X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Technologia oparta na węglu. Czy grafen zrewolucjonizuje przyszłość gospodarki?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 09:00
Globalny rozmiar rynku grafenu wyceniony był w 2019 roku na 87,5 milionów dolarów i przewiduje się, że osiągnie 876,8 milionów dolarów do 2027 roku, rosnąc rocznie o 40,2 proc. od 2020 do 2027 roku. Potencjał wykorzystania tego przełomowego materiału jest ogromny. Trwa walka o prymat w świecie technologii opartych na grafenie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Production Perig

Grafen to warstwa atomów węgla o grubości jednego atomu, ułożonych w sześciokątną siatkę. Jest on budulcem grafitu (używanego m.in. w końcówkach ołówków), ale grafen sam w sobie jest substancją niezwykłą - o wielu zadziwiających właściwościach, które niejednokrotnie przyniosły mu miano "cudownego materiału".

- Grafen to zupełnie nowy materiał, który może zmienić obraz technologii. Mówimy tu o materiale tak cienkim, jak tylko można to sobie wyobrazić: o dwuwymiarowej formie węgla. To już nie jest nanotechnologia, ale atomotechnologia - mówi dr Włodzimierz Strupiński. Opracował on oryginalną technologię wytwarzania grafenu. To odkryty niedawno (w 2004 roku) materiał o zadziwiających właściwościach wytrzymałościowych (jest kilkaset razy wytrzymalszy niż stal), elektrycznych (minimalny opór elektryczny) i termicznych (bardzo dobrze przewodzi ciepło), które pozwalają tworzyć elektronikę znacznie szybszą niż elektronika oparta na krzemie.

Prognozy dla rynku grafenu na lata 2021-2026  Źródło: Inkwood Research Prognozy dla rynku grafenu na lata 2021-2026. Źródło: Inkwood Research

Wyścig trwa

- To niesłychanie trudne, ale kto - i ośrodek naukowy, i państwo, w którym ten ośrodek działa - opanuje tę technologię, osiągnie najwyższy poziom zaawansowania technologicznego. Grafen jest tylko początkiem - pierwszym z rodziny materiałów dwuwymiarowych. A będą następne - podkreśla dr Strupiński.

Czytaj także:
shutt semiconductors 1200.jpg
Globalne problemy z dostawami półprzewodników. Odczują je też konsumenci

Sześć lat temu Unia Europejska rozpoczęła realizację ambitnego projektu, którego celem było stworzenie czegoś w rodzaju Doliny Krzemowej dla grafenu. Projekt ten, zwany Graphene Flagship, miał za pomocą dźwigni finansowej w wysokości 1 mld euro w ciągu 10 lat wprowadzić grafen na rynki komercyjne. Projekt połączyłby akademickie i przemysłowe instytuty badawcze, aby nie tylko zapewnić komercjalizację badań nad grafenem, ale także uczynić Europę gospodarczą potęgą w zakresie technologii opartych na grafenie.

Do dziś unijna inwestycja w Graphene Flagship jest największym projektem w dziedzinie badań i rozwoju grafenu. W ciągu ostatnich sześciu lat w ramach Graphene Flagship powstało dziewięć firm i 46 nowych produktów na bazie grafenu.

Flagship pomógł w opracowaniu 17 komercyjnych produktów opartych na grafenie. Jednym z tych produktów jest elastyczny bezprzewodowy czujnik do pomiaru tętna i innych parametrów zdrowotnych. Innym jest pokryty grafenem kask motocyklowy, który został wprowadzony na rynek w 2016 roku. Grafen chroni kask przed uszkodzeniem w wyniku uderzenia lub wysokich temperatur.

W służbie środowisku

Zastosowań grafenu jest coraz więcej. Naukowcy starają się wykorzystać go również do walki z globalnym ociepleniem. Opracowali już energooszczędny filtr dwutlenku węgla w celu eliminowania go z atmosfery. Technologia ta, określana mianem "membrany", ma pozwolić na wyodrębnienie dwutlenku węgla z mieszanki gazów, który następnie może być przechowywany lub przekształcony w użyteczne związki chemiczne.

- Jednak wydajność obecnych filtrów dwutlenku węgla była ograniczona przez podstawowe właściwości obecnie dostępnych materiałów - wyjaśnia profesor Kumar Varoon Agrawal z EPFL's School of Basic Sciences.

Obecnie Agrawal kieruje zespołem inżynierów chemicznych, którzy opracowali najcieńszy na świecie filtr z grafenu, znanego na całym świecie "cudownego materiału", który w 2010 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Ale filtr grafenowy jest nie tylko najcieńszy na świecie, może on również oddzielić dwutlenek węgla od mieszaniny gazów, takich jak te pochodzące z emisji przemysłowych, i to z wydajnością i szybkością przewyższającą większość obecnie stosowanych filtrów. Filtr grafenowy może obniżyć koszt wychwytywania dwutlenku węgla do 30 dolarów za tonę.


PolskieRadio24.pl/ alliedmarketresearch/ actu.epfl.ch/ nauka.gov.pl/ spectrum ieee/ mib

Czytaj także

Kryptowaluty coraz bardziej popularne. Zobacz, jakie mają zalety, a jakie niosą zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 13:12
Kryptowaluty kuszą coraz bardziej – najpopularniejsza i najbardziej znana cyfrowa waluta,  bitcoin kosztuje obecnie już ponad 50 tys. dolarów, gdy pod koniec grudniu  ubiegłego roku jego kurs oscylował wokół 27-28 tys. dolarów. Tyle że eksperci ostrzegają – to nie jest maszynka tylko do zarabiania - można na niej stracić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubezpieczenie pożyczki. Jak działa, ile kosztuje i czy się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 15:00
Kredyt hipoteczny lub na samochód ubezpieczany jest w pakiecie, zazwyczaj obowiązkowo. Pożyczka gotówkowa takiego warunku nie ma, choć banki proponują to jako opcję. Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego się opłaca? Na co zwrócić uwagę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boom na nieruchomości w USA. Domy sprzedają się na pniu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 08:00
Pandemia COVID-19 pogrążyła Stany Zjednoczone w recesji. Rynek mieszkaniowy zaś zaczął w środku kryzysu przeżywać boom. Między wrześniem 2019 r. a wrześniem 2020 r. właściciele domów w USA powiększyli swój majątek o 1 bilion dolarów. Eksplodujący popyt w połączeniu z historycznie niską podażą doprowadził kupujących do desperackiego licytowania cen dostępnych nieruchomości. Zdrożały wszystkie ich rodzaje: od tanich domów po luksusowe rezydencje.
rozwiń zwiń