X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Małopolskie gminy wspólnymi siłami wybudują 900 mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 13:20
Przedstawiciele 13 gmin z Małopolski podpisali w sobotę w Bochni porozumienie o partnerstwie z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Dzięki Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej na ich terenie ma powstać 900 mieszkań. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Grupa PFR/Twitter

Porozumienie z KZN podpisali reprezentanci Bochni, Borzęcina, Dąbrowy Tarnowskiej, Gnojnika, Jodłowej, Korzennej, Proszowic, Ryglic, Starego Sącza, Trzciany, Tuchowa, Wierzchosławic i Zakliczyna

Obecny podczas wydarzenia w Bochni wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin mówił, że dynamiczny rozwój Polski wymaga wielkich projektów cywilizacyjnych takich, jak Centralny Port Komunikacyjny, ale wymaga też tego, żeby rozwijały się takiej miejsca, jak Bochnia, Dąbrowa Tarnowska czy Zakliczyn.

-Około 45 proc. Polaków od 25 do 34 roku życia ciągle mieszka z rodzicami. Brak mieszkań jest podstawową przyczyną kryzysu demograficznego – przypomniał wicepremier Gowin.


deweloper budowa mieszkania 1200.jpg
"Przyspieszy budowę nowych mieszkań". Jarosław Gowin o programie "Lokal za Grunt"

Ile mieszkań oddano w roku 2020 ?

W ubiegłym roku do użytku oddanych zostało ponad 220 tys. mieszkań – najwięcej od roku 1979, ale są to przedsięwzięcia o charakterze komercyjnym.

-Ciągle tych mieszkań jest za mało. Brakuje ich zwłaszcza dla młodych rodzin, ludzi pracujących, wychowujących dzieci, których stać na opłacenie czynsz, ale już nie stać na kredyt mieszkaniowy. I to właśnie z myślą o takich osobach powstał projekt Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych – podkreślił wicepremier Jarosław Gowin.

Wicepremier Gowin przywołał przykład Stalowej Woli, gdzie ma powstać 1 tys. 250 mieszkań. Do inwestycji o wartości 300 mln zł państwo poprzez różne strumienie finansowania dokłada 180 mln zł, dzięki czemu w Stalowej Woli zaczną powstawać mieszkania dla "młodej, polskiej klasy średniej".


blok mieszkanie mieszkania 1200.jpg
Popyt rośnie, podaż maleje, ceny mieszkań idą w górę

Trzeba zatrzymać młodych ludzi w Polsce

-Brak mieszkań często wypycha młodych, aktywnych, dynamicznych ludzi z dala od ich małej ojczyzny ku wielkim metropoliom. W efekcie pogłębia się dysproporcja pomiędzy rozwojem Polski metropolitalnej i Polski powiatowo-gminnej – mówił Jarosław Gowin.

-Naszemu rządowi i mnie osobiście bardzo zależy na tym, żeby rozwój Polski, imponujący w ciągu ostatnich 30 lat, najszybszy w UE - spowolniony teraz przez pandemię - miał charakter zrównoważony - podkreślił Gowin.

Zdaniem Gowina Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to tylko jeden z elementów szerokiego pakietu mieszkaniowego. W przyszłym tygodniu rząd zajmie się ustawą o Społecznych Agencjach Najmu i takich projektów w tej kadencji będzie jeszcze kilka.

-Wierzę, że spośród tych 2 mln mieszkań, których dzisiaj brakuje – takie są szacunki, że duża część tych zaległości zostanie nadrobiona – powiedział wicepremier. Dziękował samorządowcom za zaangażowanie w Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka mówiła, że program jest ukierunkowany na osoby, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych.

-Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa buduje mieszkania o tzw. umiarkowanym czynszu. Są to mieszkania na wynajem, z przystępnym czynszem, na który stać większość Polaków i z opcją dojścia do własności, co odróżni ją od funkcjonowania TBS – mówiła Kornecka.


PR24/pap/sw 


Czytaj także

Łatwiej będzie można budować domy. Znika wiele inwestycyjnych absurdów

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 07:20
Uproszczenie i przyśpieszenie procesów inwestycyjnych w budownictwie to główny cel nowelizacji prawa budowlanego, która wchodzi w życie w sobotę 19 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grunty bardziej dostępne pod budowę mieszkań. Znamy plany rządu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 15:21
Rząd planuje zwiększyć dostępność gruntów pod inwestycje mieszkaniowe i wesprzeć samorządy gminne w realizacji lokalnej polityki mieszkaniowej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duże ułatwienia w budownictwie komunalnym i społecznym. Wiceminister rozwoju o pakiecie mieszkaniowym

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 17:11
Przyjety niedawno przez parlament pakiet mieszkaniowy wprowadza m.in. takie rozwiązania - jak dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe i zwiększenie dostępności gruntów pod zabudowę. O szczegółach mówiła w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomimo pandemii w Polsce wybudowano najwięcej mieszkań od 41 lat

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 15:24
Pomimo pandemii w Polsce zbudowano w 2020 r. najwięcej mieszkań od 41 lat. Rośnie też liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz osób zainteresowanych własnym domem.
rozwiń zwiń