X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Znamy nowy raport OECD. Kościński: organizacja dobrze ocenia naszą gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 13:56
W swoich najnowszych prognozach Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju dobrze ocenia polską gospodarkę. Spadek PKB w 2020 r. będzie według organizacji niższy od naszych założeń budżetowych - poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
Panorama Warszawy. Zdjęcie ilustracyjne
Panorama Warszawy. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shtuterstock

Minister zwrócił uwagę, że opublikowanej dzisiaj prognozie OECD organizacja przewiduje, że w tym roku polski PKB spadnie o 3,5 proc., natomiast w kolejnych latach PKB wzrośnie o 2,9 proc. w 2021 r. i 3,8 proc. w 2022 r. - To pozytywne prognozy zbieżne z rynkowymi - zauważa, cytowany we  komentarzu resortu finansów, Kościński.

- Możemy się zatem spodziewać, że Polska będzie jednym z krajów najmniej dotkniętych gospodarczo przez kryzys wywołany pandemią. OECD wskazuje, że nie powinniśmy zbyt wcześnie zacieśniać polityki fiskalnej, bo może to przeszkodzić w powrocie na ścieżkę wzrostu - powiedział Kościński.

- W swoich prognozach OECD zauważa i chwali działania naszego państwa podejmowane zarówno w sferze polityki fiskalnej, jak i monetarnej, które zapobiegły głębszej recesji w 2020 r. Według organizacji działania mające na celu ochronę dochodów, miejsc pracy i płynność firm w sposób skuteczny przyczyniły się do wsparcia polskiej gospodarki - dodał szef resortu finansów.

giełda makler 1200.jpg
GUS podał dane o inflacji za listopad. Pozytywne zaskoczenie

Jest szansa na odbicie gospodarcze

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podała w swoich prognozach, że prognozuje spadek polskiego w 2020 r. o 3,5 proc., a w 2021 i 2022 r. wzrost wskaźnika o 2,9 i 3,8 proc.

"Po mocnym odbiciu w III kw. 2020 r., z uwagi na odroczoną konsumpcję i wsparcie rządu, produkt krajowy ponownie obniży się w końcówce 2020 r. w obliczu wprowadzenia nowych obostrzeń epidemicznych. Popyt krajowy będzie się odbudowywał w 2021-22 r. wobec perspektyw i faktycznego stosowania skutecznej szczepionki przeciw Covid-19. Bezrobocie osiągnie szczyt w 2021 r. i będzie powoli się obniżać"- napisano w raporcie OECD.

Nowe prognozy dla świata

OECD przedstawiła dziś także prognozy dla światowej gospodarki. Według organizacji wróci ona do poziomu sprzed pandemii koronawirusa pod koniec 2021 roku, ale ten proces będzie przebiegał nierówno w różnych krajach.

Według analityków OECD, żywienie będzie większe w krajach Azji, które sprawniej poradziły sobie z koronawirusem. Duża część światowego wzrostu w 2021 roku przypadnie na Chiny, które pozostawią w tyle kraje Unii Europejskiej, USA i Japonię.

Jak prognozuje OECD, Chiny będą jedyną dużą gospodarkę, której PKB w 2020 roku wzrośnie - o 1,8 proc., a w 2021 roku kraj ma zanotować 8 proc. wzrostu - szacuje OECD. PKB USA zmniejszy się w 2020 roku o 3,7 proc., a w 2021 wzrośnie o 3,2 proc. Spadek PKB strefy euro w 2020 roku wyniesie 7,5 proc., w kolejnym roku gospodarka tego regionu wzrośnie o 3,6 proc. - wynika z raportu.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PKB Polski spadł w III kwartale o 1,5 procent, czyli mniej niż oczekiwano

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 15:00
Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2020 r. spadł o 1,5 proc., licząc rok do roku (rdr) w porównaniu ze spadkiem o 8,4 proc. rdr w II kwartale tego samego roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że w III kw. PKB spadł o 1,6 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS podał dane o inflacji za listopad. Pozytywne zaskoczenie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 11:05
Inflacja CPI w listopadzie wzrosła o 3,0 proc. licząc rok do roku i nie  zmieniła się od października (mdm) wynika z szybkiego szacunku (flash) GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wskaźnik PMI dalej nad kreską. Listopadowy odczyt taki sam jak w październiku

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 09:59
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce, opisujący aktywność finansową menedżerów, w listopadzie wyniósł 50,8 punktu - podała firma badawcza Markit. To oznacza, że wskaźnik utrzymał się na takim samym poziomie jak w październiku.
rozwiń zwiń