Trzecia fala koronawirusa. Od dziś ściślejsze obostrzenia w dwóch kolejnych województwach
Od dziś obowiązują nowe obostrzenia sanitarne w województwach mazowieckim i lubuskim. Zgodnie z nimi zamknięte są m.in. hotele, sauny, solaria, salony odchudzające, kasyna, a także większość sklepów w galeriach handlowych. decyzja rządu wynika z wysokiego wskaźnika zakażeń w tych regionach.
2021-03-15, 09:51
Od dzisiaj do 28 marca w woj. mazowieckim i lubuskim zawieszona jest działalność saun, solariów, łaźni tureckich, salonów odchudzających, kasyn; klubów fitness i siłowni; hoteli (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych); basenów (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej); stoków narciarskich.
W galeriach handlowych mogą działać m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi. Nadal mogą być w nich świadczone m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
Te same ograniczenia obowiązują od soboty, 13 marca na Pomorzu (do 28 marca), a na Warmii i Mazurach przedłużone też do 28 marca.
Powrót do ściślejszych obostrzeń
W całym kraju do 28 marca obowiązuje zakaz organizacji m.in. wesel, komunii, przyjęć okolicznościowych. Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie online. W województwach, w których mogą być otwarte centra i galeria handlowe, obowiązuje ścisły reżim sanitarny. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów: 1 osoba na 10 m2 – w sklepach do 100 m2; 1 osoba na 15 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
REKLAMA
Także do 28 marca, w całym kraju obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie. W województwach, w których mogły swoją działalność wznowić hotele, do 28 marca obowiązuje ścisły reżim sanitarny (do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych); dozwolone jest prowadzenie restauracji, ale tylko w dostarczaniu posiłków dla gości hotelowych do pokoi.
– Wzrost zachorowań w województwie lubuskim, jaki obserwowaliśmy przez ostatnie dwa tygodnie spowodował powrót do ściślejszych obostrzeń sanitarnych. Musimy m.in. ograniczyć swoją mobilność, zasłaniać usta i nos, dezynfekować ręce, utrzymywać bezpieczny dystans między sobą oraz często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Zastosowanie się do tych zaleceń zaprowadzi nas na ścieżkę powrotu do normalnego życia – tłumaczy wojewoda lubuski Władysław Dajczak.
Do Lubuskiego zostanie przekazanych 4 mln maseczek ochronnych, które będą rozprowadzana wśród mieszkańców przy udziale samorządów. Mazowieckie otrzyma 21,6 mln maseczek.
Powiązany Artykuł
Wydłużona nauka zdalna. Najmłodsi uczniowie w czterech województwach uczą się hybrydowo
Ponad 30 tys. nowych zakażeń
REKLAMA
Również Mazowsze znalazło się w gronie województw, w których rząd zdecydował się na wprowadzenie ostrzejszych zasad bezpieczeństwa. Mieszkańcy regionu od poniedziałku nie pójdą do kina, teatru, galerii sztuki, muzeum, na siłownię, basen lub na saunę, co było możliwe przez ostatni miesiąc. Zgodnie z rządowymi restrykcjami do 28 marca, z określonymi w rozporządzeniu wyjątkami, zamykają się też hotele, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna i kluby fitness.
Z niedzielnych danych wojewody lubuskiego wynikało, że w lubuskich szpitalach dla chorych na COVID-19 były przygotowane 1022 łóżka, z których 743 były zajęte. Na 88 łóżek z respiratorami pacjentów leczono na 65. W Szpitalu Tymczasowym w Zielonej Górze przebywało 122 pacjentów chorujących na COVID-19, w tym 23 na łóżkach z respiratorami. Z kolei na Mazowszu od początku marca wykryto ponad 30 tys. nowych zakażeń koronawirusem.
PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, md
REKLAMA