Kolejarze wybudują przejścia nad torami. Umowa na inwestycję w Pruszkowie podpisana

Władze samorządowe Pruszkowa podpisały umowę z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi w sprawie budowy przejść i przejazdów nad torami kolejowymi. Jedna z inwestycji, która będzie kosztować około 19 milionów złotych, poprawi komunikację w mieście. To nie jedyne takie porozumienie, które zawierają kolejarze z samorządowcami.

2021-01-22, 13:34

Kolejarze wybudują przejścia nad torami. Umowa na inwestycję w Pruszkowie podpisana
W związku ze zmianą czasu (z 29 na 30 października) pociągi PKP Intercity będą mieć godzinny postój na najbliżej stacji.Foto: Konrad Krajewski/shutterstock

Przez Pruszków, który znajduje się w tak zwanym warszawskim węźle kolejowym przebiegają dwie bardzo ważne kolejowe arterie. Jedną z nich jest dojazd do  najnowocześniejszej linii, czyli Centralnej Magistrali Kolejowej, łączącej centralną Polskę ze Śląskim i Małopolską. Drugą trasą jest dalekobieżna linia Warszawa – Poznań. Przez Pruszków przebiegają także trasy do Łodzi oraz lokalne odcinki w stronę Grodziska Mazowieckiego. Natężenie ruchu na tych trasach należy do największych w całym kraju, dlatego też lokalne samorządy i mieszkańcy od lat walczą o wygodne przejścia nad lub pod torami, by bezpiecznie i wygodnie móc się przemieszczać.

Powiązany Artykuł

Adamczyk1200.jpg
PKP Intercity z nową umową na świadczenie usług przewozowych. Jej wartość to 20 mld zł

Wiadukt lepszy niż przejazd

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel przyznał, że skrzyżowania w poziomie szyn przy tak dużej częstotliwości kursowania pociągów nie są ani wygodne, ani bezpieczne. Panaceum jest właśnie budowa kładek lub tuneli. Prezes zapowiedział, że w związku z ciągle rosnącym ruchem przejścia w poziomie szyn będą likwidowane i zastępowane bezpiecznymi inwestycjami. Ireneusz Merchel zapowiedział, że porozumienie umożliwi budowę bezpiecznych przejść i przejazdów dla zmotoryzowanych i pieszych.

Wiadukt między ulicami Grunwaldzką i Broniewskiego, który jest przedmiotem umowy, powstanie w ciągu dwóch lat. Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, a mieszkańcy Pruszkowa będą mogli z niego korzystać w 2023 roku. Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel zaznaczył, że będzie to zupełnie nowa możliwość komunikacji między dwiema stronami torów kolejowych. Wiadukt nie zastąpi żadnego przejścia w poziomie szyn.

Podobne porozumienia podpisano kilka lat temu z władzami dzielnicy Rembertów w Warszawie. Ma tam powstać tunel, który ułatwi komunikację. Takie inwestycje mają też w dzielnicy Wesoła  i podwarszawskim Sulejówku. Mają one powstać w obecnej perspektywie budżetu unijnego, przez który są wspierane.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej