Od 5 grudnia obowiązuje pakiet deregulacyjny dla kierowców. Zobacz, co się zmieniło
W sobotę, 5 grudnia 2020 roku wszedł w życie długo oczekiwany pakiet deregulacyjny dla kierowców i właścicieli aut. Szczegóły rozwiązań ogłosił resort infrastruktury. Od tego dnia kierowcy nie muszą mieć przy sobie prawa jazdy i nie zapłacą z tego powodu kary, podczas kontroli policji drogowej.
2020-12-05, 07:30
Nie trzeba będzie okazywać tego dokumentu podczas kontroli drogowej na terenie naszego kraju. Wcześniej rząd podjął decyzję o tym, że nie mamy już obowiązku posiadania przy sobie, podczas jazdy na terenie kraju, dowodu rejestracyjnego i dowodu wpłaty na OC.
Także od jutra będzie możliwe nabycie aplikacji, która da możliwość wglądu do prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, czy potwierdzenia zawarcia umowy OC.
Znajdzie się tam też narzędzie, które da możliwość wglądu do rejestru punktów karnych. Rządowi urzędnicy apelują jednak, by zmotoryzowani mieli przy sobie jakąś formę dokumentów – czy to tradycyjną, czy elektroniczną – może się bowiem okazać, że dokumenty te są niezbędne do wypełnienia formalności w razie stłuczki albo poważniejszej kolizji. Policja nie będzie jednak karać za brak tych dokumentów.
Zmiany dotyczące dowodu rejestracyjnego
Druga decyzja dotyczy konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego. Do dziś zachodzi ona, kiedy kończy się miejsce na pieczątki obowiązkowego przeglądu samochodu. Teraz wystarczy, że stacja diagnostyczna wyda zaświadczenie o tym, że pojazd jest dopuszczony do ruchu.
REKLAMA
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zwrócił uwagę, że wymiana dowodu rejestracyjnego wiąże się nie tylko z koniecznością zarezerwowania sobie czasu na dwie wizyty w urzędzie, ale także z wydatkami. Teraz znika taki obowiązek i wszystkie perturbacje z nim związane.
Wśród nowych rozwiązań w ramach pakietu deregulacyjnego pojawi się możliwość rejestrowania samochodów w miejscu pobytu, a nie w miejscu stałego zamieszkania. Dotychczas było tak, że proces rejestracji wymagał, często czasochłonnej, podróży do miejsca zamieszkania.
Teraz można się udać do wydziału komunikacji w miejscu, gdzie akurat przebywamy i załatwić wszystkie formalności.
Nieużywane auto można wyrejestrować
W przyszłości będzie możliwość czasowego wyrejestrowania samochodu, który nie jest używany. Minimalny czas takiego wyrejestrowania to trzy miesiące, maksymalny - 12 miesięcy. Warunkiem jest, że samochód będzie niesprawny, a jego właściciel lub użytkownik nie wyjedzie nim na drogę.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
KPRM: e-usługi coraz popularniejsze. Portal gov.pl odwiedziło w listopadzie ponad 13,5 mln osób
Kolejnym planowanym rozwiązaniem będzie wprowadzenie możliwości zwrotu dowodu rejestracyjnego przez stacje diagnostyczne.
Jeżeli w czasie kontroli drogowej policja stwierdzi, że samochód nie nadaje się do dalszej jazdy, odbierze dowód. Właściciel może wtedy przetransportować pojazd do warsztatu, a potem do stacji diagnostycznej. Jeżeli badanie da pozytywny wynik, diagnosta może od ręki zwrócić elektroniczny dowód rejestracyjny.
Ostatnim rozwiązaniem planowanym w ramach pakietu deregulacyjnego ma być możliwość rejestracji samochodu przez dealera. Stanie się to możliwe od czerwca 2022 roku. Od tego momentu dealer sam będzie mógł zarejestrować pojazd, co zaoszczędzi formalności przyszłemu właścicielowi.
Powiązany Artykuł
Pierwszeństwo dla pieszych, zakaz używania telefonów, aplikacja mObywatel. Sprawdź, co zmieni się w prawie drogowym
REKLAMA
PR24/IAR/Aleksander Pszoniak
REKLAMA