Powstaje ewidencja źródeł ciepła w budynkach. Małopolska liderem inwentaryzacji

2021-03-16, 07:39

Powstaje ewidencja źródeł ciepła w budynkach. Małopolska liderem inwentaryzacji
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Srdjan Randjelovic/Shutterstock.com

Od 1 lipca tego roku rozpocznie się składanie deklaracji dotyczących źródeł ciepła wykorzystywanych w budynkach. Zebrane dane będą stanowić element Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji w Polsce.

– Ogólnopolska deklaracja źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach będzie wygodnym narzędziem dla obywateli i urzędników. Będzie to jednolity system gromadzenia danych na poziomie całej Polski – odchodzimy od rozproszonych baz danych w gminach. Na podstawie zebranych informacji będziemy wspierać działania lokalnych samorządów – zapowiada p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.

12 miesięcy na przekazanie formularza

Deklaracja na temat wykorzystywanych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych będzie dostępna w dwóch formach: elektronicznej oraz tradycyjnej – papierowej. Papierowy dokument właściciele nieruchomości będą mogli wysłać listem poleconym lub złożyć w swoim urzędzie gminy. Następnie urzędnicy wprowadzą zawarte w nich informacje do systemu informatycznego.

Właściciele już istniejących budynków będą mieli 12 miesięcy na przekazanie formularza z informacją, czym ogrzewany jest ich dom. W przypadku nowych obiektów, trzeba będzie poinformować o użytkowanym źródle ogrzewania w ciągu 14 dni od daty jego uruchomienia. Przekazanie takich informacji będzie obligatoryjne.

W ewidencji znajdą się przede wszystkim informacje na temat źródeł spalania paliw w budynkach wielolokalowych oraz domów jednorodzinnych do 1 MW. Uwzględnione zostaną również lokale usługowe i budynki publiczne, w których znajduje się tego rodzaju ogrzewanie, czyli głównie kotłownie. Oprócz danych o źródłach ciepła, docelowo znajdą się też informacje na temat otrzymanej pomocy finansowej na wymianę kotła grzewczego czy termomodernizację budynku.

Powiązany Artykuł

FOTOWOLTAIKA PIXABAY.jpg
Oferta Taurona dla rolników. Spółka pomoże im sfinansować fotowoltaikę

Małopolski lider inwentaryzacji

Według zapowiedzi ewidencja będzie tworzona etapami, a cały projekt jest zaplanowany na lata 2021-2023.

– Potrzebna jest przede wszystkim wiedza, jaki tak naprawdę mamy stan energetyki domowej, od 2017 roku tego typu zapisy są w praktyce realizowane w Małopolsce – mówi wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.

Według niego do końca tego roku zinwentaryzowanych i wprowadzonych do ewidencji powinno zostać 70 proc. budynków w Małopolsce, a do połowy 2022 r. – 90 proc. Jednym z małopolskich liderów inwentaryzacji źródeł ciepła jest podkrakowska gmina Wielka Wieś, znajdująca się w tzw. obwarzanku krakowskim, obejmującym gminy otaczające Kraków. Do tej pory zinwentaryzowano tam ok. 90 proc. pieców, co – według wójta Krzysztofa Wołosa – stanowi wszystkie źródła możliwe do opisania. Dostęp do pozostałych jest niemożliwy z różnych powodów.
– Cieszymy się, że świadomość mieszkańców naszej gminy jest taka, że byli otwarci i wypełnili dane w ankietach. Dzięki temu można planować pomoc mieszkańcom w wymianie przestarzałych źródeł ciepła – podkreśla wójt Wielkiej Wsi.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, md

Polecane

Wróć do strony głównej