X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Reforma energetyki i wydzielenie aktywów węglowych. Tauron ma pozostać odrębną grupą

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 10:09
Prezes Taurona Paweł Strączyński poinformował, że po przygotowywanym obecnie przez rząd wydzieleniu z grup energetycznych aktywów wytwórczych opartych na węglu, jego spółka pozostanie odrębną grupą, zyskując szanse rozwoju i przyspieszenia zielonej transformacji.
Prezes Zarządu TAURON Polska Energia S.A. Paweł Strączyński
Prezes Zarządu TAURON Polska Energia S.A. Paweł StrączyńskiFoto: PR

Nad procesem wydzielenia węglowych aktywów wytwórczych pracuje obecnie Ministerstwo Aktywów Państwowych przy wsparciu doradców.

Paweł Strączyński, kierujący drugą pod względem wielkości energetyczną grupą od początku kwietnia tego roku, zapewnił w rozmowie z PAP, że nie są prowadzone żadne prace i analizy, które miałyby zmierzać do konsolidacji krajowych grup energetycznych po możliwym wydzieleniu z nich aktywów węglowych.

Wątpliwości w tym zakresie wyrażały wcześniej działające w Tauronie związki zawodowe, obawiając się likwidacji Grupy Tauron po wydzieleniu z niej – podobnie jak z innych grup energetycznych – aktywów wytwórczych opartych na węglu.

W ocenie prezesa, nie tylko nie ma mowy o likwidacji czy połączeniu Taurona z innymi grupami, ale przeciwnie - przed Tauronem wydzielenie aktywów węglowych otworzy perspektywę szybszego rozwoju – przy zachowaniu pełnej samodzielności, zaś pracownikom wydzielanych elektrowni da bezpieczeństwo zatrudnienia.

- Z całą pewnością można powiedzieć: grupy energetyczne zostają, nikt nie mówi o ich centralizacji, nie jest planowane żadne połączenie. To są procesy, których nikt obecnie nie analizuje – powiedział Paweł Strączyński, deklarując pełną transparentność w tym zakresie w rozmowach ze stroną społeczną.

- Rozumiem obawy strony społecznej. Sądzę, że wynikają one przede wszystkim z tego, że nie są jeszcze znane wszystkie szczegóły planowanych przekształceń. W dialogu chcemy przekonać stronę społeczną, że planowane działania to dla Taurona, który pozostanie samodzielną Grupą – szansa, a nie zagrożenie – podkreślił prezes.

Shutterstock morska energetyka wiatrowa wiatrak 1200.jpg
Morskie farmy wiatrowe głównym tematem Forum 590. Artur Soboń: Trzeba wykorzystać potencjał polskich firm

Czas ma znaczenie

Jego zdaniem, dla Taurona byłoby optymalne, gdyby proces wydzielania z Grupy aktywów konwencjonalnych (zarówno wytwórczych, jak i wydobywczych) zakończył się najdalej w początkach przyszłego roku. Postępy prac w tym zakresie będą jednym z czynników determinujących przedstawienie zaktualizowanej strategii Grupy Tauron, zakładającej przyspieszenie tzw. zielonego zwrotu. Dokument ma być gotowy w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

- Sądzę, że aktualizacja strategii to kwestia kilku miesięcy, w ciągu których przedstawimy – najpierw radzie nadzorczej, a po jej akceptacji również akcjonariuszom i rynkowi – zaktualizowany dokument. Jego kształt będzie zależał m.in. od tego, jak ostatecznie ułożą się procesy związane z przekazywaniem aktywów konwencjonalnych – powiedział prezes.

Strączyński: reforma szansą dla spółki i nie tylko

W ocenie Strączyńskiego, wydzielenie aktywów węglowych do podmiotu o roboczej nazwie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego  nie tylko da grupom energetycznym szansę na skuteczne pozyskiwanie finansowania "zielonych" projektów i szybszy rozwój, ale oznacza też wieloletnią, stabilną perspektywę działania dla aktywów węglowych, które będą wygaszane stopniowo, w miarę pojawiania się w systemie nowych mocy.

- Wydzielenie, wbrew niektórym opiniom z rynku i obawom strony społecznej, to ogromna szansa także dla tych aktywów – szansa na utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego kraju i utrzymanie miejsc pracy, bowiem proces wygaszania tych aktywów będzie rozłożony na wiele lat, zaś NABE - kontrolowany przez Skarb Państwa podmiot, po negocjacjach z Komisją Europejską, prawdopodobnie będzie korzystał z mechanizmów publicznego wsparcia – wyjaśnił prezes Taurona.

Jak ocenił, dla bezpieczeństwa energetycznego kraju wygaszanie starych źródeł wytwarzania musi być skorelowane z budową nowych, zaś NABE zagwarantuje planowane, rozłożone w czasie prowadzenie tego procesu.

- To ważne, ponieważ jeżeli mamy wygasić 18-20 gigawatów w węglu, musi to wiązać się z odtworzeniem ekwiwalentnych mocy. Tym bardziej, że stopniowo zmniejszą się możliwości bilansowania systemu importem – dodał Strączyński, oceniając, że dla części elektrowni węglowych oznacza to jeszcze wieloletnią perspektywę działania.

- Wydzielenie aktywów oznacza bezpieczeństwo systemu energetycznego i miejsc pracy. NABE będzie dbała o bezpieczeństwo energetyczne i kontrolowane wygaszanie aktywów, a spółki energetyczne – w tym Tauron, jako wicelider rynku i największa firma w południowej Polsce – zajmą się budową nowych źródeł: nisko-, a docelowo zeroemisyjnych. Żeby nam to umożliwić, wydzielenie aktywów węglowych jest absolutnie niezbędne– powiedział prezes Taurona.

Strączyński odkreślił, że wydzielenie aktywów węglowych oznacza dla zadłużonej na ponad 14 mld zł Grupy Tauron odblokowanie możliwości finansowania.

- Z zachowaniem wskaźnika EBITDA na porównywalnym do obecnego poziomie będziemy w stanie lewarować się finansowo kilkakrotnie bardziej niż obecnie. Będziemy bardzo atrakcyjnym partnerem dla instytucji finansujących, docelowo bez śladu węglowego – wyjaśnił Strączyński.

Co z pozostałymi obszarami?

Prezes przypomniał, że w Tauronie trwają analizy dotyczące przyszłości segmentu ciepłowniczego, który dziś oparty jest na węglu kamiennym.

- Jeśli założymy, że pozostanie on w Grupie także po wydzieleniu z niej aktywów węglowych, to będziemy dążyć do stopniowego przestawiania elektrociepłowni na gaz, a docelowo także wodór - zapowiedział.

Jeżeli Tauron – co także jest obecnie analizowane – ostatecznie zdecyduje się na przejęcie od czeskiego CEZ-u Elektrociepłowni Chorzów, również ona po dostosowaniu do potrzeb rynku ciepła ma zmienić paliwo i technologię na gazowe. Ostateczne decyzje odnośnie kształtu segmentu ciepłowniczego zostaną podjęte niebawem - zapowiada prezes spółki.

sasin jacek_1213 1200.jpg
Sasin o restrukturyzacji energetyki: bez tego Polska utraciłaby niezależność

Tauron stawia na zieloną energię

W zaktualizowanej strategii Tauron zamierza przede wszystkim zdynamizować inwestycje – obok farm wiatrowych na lądzie i na morzu - w fotowoltaikę. Zamierza też nadal modernizować i rozwijać sieć dystrybucyjną.

- Perspektywa wielkości zysku EBITDA z dystrybucji i obrotu jest stabilna” – ocenił prezes.

Pytany o przyszłość należących do Grupy Tauron kopalń węgla, skupionych w spółce Tauron Wydobycie, Strączyński przypomniał, że resort aktywów państwowych rozmawia obecnie z górniczymi związkami o umowie społecznej, która określi szczegóły transformacji branży, a także analizuje potencjalne scenariusz konsolidacji aktywów firm wydobywczych – wypracowane rozwiązania zapewne obejmą również firmę Tauron Wydobycie.

- Kopalnie spółki Tauron Wydobycie są źródłem paliwa dla segmentu Wytwarzanie - to jest system naczyń połączonych – wskazał prezes. Ocenił, że wydzielenie z Grupy aktywów wytwórczych opartych na węglu w naturalny sposób wiąże się także z inną strukturą aktywów wydobywczych, jeśli znajdą się one poza Grupą Tauron.

Paweł Strączyński zadeklarował współpracę Taurona z innymi spółkami Skarbu Państwa w – jak mówił - ogromnym programie inwestycyjnym, związanym z transformacją polskiej energetyki w kierunku zeroemisyjnym. Jako przykład wspólnych działań wymienił morską energetykę wiatrową. Tauron nie zamierza natomiast angażować się w projekt związany z fabryką samochodów elektrycznych.

- Będziemy finansować projekty inwestycyjne związane z naszą działalnością. Jesteśmy grupą energetyczną, mającą do sfinansowania budowę nowych źródeł odnawialnych, czyli nisko- i zeroemisyjnych. To, jak również dalszy rozwój i modernizacja sieci dystrybucyjnej, jest nasz priorytet – podsumował w  prezes Taurona, wskazując na ogromną skalę wzywań w tym zakresie.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Spory zysk mimo pandemii. Tauron podsumował ubiegły rok i ujawnił strategię inwestycyjną

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 16:30
Grupa energetyczna Tauron spodziewa się w tym roku utrzymania ubiegłorocznego poziomu zysku EBITDA oczyszczonego o zdarzenia jednorazowe. - Niższe niż w ubiegłym roku będą wydatki na inwestycje – ocenił w czwartek wiceprezes Taurona ds. finansowych Marek Wadowski. Dziś nowym prezesem zarządu spółki został Paweł Strączyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na świecie rosną ceny węgla. Kopalnie widzą w tym szansę

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 11:15
Obserwowany w ostatnich miesiącach wzrost cen węgla energetycznego na europejskim rynku do poziomu powyżej 70 USD za tonę powinien z czasem przełożyć się także na wzrost krajowych cen dla energetyki – liczą przedstawiciele kopalń. Sceptycznie perspektywę wzrostu cen oceniają szefowie polskiej energetyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sasin o restrukturyzacji energetyki: bez tego Polska utraciłaby niezależność

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 08:10
- Nie dziwię się entuzjazmowi inwestorów, ta decyzja da spółkom energetycznym, spółkom skarbu państwa nowe życie i nadzieję na rozwój - powiedział o reakcji rynku na decyzję o restrukturyzacji państwowych spółek energetycznych w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt grupy Tauron "Jeż MegaZwierz". Ponad 50 "tuptusiów" odzyskało zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 19:50
Ponad 50 jeży odzyskało zdrowie i wróciło na wolność dzięki realizowanemu od kilku lat przez grupę energetyczną Tauron projektowi "Jeż MegaZwierz". Oprócz opieki nad chorymi osobnikami, częścią przedsięwzięcia jest stawianie domków dla jeży, dających schronienie tym pożytecznym zwierzętom.
rozwiń zwiń