Zakaz sprzedaży państwowej ziemi przedłużony. Senat nie zgłosił poprawek
Senat opowiedział się za ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu, nie wnosząc do niej poprawek. Ustawa przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi o 5 lat do 30 kwietnia 2026 r.
2021-04-16, 08:08
Uchwalona 17 marca br. przez Sejm nowelizacja to rządowy projekt autorstwa ministerstwa rolnictwa. Została ona przygotowana w związku z tym, iż 30 kwietnia br. upłynie ustawowy okres, na jaki wstrzymana jest sprzedaż państwowych gruntów. Projekt wydłuża ten okres o kolejne pięć lat – do 30 kwietnia 2026 r.
Milion hektarów w dzierżawie
Powiązany Artykuł
Sejmowa Komisja Rolnictwa za przedłużeniem ograniczeń w obrocie ziemią rolną
Wraz ze wstrzymaniem sprzedaży nieruchomości z Zasobu w 2016 r., podstawowym sposobem zagospodarowania państwowej ziemi stała się dzierżawa. W Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa znajduje się jeszcze ponad 1,3 mln ha, z czego 1 mln ha jest w dzierżawie.
Podczas rozpatrywania ustawy w Senacie, zgłoszona została poprawka przez senatora Ryszarda Bobera (PSL). Dotyczyła ona możliwości sprzedaży państwowej ziemi do 5 ha; obecnie to 2 ha. Jednak ostatecznie senator wycofał poprawkę, a senacka komisja rolnictwa rekomendowała przyjęcie ustawy bez poprawek.
Zgoda ze względów społeczno-gospodarczych
Nowela reguluje ponadto kwestie wstrzymania sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości, aby uniknąć pojawienia się ewentualnych wątpliwości w tym zakresie. Doprecyzowano, że dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa będzie musiał wskazać we wniosku o wyrażenie przez ministra rolnictwa zgody na sprzedaż państwowej ziemi, jakie względy społeczno-gospodarcze uzasadniają tą sprzedaż.
REKLAMA
Za ustawą bez poprawek głosowało 51 senatorów, przeciw było 48; nikt się nie wstrzymał. Nowe rozwiązania mają wejść w życie 30 kwietnia 2021 r. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
PolskieRadio24.pl, PAP, DoS
REKLAMA