X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zawirowania na budowie trasy S7. GDDKiA odstępuje od umowy z wykonawcą

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 08:33
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odstąpiła od umowy z włoską firmą Webuild na budowę odcinka drogi ekspresowej S7 od węzła Widoma do granic Krakowa. Decyzja to efekt braku należytego wykonywania robót i braku pozytywnej reakcji na wezwania do poprawy oraz powstałą zwłokę w realizacji prac.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: jocic/ Shutterstock

Jak poinformowała rzecznik krakowskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut, od przekazania placu budowy pod koniec lipca 2020 r. wykonawca – pomimo wezwań do poprawy – nie przedstawił harmonogramu, który zapewniłby realizację robót w terminie i prowadził wyłącznie prace przygotowawcze.
– Wycięto ok. 90 proc. drzew, częściowo odhumusowano obszar pod drogi dojazdowe i również częściowo wykonano dojazdy do terenu budowy. Nie rozpoczęto żadnych prac drogowych ani mostowych na trasie głównej. Pomimo wezwań do poprawy wykonawca nie zmobilizował ani niezbędnej liczby pracowników, ani potrzebnego sprzętu – tłumaczy przedstawicielka GDDKiA.

drogi budowa free1200.jpg
Kolejne przetargi na Wschodnią Obwodnicę Warszawy. GDDKiA poszukuje wykonawcy koncepcji programowejUmowa na 34 miesiące

Dalsze kontynuowanie prac w takim tempie nie pozwoliłoby na wykonanie inwestycji w terminie określonym w umowie, stąd też decyzja o jej rozwiązaniu. Iwona Mikrut poinformowała, że po zinwentaryzowaniu wykonanych robót rozpocznie się przygotowanie dokumentacji przetargowej, by wyłonić nowego wykonawcę, który wybuduje odcinek S7 od węzła Widoma (bez węzła – powstaje on w ramach budowy odcinka Szczepanowice–Widoma) do włączenia do węzła Kraków Nowa Huta.


Umowa na projekt i budowę drogi ekspresowej S7 węzeł Widoma (bez węzła) do Krakowa o długości ok. 18,3 km została podpisana z ówczesną firmą Salini Impregilo we wrześniu 2018 r. Koszt tej inwestycji określono na 1,072 mld zł. Zadanie miało zostać wykonane w ciągu 34 miesięcy od daty zawarcia umowy (nie wliczając miesięcy zimowych).

Przyszły prawie 56-km odcinek S7 od granicy woj. świętokrzyskiego do węzła Igołomska w Krakowie pierwotnie został podzielony na trzy części realizacyjne: odcinek od granicy województwa świętokrzyskiego do węzła Szczepanowice (bez węzła) - długość ok. 23 km; odcinek węzeł Szczepanowice (z węzłem) do węzła Widoma (z węzłem) - długości ok. 13 km oraz odcinek węzeł Widoma (bez węzła) do granic Krakowa (z włączeniem do węzła Kraków Nowa Huta) - długości ok. 18 km.

Opóźnienie wynika z protestów

Najbardziej zaawansowany jest odcinek od węzła Szczepanowice do węzła Widoma, którego budowa rozpoczęła się jesienią zeszłego roku. Aktualnie prace mostowe są wykonane w ponad 73 proc., a drogowe w ponad 66 proc. Termin zakończenia inwestycji, zapisany w umowie, to pierwszy kwartał 2021 roku. Odcinek w systemie "zaprojektuj i zbuduj" realizuje portugalska firma Mota-Engil Central Europe. Koszt inwestycji wynosi ponad 508 mln zł.
Umowa na kontynuację projektowania i budowę drogi ekspresowej S7 na odcinku Moczydło–węzeł Miechów (z węzłem) została podpisana w kwietniu tego roku, a budowa rozpoczęła się w lipcu. Inwestycja potrwa do 2023 r. Jej wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor, które zaproponowało cenę 752,9 mln zł.


Trwa też przetarg na projekt i budowę odcinka S7 węzeł Miechów (bez węzła) – węzeł Szczepanowice (bez węzła) o długości ok. 5,33 km. To ostatni odcinek S7 na terenie Małopolski, który jest jeszcze na etapie przetargu. Opóźnienie wynika z protestów mieszkańców wsi Poradów w powiecie miechowskim, które doprowadziły do uchylenia decyzji środowiskowej dla fragmentu trasy projektowanego w rejonie ich miejscowości.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ponad dwa miliardy złotych unijnego wsparcia na polskie drogi. Umowy zostały zawarte

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 16:15
Są ponad dwa miliardy złotych unijnego wsparcia na budowę dróg w Polsce. Pięć umów w tej sprawie podpisano w Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne przetargi na Wschodnią Obwodnicę Warszawy. GDDKiA poszukuje wykonawcy koncepcji programowej

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 08:44
Do przetargu na kontynuację opracowania elementów koncepcji programowej dla odcinka S17 Wschodniej Obwodnicy Warszawy wpłynęło 5 ofert – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Przy braku odwołań, umowa zostanie podpisana w lutym 2021 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany na mapie Transeuropejskiej Sieci Transportowej. Spotkanie ministrów transportu Grupy V4

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 07:55
Komisja Europejska rozpoczęła przegląd i rewizję Transeuropejskiej Sieci Transportowej. W związku z tym minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceminister Marek Gróbarczyk uczestniczyli w wideokonferencji ministrów ds. transportu państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie zostało zorganizowane przez polską prezydencję w V4.
rozwiń zwiń