X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czyste powietrze zaczyna się od domu. Termomodernizacja i technologia budowlana w trosce o klimat

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 08:47
Każdego roku w Polsce powstaje 70 do 90 tysięcy domów jednorodzinnych, a istnieje ich już około 6 milionów. Oznacza to, że w tym tempie do 2050 roku powstanie nawet 2,7 mln nowych domów. I każdy z nich będzie miał wpływ na otoczenie i klimat. Technologia budowania i termomodernizacja to narzędzia, które mają przybliżyć nas do niskoemisyjnej przyszłości. Ich rola i waga zostały uwzględnione również w nowym budżecie UE na lata 2021-27. Autorzy raportu TOGETAIR 2021 dzielą się pomysłami, jak to zrobić.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/domena publiczna

W Unii Europejskiej budownictwo odpowiada za ponad 40% zużycia energii i ponad 35% emisji gazów cieplarnianych. Na etapie budowy i eksploatacji obiektu sektor ten odpowiada za 30% zużycia wody uzdatnionej oraz ponad 50% wydobywanych i pozyskiwanych surowców. Ponad 30% wytwarzanych odpadów związanych jest z budową, rozbiórką lub remontami budynków.

Energetyka prosumencka  Źródło: Raport TOGETAIR Energetyka prosumencka Źródło: Raport TOGETAIR

Technologia jest kluczowa

W 2020 roku w budownictwie mieszkaniowym dominowała w Polsce tradycyjna, choć udoskonalona, technologia wznoszenia, którą zastosowano przy budowie 98,5% nowych budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania. Szacunki mówią, że produkcja cementu odpowiada za 8% globalnej emisji dwutlenku węgla. Niewiele ustępuje jej sektor produkcji stali odpowiadający za 7-9% tej emisji.

Czytaj także:
shutt elektorwnia 1200.jpg
Potrzebujemy czystej energii. Przyszłość jest w atomie

Bez cementu, z którego powstaje beton, i bez stali sektor budowlany nie mógłby istnieć. Czy zmniejszenie ich wykorzystania jest możliwe? W budownictwie mieszkaniowym stosowanie tych dwóch materiałów możemy ograniczyć w zasadzie tylko do posadowienia budynków, do pozostałych elementów domu używając materiałów naturalnych, głównie drewna i jego pochodnych. Największą przeszkodą wydaje się tutaj brak dostatecznej wiedzy inwestorów indywidualnych na temat współczesnej technologii ciężkiego szkieletu drewnianego. Pokutują mity o jego niskiej trwałości, słabej konstrukcji czy zbyt małej ochronie przeciwpożarowej. W innych krajach tego typu budynki cieszą się jednak powodzeniem. Przykładem może być Norwegia, w której zbudowano Mjøstårnet - 18-kondygnacyjny wieżowiec o konstrukcji nośnej w całości wykonanej z drewna.

Energia odnawialna

Kluczowa dla domu jest dobra energia. W dosłownym tych słów znaczeniu. Ustawa OZE, która weszła w życie w 2015 roku spowodowała gwałtowny rozwój rynku indywidualnych instalacji fotowoltaicznych w modelu prosumenckim. Zapis pozwalający na korzystanie z sieci elektroenergetycznej jak z wirtualnego magazynu energii zupełnie zrewolucjonizował podejście do domowych instalacji fotowoltaicznych. Dzięki temu inwestor prywatny może wykorzystać produkcję energii z własnej elektrowni prawie w całości, pozostawiając operatorowi sieci jedynie 20-30% z tej części energii, którą u niego zdeponował. W praktyce wykorzystanie energii wzrosło z ok. 30% do ok. 90% bez konieczności inwestowania w kosztowne fizyczne magazyny energii. Ta możliwość przyczyniła się do rozwoju branży i doprowadziła do upowszechnienia się fotowoltaiki do zastosowań domowych. Energia ze źródeł odnawialnych zasila domy, pomagając w redukcji emisji gazów cieplarnianych i ograniczając zjawisko smogu.

Samowystarczalność energetyczna

WWF w raporcie "Living Planet - Report 2016" podaje, że od lat 70. XX wieku ludzkość wymaga więcej, niż Ziemia może w zrównoważony sposób dostarczyć. Aby sprostać dzisiaj zapotrzebowaniu ludzkości na surowce naturalne, potrzebowalibyśmy więcej niż jednej planety. Ale już teraz mogą powstawać domy w całości zasilane prądem wyprodukowanym z własnej elektrowni słonecznej, który zaspokoi wszystkie potrzeby energetyczne budynku - ogrzewanie, oświetlenie itd. Ta sama elektrownia słoneczna zasili również auto elektryczne, z którego będą korzystali domownicy. Potrzeba do tego dodatkowych rozwiązań technicznych, które z jednej strony podnoszą koszt inwestycji, ale z drugiej pozwalają znacząco obniżyć koszty użytkowania domu i samochodu.

Czytaj także:
Klimat, zdrowie 1200.jpg
Zmiany klimatu mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. To nie tylko zjawiska ekstremalne, ale także bakterie i wirusy

Takie kompleksowe myślenie o domu i samochodzie w całości zasilanych elektrycznie z własnej instalacji fotowoltaicznej powinno być promowane przez budowanie świadomości inwestorów, że wyższe nakłady inwestycyjne (CAPEX) pozwolą znacząco obniżyć późniejsze koszty eksploatacji (OPEX). W przypadku finansowania inwestycji kredytem/leasingiem będzie to rozwiązaniem bardziej opłacalnym w miesięcznych przepływach i pozwoli dodatkowo uniezależnić się od potencjalnych wzrostów cen nośników energii i samej energii w przyszłości.

Co ważne, planowany nowy nabór wniosków w programie "Mój Prąd" zakłada dofinansowanie również przydomowych magazynów energii. Polska Izba Magazynowania Energii (PIME) już rok temu zwracała uwagę, że polscy prosumenci coraz częściej potrzebują magazynów, które pozwalają korzystać z energii słonecznej wieczorem i w nocy. Dzięki nim gospodarstwa domowe mają szansę osiągnąć nawet 90% samowystarczalności energetycznej.

PolskieRadio24.pl/ TOGETAIR/ mib

Czytaj także

Kryptowaluty coraz bardziej popularne. Zobacz, jakie mają zalety, a jakie niosą zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 13:12
Kryptowaluty kuszą coraz bardziej – najpopularniejsza i najbardziej znana cyfrowa waluta,  bitcoin kosztuje obecnie już ponad 50 tys. dolarów, gdy pod koniec grudniu  ubiegłego roku jego kurs oscylował wokół 27-28 tys. dolarów. Tyle że eksperci ostrzegają – to nie jest maszynka tylko do zarabiania - można na niej stracić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubezpieczenie pożyczki. Jak działa, ile kosztuje i czy się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 15:00
Kredyt hipoteczny lub na samochód ubezpieczany jest w pakiecie, zazwyczaj obowiązkowo. Pożyczka gotówkowa takiego warunku nie ma, choć banki proponują to jako opcję. Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego się opłaca? Na co zwrócić uwagę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boom na nieruchomości w USA. Domy sprzedają się na pniu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 08:00
Pandemia COVID-19 pogrążyła Stany Zjednoczone w recesji. Rynek mieszkaniowy zaś zaczął w środku kryzysu przeżywać boom. Między wrześniem 2019 r. a wrześniem 2020 r. właściciele domów w USA powiększyli swój majątek o 1 bilion dolarów. Eksplodujący popyt w połączeniu z historycznie niską podażą doprowadził kupujących do desperackiego licytowania cen dostępnych nieruchomości. Zdrożały wszystkie ich rodzaje: od tanich domów po luksusowe rezydencje.
rozwiń zwiń