Premier: polski przemysł ma solidne fundamenty, to zasługa Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju
Szef rządu w poniedziałek przebywał z wizytą w firmie Kokoszki Prefabrykacja S.A., w Gdańsku, należącej do Grupy Pekabex.
2021-02-15, 17:47
Podczas konferencji prasowej premier podkreślił znaczenie wielu firm budowlanych i przemysłowych dla przyszłości Polski. Mówił, że wiele polskich firm w trakcie kryzysu zwiększyło zatrudnienie i zdobyło nowe rynki zbytu.
- Dziś widzimy, że stoimy na solidnym fundamencie. W grudniu zauważyliśmy, że mamy coraz lepsze wskaźniki w produkcji przemysłowej - listopad i grudzień to ponad 11 proc. - to fenomen na skalę europejską - podkreślał.
Posłuchaj
Posłuchaj
Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju sprawdza się w praktyce
Tłumaczył, że dobra kondycja polskiego przemysłu to nie przypadek, tylko efekt działania Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, której częścią - jak przypomniał - był proces reindustrializacji.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Premier: polska gospodarka ma solidne fundamenty, w tym roku wróci na ścieżkę wzrostu
- Ten proces reindustrializacji, to jest ta czwarta rewolucja przemysłowa, z której musimy skorzystać. Z trzech pierwszych nie byliśmy w stanie skorzystać ze względu na zawirowania historyczne - powiedział Morawiecki.
Strategia przewiduje m.in. automatyzację i robotyzację produkcji
- W zakładzie Pekabeksu widziałem znakomite osiągnięcia w automatyce, robotyce, robotyzacji całego procesu produkcji. Na to kładziemy nacisk - na coraz wyższe kwalifikacje polskich pracowników, ale też coraz większe nasycenie technologiami w firmach. Takie firmy jak Pekabex i wiele firm przemysłowych to przyszłość Polski- dodał premier.
Szef rządu przekonywał, że Polska ma przewagi konkurencyjne w takich dziedzinach przemysłu jak meblarstwo czy budowlanka.
- Duże szanse upatruję w nasyceniu technologiami tych sektorów" - stwierdził.
Rząd będzie wspierał polskie firmy w ekspansji zagranicznej
Morawiecki zapewnił, że rząd będzie współpracował z polskimi firmami m.in. pod względem regulacyjnym, inwestycyjnym, finansowym, by te dokonywały coraz bardziej odważnie ekspansji międzynarodowej.
Powiązany Artykuł
Ekspert: spadek PKB Polski mniejszy niż się spodziewano, w drugiej połowie roku wzrost o 4-5 procent
Dodał, że gdańska firma, którą odwiedził w poniedziałek, parę miesięcy temu kupiła firmę niemiecką.
- To przykład, jak polskie firmy w czasie pandemii potrafią się rozwijać - zaznaczył.
REKLAMA
Firmom opłaca się postawić na automatyzację i rozwiązania systemowe
Prezes zarządu Kokoszki Prefabrykacja S.A Beata Żaczek, która towarzyszyła premierowi podczas konferencji prasowej podkreśliła, że branża budowlana dość dobrze radzi sobie w czasach pandemii. Tłumaczyła, że grupa Pekabex postawiła na digitalizację i automatyzację oraz rozwiązania systemowe.
- Jako pierwsi stworzyliśmy system budownictwa mieszkaniowego. Mamy też takie systemy do budownictwa halowego, budowy parkingów. Dzięki temu mogliśmy utrzymać miejsca pracy, a także zwiększyć zatrudnienie. Poradziliśmy sobie w tym tak trudnym czasie dla nas wszystkich - dodała.
Pekabex ma kompleksowa ofertę – od projektu po montaż, po budowę „pod klucz”
Grupa Pekabex jest liderem nowoczesnego budownictwa systemowego w Polsce. Dostarcza rozwiązania w zakresie projektowania, produkcji i montażu konstrukcji obiektów w oparciu o technologię prefabrykacji elementów żelbetowych, jak również kompleksową budowę obiektów "pod klucz".
Działająca od 50 lat firma ma 6 fabryk, zatrudnia ponad 2 tys. pracowników
Produkcja realizowana jest w sześciu fabrykach zlokalizowanych w Poznaniu, Gdańsku, Mszczonowie (k. Warszawy), Bielsku Białej oraz Marktzeuln w Niemczech.
Grupa działa na rynku polskim i za granicą od niemal 50 lat, tworząc miejsca pracy dla ponad dwóch tysięcy osób oraz zatrudniając wysoko wyspecjalizowaną kadrę inżynierską.
Obecnie łączne roczne moce produkcyjne Grupy Pekabex wynoszą około 148 tys. metrów sześc. elementów strukturalnych oraz 950 tys. m kw elementów stropowych (płyty, płyty filigranowe, ściany).
Jej produkty są sprzedawane głównie w Polsce, a także w Skandynawii i Niemczech.
REKLAMA
IAR, PAP, jk
REKLAMA