Rekordowe oszczędności Polaków. Najlepszy wynik od prawie ćwierć wieku

Co najmniej 30-35 miliardów złotych zaoszczędzili Polacy tylko w grudniu zeszłego roku. W naszych kieszeniach zostało najwięcej pieniędzy od co najmniej 1996 roku - pisze w nowej publikacji główny analityk HRE Investments Bartosz Turek.

2021-01-27, 13:21

Rekordowe oszczędności Polaków. Najlepszy wynik od prawie ćwierć wieku
Konkurs ma wyróżniać pracodawców, którzy sprawnie wdrażają PPK w swoich firmach.Foto: prasit2512/Shutterstock.com

Na wskazany przez analityka wynik składają się pieniądze przeznaczone na zakup obligacji skarbowych, odłożone "w skarpetach", wydane na zakup jednostek funduszy inwestycyjnych czy mieszkań. Najważniejsze są jednak pieniądze zdeponowane w bankach.

- Mimo że z lokat odpłynęły w grudniu 3,7 miliardy, to na kontach zwykłych i oszczędnościowych zgromadziliśmy tak dużo pieniędzy, że i tak łączna kwota trzymana przez Polaków w bankach wzrosła o 23,4 miliardy złotych. Jest to największy miesięczny przyrost oszczędności w historii badania prowadzonego przez bank centralny, a więc od końcówki 1996 roku - napisał Turek.

Według niego działo się tak nie tylko dlatego, że Polacy odkładają ostatnio pieniądze na "czarną godzinę". Sprzyjały temu też mniejsze wydatki związane ze świętami i Nowym Rokiem, a z drugiej strony to, że w grudniu zwykle więcej zarabiamy. Z danych GUS wynika, że w grudniu pensje w firmach zatrudniających ponad 9 osób wzrosły o 6,6 proc. względem grudnia 2019 roku.

Powiązany Artykuł

pieniądze oszczędności 1200.jpg
Nastroje i obawy polskich konsumentów. Co zmieniło się w dobie pandemii?

Świąteczne nagrody sprzyjają oszczędzaniu

Analityk dodał, że na koniec roku w wielu firmach przypada termin wypłaty premii, dodatków i bonusów. To dlatego pomiędzy listopadem a grudniem przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło wg GUS z około 5484 do 5974 złotych.

REKLAMA

Przedstawiciel HRE uważa, że "sporo gotówki" w grudniu mogło zostać przeznaczone na zakup mieszkań. Bardzo zgrubne szacunki oparte o szczątkowe dane NBP i dane Eurostatu sugerują, że na ten cel Polacy mogli w ciągu zaledwie miesiąca wydać nawet kilka miliardów złotych.

Powołując się na dane portalu analizy.pl zauważył, że do funduszy inwestycyjnych w grudniu wpłacono o 3,6 miliardów złotych więcej, niż z nich wypłacono. Dodał, że wciąż wielu z nas nie ufa jednak instytucjom finansowym i trzyma pieniądze w tzw. skarpecie. Dane NBP sugerują, że w samym tylko grudniu gotówki w obiegu było o ponad 2,6 mld zł więcej niż w listopadzie.

Jego zdaniem grudzień sprzyjał też dystrybutorom złota inwestycyjnego (w formie sztabek i monet).

W ocenie przedstawiciela HRE miliardy zdeponowane w bankach będą część z nas "uwierały" w związku z tym, że oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych jest co najwyżej symboliczne.

REKLAMA

- Z dużym prawdopodobieństwem styczeń przyniesie bardzo dobre dane na temat sprzedaży detalicznych obligacji skarbowych - prognozuje Turek.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej