more_horiz
Gospodarka

Kampania "Potrzebni w pracy". Na zakupach pamiętajmy o osobach niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 09:21
To zachęta to tego, aby dokonując zakupów mieć na uwadze także osoby z niepełnosprawnościami. Taki jest cel kampanii "Potrzebni w pracy", którą zainicjowała Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/wavebreakmedia
Posłuchaj
02:17 PR1_AAC 2021_01_21-06-33-19.mp3 Kampania "Potrzebni w pracy". Na zakupach pamiętajmy o osobach niepełnosprawnych (Aleksandra Tycner/PR1)

Jak przekonuje rzeczniczka organizacji Anna Węgrzynowicz, to bardzo istotne, bo przez pandemię koronawirusa sytuacja wielu firm, które zatrudniają niepełnosprawnych, jest trudna, co może prowadzić do zwolnień.

- POPON chce temu zapobiec. Akcja "Potrzebni w pracy" ma za zadanie wspierać miejsca pracy osób niepełnosprawnych i wesprzeć takie osoby i ich rodziny - dodaje.

shutterstock_praca zdalna 1200.jpg
Badanie: firmy niechętne pełnemu utrzymaniu pracy zdalnej po pandemii

Kupujmy świadomie

Wspomóc pracowników z niepełnosprawnościami może każdy z nas. Wystarczy robić bardziej świadome zakupy.

- Na naszej stronie internetowej można zapoznać się z wykazem firm, które zatrudniają osoby niepełnosprawne i dowiedzieć się, jakie produkty i jakie usługi proponują - wskazuje Anna Węgrzynowicz.

Jednocześnie, jak dodaje Krzysztof Kosiński, wiceprezes organizacji, pandemia koronawirusa wpłynęła negatywnie na sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy.

- Osobom niepełnosprawnym znów trudniej znaleźć pracę. Znów trzeba zastanowić się, jak tworzyć mechanizmy zachęcające do zatrudniania takich osób - podkreśla.

W Polsce mamy ok. 1,8 miliona niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym. Do początku 2020 roku wskaźniki aktywności zawodowej i zatrudnienia rosły, teraz się to zatrzymało. Krzysztof Kosiński zaznacza, że ogólna tendencja jest taka, że coraz więcej osób niepełnosprawnych chce pracować i jest aktywnych zawodowo.

Więcej informacji na temat kampanii "Potrzebni w pracy" można znaleźć na stronie www.popon.pl.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md