Polska na 12. miejscu w indeksie firm rodzinnych. Rozwijamy się "pozytywnie"

Niemcy spadły o trzy miejsca w obejmującym 21 państw indeksie firm rodzinnych i znajdują się na pozycji 17. Czołówka to Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Holandia. Polska znalazła się na 12. miejscu – poinformowała niemiecka Fundacja Firm Rodzinnych.

2021-01-12, 08:31

Polska na 12. miejscu w indeksie firm rodzinnych. Rozwijamy się "pozytywnie"
Polscy przedsiębiorcy zbliżają się do wieku emerytalnego i mają problem komu przekazać rodzinny biznes.Foto: racorn/Shutterstock.com

Country Index for Family Businesses bada sześć obszarów tematycznych: "Podatki", "Koszty pracy, produktywność, kapitał ludzki", "Regulacje", "Finansowanie", "Infrastruktura i instytucje" oraz "Energia".

W kategorii "Podatki" Niemcy zajęły 20., przedostatnie miejsce w rankingu krajów uprzemysłowionych. Gorzej jest tylko w Japonii. Wynika to w dużej mierze z wysokich podatków od osób prawnych w Niemczech. Inne kraje, takie jak USA, Francja i Belgia, poprawiły swoją pozycję dzięki obniżkom podatków.

Nieodpowiednia infrastruktura cyfrowa

Według badania Niemcy mają istotne słabości w kategorii "Koszty pracy, produktywność, kapitał ludzki" (18. miejsce). Plasują się z kolei pośrodku w kategorii "Regulacje", która między innymi mierzy stopień biurokracji w danym kraju (12. miejsce). Poprawiły się nieznacznie w kategorii "Energia", ale będąc na 14. miejscu, plasują się poniżej średniej. Przyczyną tego są przede wszystkim wysokie ceny energii elektrycznej. W kategorii "Infrastruktura i instytucje" wypadają nieco powyżej średniej (8. miejsce), ale muszą zaakceptować największą utratę punktów. Szczególnie infrastruktura cyfrowa jest uważana za nieodpowiednią.


Powiązany Artykuł

gowin 1200(1).jpg
Jarosław Gowin: silny przemysł musi być oparty na polskiej własności intelektualnej



– Wyniki muszą stanowić wstrząs. W ciągu ostatnich kilku lat bardzo skupiliśmy się na dystrybucji bogactwa. Należy pilnie uczynić Niemcy bardziej konkurencyjnymi. Indeks krajów wyraźnie pokazuje priorytety: musimy nadrobić zaległości w konkurencji podatkowej, obniżyć koszty energii i zainwestować w infrastrukturę – mówi profesor Rainer Kirchdoerfer, dyrektor Family Business Foundation.

Najgorsze są południowe kraje strefy euro

REKLAMA

Niemcy osiągnęły najlepsze wyniki w kategorii "Finansowanie". W rankingu ogólnym tej kategorii zajmują pierwsze miejsce, pozytywnym zjawiskiem jest tu niski poziom długu publicznego i prywatnego. Najgorsze w tej kategorii są bardzo zadłużone południowe kraje strefy euro: Włochy, Portugalia, Hiszpania i Francja.


Krajami uprzemysłowionymi o najbardziej pozytywnym rozwoju w całym okresie badania są Holandia (+7 miejsc), Polska (+6 miejsc) oraz Czechy i USA (po +4 miejsca). Najgorzej wypadły Niemcy (-5 miejsc), Szwajcaria (-3 miejsca) i Szwecja (-3 miejsca).

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej