Podatek solidarnościowy dla najlepiej prosperujących w pandemii firm. Rekomendacja MFW
Zgodnie z komunikatem MFW firmy, które prosperowały w czasie pandemii koronawirusa, powinny zapłacić dodatkowy podatek, aby okazać solidarność z tymi, które dotknęła ona najmocniej. Tymczasowy podatek pomógłby zmniejszyć nierówności społeczne, które zostały zaostrzone przez kryzys gospodarczy i zdrowotny w ubiegłym roku.
2021-04-08, 09:00
Vitor Gaspar, szef MFW ds. fiskalnych, powiedział dziennikowi "Financial Times", że symboliczna podwyżka podatków od tych, którzy prosperowali w ciągu ostatniego roku, wzmocniłaby spójność społeczną, nawet jeśli nie było pilnej potrzeby naprawy finansów publicznych. Zapewniłoby to również kraje najbardziej dotknięte pandemią, że walka z COVID-19 jest wspólnym przedsięwzięciem wszystkich krajów. MFW podkreślił istotność wzrostu nierówności w czasie pandemii, jako że najbardziej ucierpieli ludzie młodsi i biedniejsi, którzy byli znacznie bardziej narażeni na utratę pracy i dochodów.
W ubiegłym roku kraje, które zaciągnęły dużo pożyczek, osiągnęły znacznie lepsze wyniki gospodarcze. Zgodnie z danymi MFW gospodarki rozwinięte pożyczyły środki o wartości 11,7 procent dochodu narodowego, kraje wschodzące - 9,8 procent, a kraje o niskich dochodach - 5,5 procent. Niskie stopy procentowe pomogły złagodzić fiskalny cios wyższego zadłużenia w rozwiniętych gospodarkach. Natomiast kraje najbiedniejsze staną przed wyzwaniem spłacenia swoich długów.
Powiązany Artykuł

Krajowy Plan Odbudowy. Ekonomistka: szykują się zasadnicze zmiany na rynku pracy
"Ważne jest, aby podkreślić, że proces wychodzenia z pandemii będzie przebiegał z różną prędkością, a polityka powinna być dostosowana do specyficznych warunków każdego kraju" - powiedział Gaspar.
Wezwał kraje do inwestowania w produkcję i dystrybucję szczepionek na COVID-19, mówiąc, że jest to najważniejsza doraźna polityka fiskalna, którą powinny wdrożyć. Będzie to kosztować dziesiątki miliardów dolarów, ale jak komentuje Gaspar: "Szczepienia są prawdopodobnie globalnym projektem inwestycyjnym o najwyższym zwrocie, jaki kiedykolwiek rozważano".
REKLAMA
PolskieRadio24.pl/ PAP/ Financial Times/ Business Standard/ mib
REKLAMA