Wszystkie ręce na pokład. Państwowe spółki silnie zaangażowane w walkę z pandemią
Spółki Skarbu Państwa od samego początku aktywnie włączyły się w walkę z pandemią koronawirusa. Na początku były działania doraźne, takie jak produkcja płynu do dezynfekcji czy przekazywanie wsparcia finansowego oraz sprzętu służbie zdrowia. Podczas drugiej fali pandemii rząd wyznaczył państwowym firmom zadanie szczególnie odpowiedzialne - budowę szpitali tymczasowych dla chorych.
2020-12-28, 11:30
W walkę z pandemią od wiosny silnie zaangażowany był PKN Orlen. Jedną z pierwszych decyzji prezesa Daniela Obajtka było przestawienie części linii produkcyjnych na wytwarzanie płynu odkażającego. Udało się to przeprowadzić bardzo szybko, bo pierwsze bańki z płynem trafiły na stacje benzynowe koncernu w drugiej połowie marca. PKN Orlen przystosował do produkcji płynu dezynfekcyjnego swoje linie produkcji płynu do spryskiwaczy. W produkcję płynu dezynfekującego włączyła się także Polfa Tarchomin.
Orlen włączył się też we wsparcie służby zdrowia. W ciągu pierwszych kilku tygodni epidemii w Polsce spółka przekazała ponad 100 milionów złotych na pomoc służbom medycznych. Środki trafiły m.in. na zakup niezwykle potrzebnych wówczas maseczek różnego rodzaju. Pieniądze w formie darowizny na zakup sprzętu przekazane zostały też szpitalom.
Koncern angażował się także w bezpośrednie akcje pomocy. Pracownicy Orlenu pomagali Polakom, którzy utknęli na granicy polsko-niemieckiej po tym, gdy zapadła decyzja o lockdownie i zamknięciu granic.
Na jesieni władze postawiły przed spółkami Skarbu Państwa odpowiedzialne zadanie - budowę szpitali tymczasowych.
REKLAMA
"Zgodnie z ostatnimi decyzjami administracyjnymi KGHM, Lotos, PKN Orlen, PKO Bank Polski, Tauron, Totalizator Sportowy oraz Węglokoks wybudują szpitale tymczasowe dla osób chorych na COVID-19. Do akcji włączy się również Bank Gospodarstwa Krajowego. Działania spółek w tym zakresie ma zaś koordynować Ministerstwo Aktywów Państwowych. Koszty budowy poniesie Skarb Państwa" - informował rządowy serwis GOV.PL.
Orlen rozpoczął budowę tymczasowego szpitala modułowego w Płocku w listopadzie, na terenie Centrum Badawczo-Rozwojowego. Obiekt został oddany do użytku na początku grudnia.
"Przygotowany przez PKN ORLEN szpital tymczasowy w Płocku jest w pełni gotowy od strony technicznej i sprzętowej. Poza niezbędnym sprzętem medycznym, w placówce znajduje się także najwyższej klasy tomograf komputerowy. Szpital wyposażony jest również w nowoczesne systemy do monitorowania, w tym CCTV, kontrolę dostępu, domofony czy pełną sieć LAN. Zapewnione zostało bezpieczeństwo przeciwpożarowe poprzez montaż Systemu Sygnalizacji Pożarowej oraz zapewnienie odpowiedniej ilości podręcznego sprzętu gaśniczego. Ponadto placówka posiada 3 niezależne źródła zasilania, w tym najnowocześniejszy DDUPS, czyli rozwiązanie wykorzystywane w dużych szpitalach czy lotniskach" - informuje koncern.
Powiązany Artykuł
Prezes PKN Orlen: szpital modułowy wybudowaliśmy w ciągu 12 dni
Drugi szpital tymczasowy Orlen buduje w Ostrołęce.
REKLAMA
W walkę z pandemią włączył się także polski potentat na rynku surowcowym, KGHM Polska Miedź. Na początku koncern zaczął produkować na większą skalę płyn dezynfekcyjny Nitrosept, a także zakupił sprzęt medyczny (m.in. respiratory) za 20 milionów złotych.
- Wspieramy służbę zdrowia. Nasza fundacja odpowiedziała na potrzeby szpitali, które doposażały się, jeśli chodzi o kwestie związane ze środkami zabezpieczenia osobistego. To było bardzo duże wyzwanie - mówi w listopadzie w Programie 1 Polskiego Radia prezes spółki Marcin Chludziński. Dodał, że firma starała się odpowiedzieć w jak najszerszej skali na potrzeby placówek - mówił
Na jesieni KGHM aktywnie włączył się w pomoc służbie zdrowia. W Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie utworzono specjalny oddział dla chorych na COVID-19, podobny oddział powstał także, z pomocą KGHM, w szpitalu w Wałbrzychu. Koncern zajmuje się w dolnośląskich szpitalach m.in. organizacją infrastruktury.
REKLAMA
Koncern wsparł też Solidarnościowy Korpus Pomocy Seniorom - akcję społeczną zainicjowaną przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, która ma służyć pomocy seniorom w trudnych czasach pandemii.
- KGHM jest zawsze gotowy do pomocy najbardziej potrzebującym osobom. W tym trudnym czasie związanym z pandemią chcemy być solidarni i pokazać to w praktycznych działaniach. Ochrona naszych rodziców czy dziadków to nasz obowiązek. Angażujemy wolontariuszy naszej firmy. Uruchamiamy kompleksowy pakiet wsparcia seniorów, który będziemy realizować na Dolnym Śląsku, gdzie bije serce naszej firmy - mówił prezes Marcin Chludziński.
Zwalczać koronawirusa pomaga także inny polski duży koncern - Lotos. Jeszcze w marcu spółka zdecydowała o przekazaniu dwóch milionów złotych na paliwo dla 19 szpitali jednoimiennych. Kolejne 5 milionów złotych trafiło do czterech szpitali na Pomorzu i w Zachodniopomorskiem. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup leków, termometrów i innego sprzętu medycznego.
REKLAMA
Lotos i KGHM były też zaangażowane w transport sprzętu medycznego z Chin największym samolotem świata - An-225 Mrija. Na pokładzie samolotu znalazło się kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych oraz kilkaset tysięcy przyłbic medycznych, a także m.in. maseczki.
Powiązany Artykuł
Koronawirus w Polsce. Państwowe spółki pomagają w walce z pandemią
Obecnie głównym zadaniem Lotosu na froncie walki z pandemią jest budowa szpitala tymczasowego, który powstaje w halach AMBEREXPO w Gdańsku. Ma w nim powstać ponad 400 łóżek dla pacjentów z COVID-19.
W walkę z koronawirusem włączył się także TAURON. W marcu spółka przekazała 1,5 mln złotych na zakup sprzętu i środków niezbędnych szpitalom i ośrodkom medycznym.
- Grupa TAURON na co dzień dba o pewność dostaw energii elektrycznej i ciepła dla ponad 5 milionów klientów. Dziś jednak robimy wszystko, aby wesprzeć służby medyczne, które w tym trudnym czasie, z wielkim poświęceniem pomagają tysiącom Polaków - mówił ówczesny prezes koncernu Filip Grzegorczyk.
REKLAMA
Fundacja TAURON zaoferowała też swoją pomoc szpitalom przy zakupie sprzętu medycznego. Pomoc została zaoferowana placówkom z województw śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego.
Pracownicy grupy włączyli się także w akcję szycia maseczek i oddawania krwi dla chorych na COVID-19. W kwietniu menedżerowie zdecydowali o przekazaniu części pensji na rzecz walki z epidemią.
W czasie drugiej fali pandemii TAURON, na polecenie władz, zaangażował się w organizowanie szpitala tymczasowego w Krynicy-Zdroju. Placówka została oddana do użytku 18 listopada. Szpital ma pomieścić 168 pacjentów.
REKLAMA
"W Małopolsce spółki Skarbu Państwa zbudują jeszcze trzy inne szpitale tymczasowe. Wszystkie cztery powiększą bazę łóżek dla pacjentów z koronawirusem o 700. Dwa takie szpitale powstaną w Krakowie - na terenie Tauron Areny oraz budynku poszpitalnego Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Śniadeckich 10. W pierwszej lokalizacji znajdzie się 160 łóżek, w drugiej 140. Za organizację odpowiadają Tauron i Grupa Azoty" - informuje rządowy serwis GOV.PL.
W walkę z koronawirusem zaangażowane są także inne spółki energetyczne - PGE, Enea i Energa. Pomoc ma wymiar materialny - chodzi o przekazywanie środków dla placówek medycznych na zakup sprzętu ochronnego i leków.
Inną spółką aktywną na froncie walki z koronawirusem jest Totalizator Sportowy. Spółka przekazała dotychczas łącznie ponad 20 milionów złotych na wsparcie walki z pandemią. Część tych środków pochodzi ze sprzedaży losów i zakładów online.
REKLAMA
Totalizator Sportowy za pośrednictwem Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej przekazał również 90 samochodów, które posłużyły do transportu personelu medycznego, leków i materiałów niezbędnych do zapewnienia ciągłości funkcjonowania placówek medycznych i opiekuńczych, a także ewakuacji pensjonariuszy z domów opieki i innych ośrodków dotkniętych koronawirusem.
Totalizator Sportowy jest także zaangażowany w organizację szpitala tymczasowego, który powstanie w Radomiu. Ten pierwszy buduje dwa szpitale tymczasowe.
W pomoc włączyły się również państwowe banki - PKO BP i Pekao SA. Ten pierwszy buduje szpitale tymczasowe, drugi natomiast koncentruje się na pomocy finansowej i zakupie sprzętu dla służby zdrowia.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, md
REKLAMA