more_horiz
Gospodarka

Nadchodzi cyfrowe euro. Decyzja jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 08:45
Według Europejskiego Banku Centralnego nadchodzi era cyfrowego euro. Będzie to elektroniczna forma pieniądza emitowanego przez Eurosystem (Europejski Bank Centralny i krajowe banki centralne) dostępna dla wszystkich obywateli i firm. Zagwarantuje bezkosztowy dostęp do prostego, powszechnie akceptowanego, bezpiecznego i godnego zaufania środka płatniczego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/nitpicker

Cyfrowa waluta ma utrzymać wszystkie dotychczasowe właściwości: funkcjonować jak banknoty, ale w formie zdigitalizowanej. Oznacza to, że nie zastąpi gotówki, lecz raczej ją uzupełni. Eurosystem będzie w dalszym ciągu zapewniał dostęp do gotówki w całej strefie euro, a  cyfrowe euro da użytkownikom dodatkowy wybór sposobu płacenia i ułatwi tę czynność.

Czytaj także:
5G shutterstock 1200x660.jpg
2021 będzie rokiem upowszechnienia łączności 5G. Skorzysta przemysł, handel, ochrona zdrowia i gospodarstwa domowe

Dlaczego waluta cyfrowa?

Zgodnie z raportem przygotowanym przez EBC cyfrowe euro będzie szybkim, łatwym i bezpiecznym instrumentem codziennych płatności. Może w ten sposób wspierać cyfryzację gospodarki europejskiej i aktywnie zachęcać do innowacji w płatnościach detalicznych. Połączy w sobie skuteczność cyfrowego instrumentu płatniczego z bezpieczeństwem pieniądza banku centralnego. Umożliwi to sprostanie sytuacjom, w których użycie gotówki nie jest pożądane i pozwoli uniknąć zależności od cyfrowych środków płatniczych emitowanych kontrolowanych spoza strefy euro.

Decyzja wkrótce

EBC nie podjęło jeszcze decyzji, czy cyfrowa waluta rzeczywiście będzie wyemitowana. Trwa jednak faza przygotowań: opracowywana jest koncepcja, przeprowadzane eksperymenty, trwa badanie opinii społeczeństwa i podejmowane są pierwsze kroki na drodze do implementacji cyfrowej waluty. Ostatecznej decyzji co do przyszłości projektu należy oczekiwać w połowie 2021 roku.

Wymagania

Eksperci z EBC i krajowych banków centralnych strefy euro określili szereg podstawowych wymogów dla cyfrowego euro. Kluczowe z nich to: łatwa dostępność, solidność, bezpieczeństwo, wydajność, możliwość zapewnienia prywatności i zgodność z regulacjami prawnymi Eurosystemu.

Czytaj także:
davos forum stock 1200.jpg
Forum Ekonomiczne Davos 2021. W tym roku podzielone na część wirtualną i tradycyjną

Dodatkowo cyfrowe euro ma być zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwiało współpracę z prywatnymi rozwiązaniami płatniczymi.

Europejski Bank Centralny jest strażnikiem wartości euro - czy to w formie banknotów, czy w formie cyfrowej. Cyfrowa waluta nic w tym kontekście nie zmieni i troska o jego wartość dalej pozostanie po stronie EBC.

EBC zwraca uwagę, że kryptowaluty zasadniczo różnią się od pieniędzy banku centralnego: ich ceny są zmienne, ponieważ nie mają żadnej wartości wewnętrznej i nie stoi za nimi żadna wiarygodna instytucja. Cyfrowe euro ma działać dokładnie tak jak gotówka - tzn. będzie stał za nim bank centralny.

Z treścią raportu EBC o przyszłości cyfrowego euro można zapoznać się tutaj.

PolskieRadio24.pl/EBC/mib