6,1 proc., czyli że nie zmieniła się od września - podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wynosiła w październiku 1.018,4 tys. wobec 1.023,7 tys. osób we wrześniu. Oznacza to spadek o 5 tysięcy osób poszukujących pracy, licząc miesiąc do miesiąca. 
rozwiń zwiń