X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Łamanie obostrzeń w Zakopanem. "Cały kraj nie może być karany za nieodpowiedzialność jednego miasta"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 12:00
- Mam nadzieję, że to, co działo się w miniony weekend Zakopanem, nie spowoduje, że nastąpi powrót do obostrzeń w gospodarce sprzed 12 lutego. Cały kraj nie może być karany za nieodpowiedzialność jednego miasta, mówił w audycji Rządy Pieniądza Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Turyści na Krupówkach w Zakopanem
Turyści na Krupówkach w ZakopanemFoto: PAP/Grzegorz Momot

Jak podkreślał, można wprowadzić obostrzenia tam, gdzie są łamane zasady epidemiczne, a nie karać cały kraj.

Mariusz Adamiak z banku PKP BP dodawał, że skoro już jest nadzieja w postaci szczepionki, to wszyscy musimy postarać się przestrzegań zasad, żeby do niej doczekać.

Posłuchaj
21:27 Blazej 16.mp3 Jak luzować koronawirusowe obostrzenia dla firm, mówili w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz Mariusz Adamiak z banku PKP BP. /Błażej Prośniewski/

Najważniejsze – doczekać do szczepionek

Mariusz Adamiak zaznaczył, że najważniejszy jest cel obostrzeń, a dziś jest nim doczekanie do zaszczepienia społeczeństwa.


krupówki 1200 pap.jpg
"Wszystko zależy od nas, czy będziemy odpowiedzialni". Szef KPRM o możliwym odmrażaniu gospodarki

- Gdyby szczepionek nie było, to moglibyśmy powiedzieć - niech się dzieje co chce. Ale one są, więc trzeba stosować obostrzenia, aby zachorowań było mniej - stwierdził gość Rządów Pieniądza.

Podkreślił, że „niepotrzebne były te tańce na Krupówkach, także ze względu na przedsiębiorców, którzy przygotowali się, pootwierali biznesy, a teraz być może będą musieli je zamknąć, bo wzrośnie liczba zakażeń.

Może potrzebna jest regionalizacja obostrzeń?

Marek Kowalski zauważył sprzeczność interesów przedsiębiorców z zachowaniami ludzi, którzy za wszelką cenę chcą wracać do normalności.

- Na pewno jesteśmy wszyscy zmęczeni, co pokazuje też to, że psychologowie mają od rana do wieczora zajęte terminy wizyt. Nie możemy dopuszczać do takiej nieodpowiedzialności jak w Zakopanem, bo jedno miejsce w Polsce, w którym ktoś chciał się zabawiać, może doprowadzić do zamknięcia wszystkiego. Być może w takiej sytuacji zasadna jest regionalizacja ograniczeń – stwierdził Marek Kowalski.

Przedsiębiorcy zachowują reżimy, gorzej ze społeczeństwem…

Jego zdaniem przedsiębiorcy prawidłowo przestrzegają wyborów sanitarnych. Ostro, bo mianem głupoty określił zachowania tej części społeczeństwa, która do nich się nie dostosowała.

Według Mariusza Adamiaka, takie sytuacje jak weekendowa w Zakopanem, mogą jednak oddalić termin otwarcia np. gastronomii.


morawiecki konfa pap 1200 .jpg
Premier: cyfryzacja filarem Nowego Ładu po epidemii. To będzie impuls rozwojowy

Jego zdaniem więcej szczepień, a także nadchodzący okres wiosenny i letni spowodują, że gastronomia będzie mogła działać na zewnątrz, a więc będzie mogła zostać otwarta.

Gastronomia broni się przed całkowitym zamknięciem

- Nie jest też tak, że gastronomia jest całkiem zamknięta. Zmieniła się, serwuje dania na wynos (…). Ale generalnie jest ona w bardzo trudnej sytuacji. Wiele osób pracowało w gastronomii na umowy cywilnoprawne, które rozwiązano, więc też jest to problem - zauważył Mariusz Adamiak.

Wzrost produkcji w grudniu świadczy o sile polskich przedsiębiorców

Goście Rządów Pieniądza odnieśli się także do danych dotyczących produkcji przemysłowej w Polsce. Wzrosła ona w grudniu 2020 r. o 6,1 proc. rok do roku.

- Te dane mówią o sile polskich przedsiębiorców, którzy mimo trudności potrafią funkcjonować, a gospodarka może się rozwijać (…). Mamy też tę przewagę, że nie jesteśmy tak bardzo uzależnieni jak Grecja, Włochy czy Hiszpania od turystyki, która praktycznie przestała działać – powiedział Marek Kowalski.


produkcja free1200.jpg
Eurostat: Polska z drugim najlepszym wynikiem produkcji przemysłowej wśród państw UE

I dodał, że jeżeli więc nie będziemy wprowadzań kolejnych lock downów, to polscy przedsiębiorcy mogą pozytywnie patrzeć w przyszłość.

Również Mariusz Adamiak wskazał przemysł jako najważniejszy punt polskiej gospodarki.

Próbę czasu zdaje też polski handel zagraniczny

- Gdy spojrzymy na sam bilans handlowy, to mieliśmy 6,6 proc PKB nadwyżki eksportu w usługach. Trzeba przyznać, że polscy przedsiębiorcy dobrze adaptują się do trudnych warunków – mówił Adamiak.


giełda wzrost free1200.jpg
Dobre prognozy gospodarcze dla Polski: pomagają inwestycje, eksport i konsumpcja

Odniósł się też do naszych powiązań z gospodarką niemiecką, która jest silnie wyeksponowana na Azję, a ta z pandemii wyszła najszybciej.

- To też sprzyjało naszej produkcji takiej jak: części do samochodów, meble, sprzęt AGD. Dzięki niej przemysł tak dobrze sobie radził – mówił Mariusz Adamiak.

Błażej Prośniewski/Anna Grabowska, jk

Czytaj także

Eksperci: trzeba już myśleć, jak przekuć kryzys w rozwój konkurencyjnej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 12:02
Dotychczasowe wyniki gospodarcze Polski, pomimo pierwszego do 30 lat spadku dynamiki PKB, są dobre na tle innych krajów. Pomogło nam to, że mamy znaczny sektor wytwórczy. Ale też trzeba pamiętać, że IV kwartał to wielka zagadka, szczególnie biorąc pod uwagę, że lock down staje się coraz szerszy i raczej będą wprowadzanie kolejne obostrzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 proc. firm odczuwa negatywne skutki pandemii, pomagają tarcze finansowe. Nowy raport Raport NBP o kondycji przedsiębiorst

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 12:23
Ok. 70 proc. przedsiębiorstw ankietowanych w ramach Szybkiego Monitoringu NBP oceniło, że w skali całego 2020 r. pandemia COVID-19 oddziaływała na ich sytuację w stopniu co najmniej umiarkowanie negatywnym, za to pomagają tarcze, z których skorzystała co najmniej połowa z nich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turystyczny armagedon. Branża ze stratami największymi od 50 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 11:57
Pandemia nie oszczędziła jednego z najbardziej prężnych sektorów gospodarczych, jakim jest turystyka. W wyniku ograniczenia podróży i wyjazdów branża straciła w ubiegłym roku ponad 1,3 bln dolarów, a miarą zapaści jest chociażby 85-procentowy spadek liczby turystów w Hiszpanii. W Polsce było ich w grudniu mniej o ponad 80 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: polski przemysł ma solidne fundamenty, to zasługa Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 17:47
Szef rządu w poniedziałek przebywał z wizytą w firmie Kokoszki Prefabrykacja S.A., w Gdańsku, należącej do Grupy Pekabex.
rozwiń zwiń